Vitia: Nga e hëna, qytetarët do të jenë të lirë të lëvizin dy herë në ditë nga 90 minuta

Periskopi.com Lajme

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se me 4 maj do të nisë zbutja e masave të pandemisë në vendin tonë, transmeton Periskopi.

Ai ka thënë se në fazën e parë, parashihet që qytetarët të mund të dalin nga ajo datë, dy herë nga 90 minuta në ditë.

”Faza e parë do të jenë masa ku nuk do të mund të lëvizim më shumë. Nga e hëna, parashihet që qytetarët të jenë të lirë të lëvizin dy herë në ditë nga 90 minuta, nga 1 orë e gjysmë sa ka qenë keto ditë’’, ka thënë ai në Rubikon.

Vitia tha se gjatë periudhës së fazës së parë që është nga 4 maj deri më 18 maj krahas lehtësimit të masave janë edhe protokollet tash e tutje, veçanërisht për bizneset që do të hapen.

“Disa biznese që ndikojnë drejtëpërdrejt te jeta e qytetarëve siç është ndërtimtaria, por edhe aty do të ketë shumë protokolle që tashmë janë hartuar. Sipas tyre distanca fizike dhe masakat do të jenë të obligueshme”.

“14 ditë është periudha e inkubacionit, para fundit të kësaj IKPSHK del me një analizë për situatën epidemiologjike dhe në bazë të saj merren vendimet për fazën e ardhshme”.

Vitia tha se qytetarët në masë të madhe kanë respektuar masat, prandaj edhe ka sukses në trajtimin e pandemisë.

Më 30 prill pritet të bëhen të ditura këto masa zbutëse./PERISKOPI/

Fazat e goditjes nga nxehtësia që duhet të dini

Periskopi.com Shëndeti

Me temperatura që fluturojnë këtë fundjavë, mos injoroni këto shenja paralajmëruese të goditjes së nxehtësisë.

Është kritike për të qëndruar cool. Kjo është veçanërisht për të moshuarit, fëmijët e vegjël dhe njerëzit që marrin pjesë aktivisht në aktivitete në natyrë, siç janë punëtorët e ndërtimit dhe atletët.

Mos i injoroni këto faza të sëmundjeve të lidhura me nxehtësinë:

Dhimbjet e muskujve

Spazma të forta të muskujve ndodhin si rezultat i kripës dhe humbjes së ujit pas ushtrimit, më shpesh në duar, viça dhe këmbë.

Rraskapitje

Më shumë se vetëm të ndihesh i lodhur, rraskapitja është një gjendje serioze e shkaktuar nga ekspozimi ndaj temperaturave të larta, lagështisë dhe aktivitetit fizik të mundimshëm, shkruan Indeksonline.

Në këto ditë e tëra që duhet të bëni është të pini një gotë ujë çdo orë, të shmangni përdorimin e alkoolit, të kontrolloni temperaturën e jashtme gjatë ditës.