Qindra zogj ngordhën pas përplasjes me ndërtesat e larta në New York

Periskopi.com Lajme

Qindra zogj ngordhën pas përplasjes në ndërtesat e larta në New York City këtë javë – kjo besohet se ndodhi edhe nga moti i keq.

Një vullnetare tregoi se mes 14 dhe 15 shtatorit u dëgjuan cicërima masive zogjsh teksa 291 zogj ngordhën, shkruan The Hill.

“Kur ke 226 zogj shtegtarë të vdekur pasi u goditën në dritare një mëngjes, është e vështirë t’i kapësh të gjithë në një fotografi,” shkroi Melissa Breyer, duke thënë se edhe 65 zogj të tjerë ngordhën pastaj.

Drejtoresha e asociuar e grupit për ruajtjen dhe shkencën, Kaitlyn Parkins, tha për Associated Press se numri i zogjve të ngordhur e pasqyron një çështje të vazhdueshme që organizata dokumenton në mënyrë rutinore.

Parkins shtoi se kushtet e motit të ligë mund të kenë kontribuar gjithashtu në numrin e zogjve të ngordhur.

“Duket se stuhia mund t’i ketë sjellë zogjtë më poshtë sesa do të kishin qenë, ose thjesht t’i çorientonte ata,” tha Parkins për AP.

“Efektet e dritës së natës mbi zogjtë janë gjithashtu mjaft të forta, veçanërisht kur është një natë me re”.

Parkins po u kërkon pronarëve të kullave që ta bëjnë ato më të sigurt për zogjtë – ndoshta duke zbehur dritat – që “ta bëjnë atë në mënyrë që ata ta shohin atë dhe të kuptojnë se është një pengesë e fortë që ata nuk mund të fluturojnë”.

Shtatëdhjetë e shtatë zogj u dërguan në një qendër rehabilitimi të martën, shumica prej të cilëve vinin nga zona e qendrës tregtare, tha drejtori i Fondit të Shpendëve të Zogut, Ritamary McMahon. Tridhjetë u shëruan dhe më pas u liruan në Prospect Park në Brooklyn.

Shpërndaje në: