Kryegastronomi pyet Qeverinë: Tash kush i ka fajet për shtimin e rasteve të reja

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës, Petrit Kllokoqi ka pyetur Qeverinë Kurti se kush e ka fajin tash për rritjen enorme të rasteve me virusin korona.

Në një postim në Facebook, Kllokoqi ka thënë se me keqardhje po e shohim situatën me numrin e rritjeve të rasteve edhe në vendin tonë.

“Sa here kemi pas rritje te tille, gjithmonë gishti osht drejtu te dasmat, organizimet, klubet dhe gastronomia ne pergjithesi. Po tash qe dasmat e klubet nuk kane punu dhe gastronomia ka funksionu me kufizime e masa nga me te rreptat ne rajon dhe cdo dite shumica e bareve jane denu, a thu KUSH I KA FAJET?”, ka shkruar ai.

Tutje ai ka ftuar Qeverinë që të ndalet dhe të mendoj pak para se te merrni vendime e masa te reja.

“Diskutoni me njohes te fushave te ndryshme. Merrni shembull vendet e ndryshme ne rajon e gjithandej botes. Nuk eshte ne rregull qe kufijte te jene te hapur per te pa vaksinuarit, te mos kete dallime ne mes te biznesve qe jane te fizkalizuara dhe atyre qe funksionojne ne menyre informale, te mos kete dallime mes te vaksinarve dhe ta pavaksinuarve dhe ne fund gjithmone te jete kurban gastronomia”, ka shkruar Kllokoqi.

Ndryshe dje nga 9.194 testime, 2.050 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me virusin COVID-19.