Përleshje në marshin anti-qeveri në Itali

Përleshje në marshin anti-qeveri në Itali

Ata hodhën bomba tymi dhe fishek-zjarre ndaj policisë, të cilët u përgjigjën me gaz lotsjellës, njofton Klan Kosova.

Projekt-ligji synon të reduktojë rolin e Senatit dhe pre kompetencat e qeverive rajonale. Kundërshtarët thonë se kjo do të çojë në një përqendrim të tepruar të pushtetit.

Renzi ka premtuar të japë dorëheqjen nëse humbet votën me 4 dhjetor.

Ai thotë se plani do të modernizojë parlamentin italian, të ulur kostot dhe për t’u dhënë Italisë qeveri më të qëndrueshme.

Por sondazhet e fundit të opinionit sugjerojnë se votuesit do të refuzojë atë, njofton Klan Kosova.

 

Shpërndaje në: