Operacioni “Brezovica”/ Uniformë policore serbe, BMW e armë, krejt çfarë sekuestroi Policia në aksionin e sotëm

Periskopi.com Lajme

Prokuroria ka dalë në një seancë të jashtëzakonshme për media, duke dhënë detaje për rastin “Brezovica”, ku të arrestuarit akuzohen kryesisht për ryshfet në këmbim të lejeve për ndërtimin e objekteve në Brezovicë.

Zyrtari policor Agron Haziri tha se në aksionin e sotëm u arrestuan 4 persona, njëri prej të cilëve më pas u lirua. Ai tha se janë në kërkim edhe të 5 personave të tjerë.

Në aksionin e sotëm policor, Haziri tha se kanë sekuestruar armë, një veturë e gjëra të tjera, në mesin e të cilëve edhe një uniformë policore të ish-sistemit serb.

“Gjatë kontrollit të sotëm janë sekuestruar edhe dëshmi dhe prova materiale si në vijim: është sekuestruar një veturë BMW X1, armë CZE, armë tjetër Zastava, 136 fishekë, një kuti me armë, një karikator i zbrazët, një shtëpizë kompjuteri, një telefon mobil, USB, pesë video-kaseta, uniformë me mbishkrimin ‘policia e ish-sistemit jugosllav, ose serb’, një antiplumb dhe dokumente të ndryshme”, tha ai.

Haziri tha se 3 persona të arrestuar sot janë ndaluar për 48 orë, ndërsa njoftoi për ngrirjen e mjeteve financiare në gjirollogaritë bankare të të akuzuarve dhe familjarëve të tyre.

“Në gjirollogaritë e personave të dyshuar kemi identifikuar vlerën monetare prej 5 milionë e 389 mijë euro dhe 86 mijë e 146 dollarë amerikanë”, tha Haziri.

Prokurori i rastit, Rasim Maloku, paraprakisht paralajmëroi se aksione të ngjashme si sot dhe ai më herët do të zhvillohen sërish.

“Nuk është aksioni i fundit. Ky proces do të vazhdojë në ditët e ardhshme dhe do të njoftoheni me kohë”, tha prokurori Maloku.