Sapo ndodhi: Pas gjashtë viteve, ekipi i njohur anglez bie nga Premierliga

Periskopi.com Sporti

Ka përfunduar në tërësi sezoni 2021/22 në Premierligë. Manchester City është shpallur kampion edhe për këtë edicion.

“Citizens” u renditën në vendin e parë me 93 pikë, një më shumë se Liverpool.

Norwich, Watford dhe Burnley janë tri ekipet që do të garojnë në Championship edicionin e ardhshëm.

Burnley nuk arriti të siguronte mbijetesën, përkundër fitores dhe kështu pas gjashtë viteve, do të bëjë gara në kategorinë e dytë të futbollit anglez.

Në sezonin 2015/16, Burnley u promovua nga Championship, duke u shpallur kampion dhe që atëherë u tregua mjaft stabil në elitë.