Thyhet rekordi historik i nxehtësisë në Britani të Madhe

Periskopi.com Lajme

Britania e Madhe theu rekordin e saj të nxehtësisë javën e kaluar me 38,7 gradë Celsius të regjistruar të enjten në Kopshtin Botanik të Kembrixhit, njoftoi sot shërbimi kombëtar meteorologjik, “Met Office”.

“Matja në Kopshtin Botanik të Kembrixhit është kontrolluar dhe përbën zyrtarisht temperaturën më të lartë të regjistruar në Britaninë e Madhe”, deklaroi “Met Office” në një komunikatë.

Ajo kalon në fakt rekordin e mëparshëm të 38,5 gradë Celsius që ishte regjistruar në Faversham, Kent, në gusht të vitit 2003.

“Britania e Madhe i bashkohet Belgjikës, Gjermanisë dhe Holandës duke thyer rekorde kombëtare të temperaturës”, theksoi “Met Office”.

“Klima e Britanisë së Madhe është ngrohur që prej mesit të shekullit XX”, njoftoi Mark McCarthy, i qendrës kombëtare të informacionit mbi klimën, që varet nga “Met Office”, transmeton ATSH.

“Ndryshimi klimatik ka rritur mundësinë dhe rrezikshmërinë e valëve të të nxehtit në Evropë, duke rritur rreziqet për temperatura prej 40 gradë Celsius në Britani të Madhe”, theksoi ai.

Fazat e goditjes nga nxehtësia që duhet të dini

Periskopi.com Shëndeti

Me temperatura që fluturojnë këtë fundjavë, mos injoroni këto shenja paralajmëruese të goditjes së nxehtësisë.

Është kritike për të qëndruar cool. Kjo është veçanërisht për të moshuarit, fëmijët e vegjël dhe njerëzit që marrin pjesë aktivisht në aktivitete në natyrë, siç janë punëtorët e ndërtimit dhe atletët.

Mos i injoroni këto faza të sëmundjeve të lidhura me nxehtësinë:

Dhimbjet e muskujve

Spazma të forta të muskujve ndodhin si rezultat i kripës dhe humbjes së ujit pas ushtrimit, më shpesh në duar, viça dhe këmbë.

Rraskapitje

Më shumë se vetëm të ndihesh i lodhur, rraskapitja është një gjendje serioze e shkaktuar nga ekspozimi ndaj temperaturave të larta, lagështisë dhe aktivitetit fizik të mundimshëm, shkruan Indeksonline.

Në këto ditë e tëra që duhet të bëni është të pini një gotë ujë çdo orë, të shmangni përdorimin e alkoolit, të kontrolloni temperaturën e jashtme gjatë ditës.