Shoferi italian po voziste me miliona euro në veturë, hajdutët ia zënë pritën

Periskopi.com Lajme

Një grup hajdutësh vendosën një pritë makthi në një autostradë afër Milano, duke mbajtur disa milionë euro, por shoferi arriti të depërtojë një bllokadë të vendosur nga grabitësit e tij në rrugë.

Rasti ndodhi në autostradën A1, e cila lidh Milan dhe Napolin, rreth 20 kilometra nga Milano vonë të martën, njofton sot agjencia e lajmeve ANSA.

Një automjet i blinduar u përplas me dy kamionë të vendosur nga hajdutët për të bllokuar rrugën, por shoferi arriti të dilte dhe të ndalet në një pikë karburanti aty pranë, ku gjeti një automjet patrullimi policie.

Autostrada ishte e mbyllur për disa orë, në mënyrë që autoritetet të mund të pastrojnë rrugën. Trafiku normal rifilloi rreth orës 9 të mëngjesit.

Ndërmarrja e automjeteve të blinduara Battistolli tha se askush nuk është lënduar, raporton ANSA.

Një sulm i ngjashëm, por edhe i pasuksesshëm, ndodhi në të njëjtën autostradë në vitin 2014, transmeton KosovaPress.

A janë këta hajdutët më idiotë që keni parë?-Videoja e tyre u shndërrua në hit

Periskopi.com Fun

Një video e cila tregon sesi tre brazilianë u përpoqën të vidhnin një TV nga një restorant lokal, u bë virale në internet.

Në mënyrë të veçantë, ajo që qëlluan kamerat dukej më shumë si një skenë e një komedie sesa për një grabitje.

Njëri nga hajnat që hyri në dyqan, kishte probleme të hiqte TV nga muri. Atij iu bashkuan edhe dy të tjerë, të cilët kishin probleme të hynin qysh në derën e lokalit.

Ata ishin në gjendje të lëndonin veten vazhdimisht, dhe shumë më pas i përshkruan si “hajdutët më idiotë në botë”, transmeton KosovaPress.

“Më falni për vjedhje, lërini të drejtojnë një shfaqje me komedi”, ishte vetëm një nga komentet dhe në Youtube u shfaq një klip në të cilin u shtua muzika e Benny Hill.

Shkatërrohet banda e hajdutëve shqiptarë të Kosovës e Shqipërisë në Spanjë, 7 në pranga

Periskopi.com Lajme

Shkatërrohet një bandë grabitësish në Spanjë që përbëhej nga shqiptarët të Shqipërisë dhe të Kosovës.

Mësohet se në pranga kanë rënë 7 persona.

Sipas mediave vendase grupi kishte kryer rreth 150 grabitje, kryesisht në Mallorca dhe Ibiza, shkruan NOA.

Ata ishin ekspertë në vjedhjen e banesave dhe sendet e grabitura i shisnin më pas në tregun e zi.

Mes sendeve të grabitura policia ka mundur të gjejë një BMW X5, një Volkaswagen Golf, një Seat Leon dhe sende të tjera me vlerë të përafërt, 300 mijë euro.

Nuk bëhen të ditur emrat e të arrestuarve.

Hajdutët shqiptarë pas grabitjes, përplasin me makinë familjen lituaneze

Periskopi.com Lajme

Një 24 vjeçar shqiptar u arrestua nga karabinierët, i cili më 30 tetor u përpoq për t’i shpëtuar kontrollit të policisë duke u larguar me makinë me shpejtësi të lartë.

I riu shqiptar bashkë me një tjetër po nga Shqipëria, u ndoqën nga policia pasi kryen një grabitje.

Në arratisje e sipër, ata i dhanë mjetit të tyre në kundravajtje, duke goditur një 61 vjeçare që udhëtonte me biçikletë dhe më pas një makinë, brenda të cilës ishte një familje nga Lituania.

Bashkëpunëtori i të riut shqiptar, i cili ishte në makinë me të, arriti të arratisej nëpër fusha dhe të humbasë gjurmë e policisë së Vigevanos.

Gjatë hetimit, policia ka gjetur një makinë të dytë vjedhur, në Ottobiano, çelësat e të cilës i kanë rënë shqiptarit gjatë përpjekjes së tij për t’u ngjitur në një gardh.

 

A keni parë ndonjëhere hajdutë të tillë?

Periskopi.com Video

A janë këta hajdutët më të paaftë?

Periskopi.com Fun

Një bandë grabitësish shkon në një dyqan. Pronari i kërkon që të kthehen më vonë kur të bëjë më shumë para, dhe hajdutët largohen…

Mund të duket si shkaka, por për një pronar belg të një dyqani cigaresh ky ishte realitet i frikshëm. Gjashtë persona hynë në dyqanin e Didier në periferi të Charleroi gjatë ditës me qëllim për ta grabitur.

Didier u tha atyre të ktheheshin në fund të ditës në mënyrë që të mund t’i jepte më shumë para.

Por kur u kthyen në dyqan, u arrestuan nga policia.

“Duket si një komedi,”-tha ai për BBC. “Ata janë konsideruar grabitësit më të paaftë në Belgjikë.”

Pronari i dyqanit tha se përgjatë 14 minutave, u përpoq të miqësohej me hajdutët.

“Nuk i dhashë asgjë atyre, por u thashë se nëse ktheheshin më vonë do t’i jepja 2000 ose 3000 euro,”-shtoi ai.

Grupi i grabitësve e ‘hëngrën’ rrengun e tij dhe u larguan.

“Ku mora policinë në telefon ata nuk e besonin se hajdutët do të ktheheshin. Por u kthyen përsëri rreth orës 17:30, një orë përpara kohës së mbylljes së dyqanit. U afrova afër njërit prej tyre dhe i thashë që ende nuk ishte mbyllur biznesi.”

Kur mbërritën në dyqan për herë të tretë, në orën 18:30, policia ishte në pjesën e prapme të dyqanit gati për ti arrestuar.

Pesë meshkuj u arrestuan, përfshirë një minoren.

 

 

Zotat e vjedhur të Nepalit

Periskopi.com Lajme

Që prej vitit 1980, autoritetet e Nepalit vlerësojnë se dhjetëra mijëra objekte antike janë vjedhur nga hajdutët.

Vargjet e maleve të thata dhe të shkreta në Mustang të Nepalit janë shumë të largëta.

Ata dëshirojnë të hyjnë në rajonin e Himalajave, mënyra më e mirë është përdorimi i automjeteve malore, raportoi “Al Jazeera”, transmeton Periskopi.

Por terreni i shkretë nuk i ndalë hajdutët e artit për të vjedhur thesarin e rajonit.

Në tregun global, statujat himalajane kushtojnë miliona dollarë. Por nepalezët, që jetojnë me zotat e tyre u janë vjedhur.

Disa prej këtyre objekteve antike është edhe perëndia e fshehur në kupë bakri. Tashi Bista është një relikt tjetër që vendasit e respektojnë shumë dhe daton që prej shekullit të 14.

Autoritetet në Nepal kanë arritur të konfiskojnë më shumë se 100 objekte antike në një dyqan në Kathmandu në maj të këtij viti./Periskopi/

A monk reveals intricately crafted gods hidden inside a copper stupa in Namygal Monastery in Mustang, Nepal. These rare idols are highly sought after by thieves, and the monastery has been forced to lock them away for safekeeping. [Steve Chao/Al Jazeera]

 

Tashi Bista examines ancient armour discarded in a hallway in a monastery built into a cliff in Mustang, Nepal. Tashi, a local Mustang resident, has fought for years to stop the theft of antiquities from his region.  The piece lies beside 14th century shields and body armour. [Steve Chao/Al Jazeera]

Life-sized 'Dharmapalas' are exposed by sunlight in a hidden room inside an ancient monastery in Mustang, Nepal. These 'protective deities' are meant to keep monasteries and the residents around them safe from harm. However, with thieves stealing many idols from places of worship, monks are praying for protection for the deities themselves. [Steve Chao/Al Jazeera]

Rocks cover holes in the walls of ancient stupas in Samdaling, Nepal. Thieves broke through the walls to steal valuable Buddhist artefacts put there by Buddhist worshippers. On the international black market, these artefacts can be sold for hundreds of thousands of dollars. [Steve Chao/Al Jazeera]

Clay prayer moulds and ancient 14th century fabric are all that remain in a stupa broken into by thieves in Samdaling, Nepal. While no inventories were ever kept, it’s believed that these stupas held copper and bronze statues of Buddha worth hundreds of thousands of dollars on the international black market. [Steve Chao/Al Jazeera]

Young monks try to follow along during a worship practice in Lo Manthang, Mustang. As more idols are stolen from religious sites, many fear that Buddhism and a traditional way of life in these remote Himalayan regions is under threat – especially for a young generation that is growing up without many of the idols that their ancestors worshipped. [Steve Chao/Al Jazeera]

Buddhist monks worship on a hilltop in Mustang, Nepal. With a rising number of thefts at monasteries in this remote region, monks are praying for greater protection of their gods. [Steve Chao/Al Jazeera]

Authorities in Nepal hold a press conference displaying more than 100 antiquities seized in a raid of three antique shops in Kathmandu in May. The raid was initiated by information provided by 101 East’s investigation into illegal antique sales. [Steve Chao/Al Jazeera]

Fierce images confront visitors to an ancient monastery built into the cliffs of a valley in Mustang, Nepal. The intimidating symbols have done little to stop thieves from breaking in and stealing statues and other idols – considered gods in the Tibetan faith. [Steve Chao/Al Jazeera]

In a bid to deter thieves, monks in Nepal’s Namgyal Monastery paint over the faces of their gods. Copper and bronze statues are highly sought after by international collectors, who at times employ thieves to steal them from religious places of worship. [Steve Chao/Al Jazeera]

Chime Gurung, a Buddhist monk, shows Tashi Bista an ancient manuscript written in pure gold at a monastery in Lo Manthang, Nepal. Its sister book is believed to have been stolen from a stupa. This manual was saved. [Steve Chao/Al Jazeera]

Pas 15 vjetësh, hajdutët që vodhën bizhuteri në Francë gjenden në Serbi

Periskopi.com Lajme

Ata besonin se ishin të sigurt, por disa pika të gjakut i tradhtuan: 15 vjet pas një grabitje të guximshme në një dyqan bizhuterish franceze, katër autorë të supozuar janë gjetur në Serbi.

Puna e Belfort kishte të gjitha shenjat dalluese të një operacioni “Pantera Pink”, i përdorur nga një rrjet ndërkombëtar hajdut xhevahiresh i serbëve dhe malazezëve përgjegjës për disa prej grabitjeve më të guximshme të dy dekadave të kaluara.

Ndërmjet viteve 1999 dhe 2015, këto kriminelë mendohet se kanë kryer të paktën 380 grabitje të armatosura, duke synuar dyqanet e bizhuterive të larta dhe duke rrëmbyer 334 milionë euro me vlerë, thotë Interpol.

Një mëngjes në shtator 2003, një grup njerëzish të maskuar u shpërngulën në një dyqan bizhuterish në Belfort, një qytet në Francën lindore, vetëm 25 kilometra nga kufiri zviceran.

Njëri tërhoqi një pistoletë, ndërsa të tjerët thyen hapat e xhamit, duke grabitur 350 mijë euro stoli dhe shikon para se të iknin – të gjitha brenda një minute.

Policia më vonë arriti të arrestonte gardhet e tyre serbe, një prej të cilëve kishte një vrojtim të vjedhur mbi dore.

Por vetë vjedhësit nuk u kapën kurrë.

As që u identifikuan deri në vitin 2013, pas përparimit në një hetim mjeko-ligjor në gjurmët e gjakut në një nga kabinetet e qelqit, në një dollap dhe në një kuti Cartier.

Duke analizuar ADN-në, ata identifikuan dy shtetas serbë që ishin të panjohur në Francë, por dëshironin në Austri: “Zica” dhe “Boka”, të dy prej tyre 41 vjeç.

Dhe duke analizuar të dhënat e tyre telefonike, ata gjithashtu gjetën dy të dyshuar për përfshirje në grabitje: “Sasa”, 37, dhe “Luka”, 48.

Të katër hajdutët vijnë nga Uzice, një qytet industrial dikur i begatë rreth 150 kilometra (90 milje) në jugperëndim të Beogradit, i cili që atëherë ka rënë në kohë të vështira.

“Shumica e këtyre kriminelëve kanë origjinë nga Nishi, Çaçaku dhe Uzice”, tha prokurori i qytetit Ljubisha Dragasheviç për AFP, duke shpjeguar se shumë në këtë rajon perëndimor përfundojnë duke u kthyer në krime për shkak të problemeve që i bëjnë funde.

Por ka edhe “kulti i kriminelit brenda shoqërisë, djemtë e ashpër”, tha ai.

“Në qarqe të tilla, këto aktivitete jashtë shtetit janë çështje prestigje … ata e shohin veten si mbrojtës të viktimave të varfra serbe të Perëndimit”, tha prokurori.

Megjithëse janë identifikuar, të katër mbeten jashtë rrezikut për sistemin francez të drejtësisë, sepse Serbia nuk i ekstradon qytetarët e saj.

Gjatë dekadës së fundit, Franca dhe Serbia zhvilluan lidhje të ngushta gjyqësore pas vrasjes së një tifoz francez të futbollit në Beograd në vitin 2009, duke bërë që një gjykatës francez të kërkojë që të katër të thirren për një seancë para një prokurori të Serbisë.

7 këshilla si t’i mbani hajdutët larg shtëpisë

Periskopi.com Lajme

Përmes 7 këshillave ministria e Punëve të Brendshme ju fton të bëni kujdes që të mos bini prej e hajdutëve në kohën që shkoni me pushime.

Ministria bën me dije se hajdutët mund të shfrytëzojnë mungesën tuaj gjatë pushimeve, për plaçkitje e vjedhje në banesa.

“Risjellim në kujtesë disa këshilla të thjeshta për t’u siguruar se nuk do të përballeni me surpriza të pakëndshme kur të ktheheni në shtëpi.

A jeni kthyer në shtëpi? Mos hezitoni të raportoni veprime apo sjelle të dyshimta në zonën ku banoni, përmes numrit 112”, thuhet në faqen e ministrisë.