Kosova shkel Danimarkën në Prishtinë para tifozit më të zjarrtë, Albin Kurtit

Periskopi.com Sporti

Kombëtarja e Kosovës në basketboll ka treguar paraqitje të jashtëzakonshme kundër Danimarkës në kualifikimet për EuroBasket.

‘Dardanët’ triumfuan me rezultat 78-73 për ngazëllimin e gjithë të pranishmëve në Pallantin e Rinisë dhe Sporteve, përfshirë edhe Kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, shkruan Periskopi.

Kosova arriti që t’i fitoj tre çerekët e parë me nga pesë pikë secilin, ndërsa në çerekët e parë me nga pesë pikë secilin, ndërsa në çerekun e fundit ata u mposhtën me nëntë pikë diferencë.

Kosova në çerekun e katërt e kishte një epërsi të lartë, prej 19 pikësh por në fund ishin pesë pikë vendimtare që i dhanë fitore.

Më të dalluarit në këtë takim ishin Mortensen me 24 pikë e gjashtë topa të vjedhur te danezët, ndërsa te Dardanët, më i dalluari ishte Dardan Berisha me 16 pikë të shënuara, pesë asistime e tre topa të vjedhur.