Kia gradualisht zbulon crossoverin e saj të ri

Periskopi.com Tech & Auto

Disa ditë para premierës botërore të modelit Seltos, Kia lansoi një video që tregon dizajnin e kësaj makine.

Në fillim të qershorit, Kia njoftoi se SUV i ri do të quhet Seltos, emër ky që rrjedh nga mitologjia e lashtë greke – Celtus, djali i Heraklit.

Prodhuesi korean ka ndryshuar shkronjën fillestare në “S”, pasi dy modele SUV të kësaj marke mbajnë shenja duke filluar me të njëjtën shkronjë – Sportage dhe Sorento.

Premiera botërore e Seltos është planifikuar për 20 qershor. Modeli i ri do të jetë i disponueshëm për blerësit në Korenë e Jugut që do të lansohet në mbarë botën në gjysmën e dytë të vitit.

Shpërndaje në: