Juventus sot feston ditëlindjen e 119-të (FOTO)

Juventus sot feston ditëlindjen e 119-të (FOTO)

Disa student të rinj të Liceut të Torinos, me 1 nëntor të vitit 1897 kanë krijuar klubin e quajtur Sport Club Juventus.

Ata ishin të ulur në një stol kur vendosën që ta krijojnë këtë klub dhe stoli është simbol i krijimit të këtij klubi.

Sot skuadra më e madhe italiane ka ditëlindjen e 119. Klubi është në duart e familjes Agnelli që nga vitit 1923 dhe vazhdon të kontrollohet me shumë sukses nga kjo familje. /Periskopi.com

stoli-2-780x439

 

Shpërndaje në: