Suedia planifikon të mbajë një festival muzikor vetëm për femra

Periskopi.com Kulturë

Komediania suedeze Emma Knyckare sugjeroi ngjarjen pasi disa festivale të mëdha muzikore u shpërfillën nga përdhunimet dhe akuzat për sulme seksuale.

Suedia duket e vendosur të mbajë festivalin e saj të parë “vetëm për gratë” pasi një fushatë financimi arriti objektivin e saj prej 47,000 funtave, raporton “The Independent”, transmeton Periskopi.

Komediania Emma Knyckare sugjeroi këtë ide pasi disa ngjarje muzikore në të kaluarën në Suedi ishin dëmtuar nga akuzat për dhunim seksual.

Ekspozimi i Festivalit u njoftua si një ngjarje për “jo-burra” këtë verë, dhe që atëherë ka ngritur më shumë se objektivin e saj origjinal prej 500,000 korona (46,840 £) nga më shumë se 3,000 njerëz.

Faqja e parë e Kickstarter-it thotë: “Në festivalet muzikore, të gjithë duhet të ndihen të sigurtë, gjë që duket e qartë, apo jo, megjithatë, vit pas viti, festivalet muzikore nëpër botë na kanë treguar të kundërtën”.

“Ekspozimi i Festivalit dëshiron ta ndryshojë këtë dhe në verën e vitit 2018 do të organizojmë festivalin muzikor më të mrekullueshëm në botë, pa burra. Na ndihmoni të krijojmë një hapësirë ​​të sigurt për njerëzit që duan të ndjekin një festival pa u ndier të frikësuar për jetën personale”.

Ky Festival do të mbahet në verën e vitit 2018 për 10,000 njerëz që janë të rezervuara vetëm për femrat. Rreth 22 persona po punojnë për organizimin e ngjarjes.

Organizatorët e Festivalit Brava në Norrkoping, Suedi, kanë konfirmuar se ngjarja e vitit të ardhshëm nuk do të mbahet pas katër raporteve të përdhunimit dhe 23 sulmeve seksuale të cilat dyshohet se u zhvilluan në vend.

Bråvä, që festohet si “Festivali më i madh muzikor në Suedi”, u zhvillua këtë vit nga 28 qershori deri më 1 korrik dhe performuan grupe të tilla si The Killers, The Chainsmokers, Prophets of Rage, Linkin Park dhe System Of A Doën.

Në vitin 2016, pesë përdhunime dhe 12 sulme seksuale u raportuan në të njëjtin festival./Periskopi/