Kush është Amal Clooney, gruaja që ylli i Hollywood’it mezi e kishte bindur për një takim

Periskopi.com Showbiz

Amal Clooney është një nga avokatet më të famshëm dhe më me influencë në botë. Ajo u bë e njohur për publikun e gjerë pasi u martua me yllin e Hollywood’it, George Clooney dhe kështu jeta e Amalit u bë e pazakontë, transmeton Gazeta Metro.

Ajo ka lindur në Bejrut, të Liban, në një familje të respektuar. Gjyshi i saj ishte një ministër, një nga ekonomistët më të famshëm në botën arabe. Gjyshja e saj është gruaja e parë që ka përfunduar Universitetin Amerikan. Babai i saj Ramsey është profesor i biznesit dhe ekonomisë. Nënë dhe Barry është një gazetar i njohur, fitues i çmimeve të shumta dhe njerëz të intervistuar si Bill Clinton, Margaret Thatcher, Fidel Castro. Në vitin 1987, prindërit e saj emigruan në Londër për t’i shpëtuar luftës civile të shfrenuar në Liban.

Amali ka një motër dhe dy vëllezër. Ka mbaruar shkollën në kollegjin prestigjioz “St Hugh’s ” në Oksford dhe më pas studioi drejtësinë në New York. Ajo ka specializuar në të drejtën ndërkombëtare dhe penale, ekstradimin dhe të të drejtave të njeriut. Flet rrjedhshëm anglisht, arabisht dhe gjuhën frenge.

Amal ishte këshilltare e sekretarit të sërgjithshëm të OKB-së për çështjet që lidhen me Sirinë, Kofi Annan, ndihmoi ish-kryeministren e Ukrainës Yulia Timoshenko, përfaqësoi krijuesin e “Wikileaks” Julian Assange në procesin për ekstradimin e tij nga Suedia dhe është këshilltare ligjore e mbretit të Bahreinit.

Ajo takon George Clooney në ngjarjet bamirëse. Ai e kishte parë i pari dhe ksihte bërë gjithçka që mundet për ta takuar përsëri. Amal, megjithatë, nuk është që ishte shumë e impresionuar dhe nuk i kushtoj shumë vëmendje atij, dhe në fund të mbrëmjes refuzon të japë numrin e telefonit Clooney.

Clooney gjithsesi e gjeti numrin e saj me shumë vështirësi. I është dashur të kerkoj takim tre herë para se të pranonte ajo. Ai e bindi që të takohet me të për të folur për aktivitetin humanitar në Sudan.

Çifti ra në dashuri dhe u martua në shtator 2014 në Venecia. Por Amal vazhdon të përfaqësoj klientë me ndikim, dhe në 2015 fillon të ligjeroj në Universitetin e Kolumbias

Shpërndaje në: