Publikohet lista e Kombëtares së Italisë për ndeshjet e Ligës së Kombeve

Periskopi.com Sporti

Roberto Mancini ka bërë të ditur emrat me të cilët kalkulon për ndeshjet e tetorit.

Selektori i kombëtares së Italisë sonte ka publikuar listën me emrat e ftuar për ndeshjet e Ligës së Kombeve.

Italia luan tri ndeshje në tetë ditë, kundër Moldavisë, Polonisë dhe Holandës.

Vëmendja më e madhe shkon për Poloninë dhe sidomos për kombëtaren e Holandës.

Më poshtë lajmi.net ua përcjell listën me emrat e ftuar nga Italia.

Portierët: Alessio Cragno (Cagliari), Gianluigi Donnarumma (Milan), Marco Silvestri (Hellas Verona), Salvatore Sirigu (Torino);

Mbrojtësit: Francesco Acerbi (Lazio), Cristiano Biraghi (Fiorentina), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Danilo D’Ambrosio (Inter), Emerson Palmieri Dos Santos (Chelsea), Alessandro Florenzi (Paris Saint Germain), Manuel Lazzari (Lazio), Gianluca Mancini (Roma), Angelo Obinze Ogbonna (West Ham United), Leonardo Spinazzola (Roma);

Mesfushorët: Nicolò Barella (Inter), Giacomo Bonaventura (Fiorentina), Gaetano Castrovilli (Fiorentina), Bryan Cristante (Roma), Jorginho (Chelsea), Manuel Locatelli (Sassuolo), Lorenzo Pellegrini (Roma), Stefano Sensi (Inter), Marco Verratti (Paris Saint Germain);

Sulmuesit: Andrea Belotti (Torino), Domenico Berardi (Sassuolo), Francesco Caputo (Sassuolo), Federico Chiesa (Fiorentina), Stephan El Shaarawy (Shanghai Shenua), Vincenzo Grifo (Friburgo), Ciro Immobile (Lazio), Moise Kean (Everton), Kevin Lasagna (Udinese), Riccardo Orsolini (Bologna).

Italia shpartallon Holandën në stilin e Mourinhos, një gol – tri pikë

Periskopi.com Sporti

Kombëtarja e Italisë ka arritur një fitore të rëndësishme kundër Holandës, në ndeshjen e vlefshme për Ligën A të Kombeve si mysafire.

Ishin tri pikë të vështira por të merituara për italianët, shkruan Periskopi.

Golin e vetëm të ndeshjes e shënoi Nicola Barella në kohën shtesë të pjesës së parë, teksa qëlloi cakun me kokë nga afërsia pas një krosimi nga Ciro Immobile nga krahu i majtë.

Pas kësaj fitoreje Italia kryeson në Grupin 1 me katër pikë, një më shumë se Holanda dhe Polonia dhe tri më shumë se Bosnja dhe Hercegovina. /Periskopi.com/

Italia shkund Holandën në kohën shtesë të pjesës së parë: Barella ‘fluturon’ mbi Van Dijkun

Periskopi.com Sporti

Italia ka kaluar në epërsi në kohën shtesë të pjesës së parë në ndeshjen kundër Holandës.

Barella ka qëlluar me kokë duke kërcyer për mrekulli mbi Virgil van Dijkun, teksa zuri një krosim nga Ciro Immovile nga krahu i majtë.

Shikoni golin në videon e mëposhtme. /Periskopi.com/

 

Italia do të rihapë baret dhe restorantet nga java e ardhshme

Periskopi.com Lajme

Italia ka caktuar datën për rihapjen e bareve, restoraneve dhe salloneve në zbutjen e masave të bllokimit nga COVID-19.

Bare, restorante, parukierë dhe sallonet do të rihapen në të gjithë Italinë nga 18 maj, raporton Reuters.

Autoriteteve rajonale u është dhënë fuqia për të hequr kufizimet ndaj bizneseve, të cilat fillimisht kishin qenë për shkak të rihapjes nga 1 qershori.

Masa, e njoftuar nga qeveria vonë mbrëmë, erdhi pas presionit nga liderët rajonalë që të lejohen të krijojnë planin e tyre të rihapjes.

Masat e sigurisë do të duhet të zbatohen para se të hapen institucionet, me restorante që kërkohen për të vendosur distanca prej katër metrash ndërmjet darkave, transmeton lajmi.net.

Kishte 744 raste të reja të koronavirusit në Itali të hënën – rritja më e ulët ditore që nga 4 marsi. Vdekjet u rritën nga 179 në 30,739.

​Italia me paketë të re ekonomike: 50 miliardë euro të gatshme brenda muajit prill

Periskopi.com Lajme

Kryeministri italian Giuseppe Conte deklaroi ditën e sotme se do të vendosë në dispozicion 50 miliardë euro të tjera për rimëkëmbjen e ekonomisë.

Ky dekret i ri ekonomik do të jetë gati brenda muajit prill.

Duke iu bashkuar dekretit të marsit, shkon në 75 miliardë euro paketa ekonomike në ndihmë të familjeve, punonjësve e bizneseve në luftën kundër pandemisë së koronavirusit.

Nga Senati italian ai gjithashtu shprehet se distancimi social dhe maskat duhet të jenë të nevojshme deri sa të ketë një vaksinë kundër COVID-19.

Përfaqësuesi i OBSH’së në Itali: Do goditemi sërish nga koronavirusi, ja kur pritet vala e dytë

Periskopi.com Lajme

“Një valë e dytë e epidemisë së koronavirusit në vjeshtë, më shumë sesa një hipotezë është një siguri”. Kështu ka deklaruar Walter Ricciardi, përfaqësues italian në Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

“Deri sa të mos të kemi një vaksinë do të ketë valë të tjera, ose, shpresojmë, vatra të vogla të tjera epidemike. Për këtë, është shumë e rëndësishme të mos përshpejtohet me hapjen e qyteteve. Në rast të kundërt, valën e dytë rrezikojmë ta kemi para verës”.

“Zgjedhjet e rrezikshme të disa liderve politikë botërore”, vijon Ricciardi, “do të ndikojnë mbi popujt e tyre. Nëse ka pasur shumë viktima krahasuar me të tjerët është sepse vendimet janë marrë ose vonë ose në mënyrë të gabuar.

Shembulli më i qartë është Britania dhe SHBA-ja, ku qeveritë nuk i kanë dëgjuar këshillat e shkencëtarëve dhe kanë reaguar në mënyrë ekstremisht të vonë.

Por, në vende si Koreja e Jugut, Finlanda dhe Gjermania, ku ka një linjë komandimi unik dhe një raport i drejtë mes politikës dhe institucioneve mirëfunksionuese, gjërat shkojnë më mirë”, tha Ricciardi./Shqip/

Itali, 575 të vdekur në 24 orët e fundit

Periskopi.com Lajme

Vdekjet nga epidemia e koronavirusit në Itali regjistruan përsëri rritje sot, 575 të vdekur, nga 525 të një ditë më parë, ndërsa numri i rasteve të reja u zvogëlua në 3 493 nga 3 786 më parë.

“Numri i përgjithshëm i vdekjeve është rritur në 22 745, i dyti më i lartë në botë pas atij të SHBA-së”, tha Agjencia e Mbrojtjes Civile, përcjell ATSh.

Numri i çështjeve të konfirmuara zyrtarisht u rrit në 172 434 norma e tretë më e lartë globale, pas SHBA-së dhe Spanjës

Mafia italiane po u jep ushqim falas familjeve të varfra

Periskopi.com Lajme

Në kohën kur Italia po bën përpjekje ta mbajë gjallë ekonominë në kohën e krizës së koronavirusit, autoritetet e këtij vendi kanë paralajmëruar se mafia është duke fituar përkrahje lokale përmes shpërndarjes së ushqimit falas për familjet e varfra që ndodhen në karantinë.

Javëve të fundit kanë qarkulluar pamje të grupeve të njohura mafioze duke shpërndarë produkte elementare për më të varfrit në rajonet jugore: Kampanja, Kalabri, Sicili dhe Pulia.

“Miliona njerëz punojnë në të zezën, që do të thotë se ata nuk kanë të ardhura për më shumë se një mua dhe nuk kanë ide se kur mund të kthehen në punë. Nëse shteti nuk ndërhyn së shpejti për t’i ndihmuar këto familje, mafia do t’i ofrojë shërbimet e veta, duke e vendosur kontrollin ndaj jetës së njerëzve”, tha Nicola Gratteri, hetues anti-mafia në zyrën e prokurorit të Katanzaros.

Ka pasur raportime se pronarët e dyqaneve të vogla në pjesën jugore të vendit janë përballur me presion për të ofruar ushqim falas, ndërsa policia po patrullon në dyqane për t’i parandaluar vjedhjet.

Ditëve të fundit, policia në Napoli e ka shtuar praninë në pjesët më të varfra të qytetit pasi disa persona të lidhur me grupin “Camorra”, grup mafioz napolitan, kanë organizuar shpërndarje të ushqimit.

Në Palermo, vëllai i një shefi të grupit “Cosa Nostra” ka shpërndarë ushqim në lagjen Zen, ku mafia ka prani të konsiderueshme. Më vonë ai tha se vetëm ka bërë bamirësi dhe i sulmoi gazetarët për raportimin, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

Shpërndarja e ushqimit është një taktikë e vjetër sa vet mafia, ku shefat e saj fillimisht e bëjnë këtë veprim pa kërkuar asgjë si kundërshpërblim.

Brenda ‘spitalit fluturues’ të ushtrisë gjermane që mori pacientë të prekur me koronavirus nga Italia

Periskopi.com Lajme

Edhe shteti i Gjermanisë është goditur ndjeshëm nga koronavirusi ku deri më tani janë shënuar 2,607 viktima. Ndërkohë autoritetet vendase kanë rritur gatishmërinë në spitale për të përballuar fluksin.

Më  fund të Marsit një avion Airbus A-310 “Medevac” i Forcave Ajrore Gjermane transportoi disa pacientë me COVID-19 nga Bergamo, Itali në Aeroportin e Këlnit për të marrë trajtimin e coronavirusit në Gjermani.

Ajo që ra në sy ishte se Airbus A-310 “Medevac” që transportonte gjashtë pasagjerët e koronavirusit ishte si një spital i vërtet kundër CoVi-19. Brenda tij janë gjashtë shtretër të kujdesit intensiv dhe hapësirë të mjaftueshme për të transportuar deri 38 pacientë “të shtrirë”.

Ndërkohë pritet që më shumë pacientë italianë të mbërrijnë në Gjermani për tu kuruar nga CoVid-19.

“Çdo ndihmë përtej kufijve është tani e rëndësishme”, shkruajti ministrja e Mbrojtjes e Gjermanisë, Annegret Kramp-Karrenbauer.

Italia vazhdon trendin e rënies: Ky është bilanci i 24 orëve të fundit

Periskopi.com Lajme

Italia ka regjistruar brenda 24 orëve 570 viktima me koronavirus dhe 3951 raste pozitive më shumë se një ditë më parë.

Numri i viktimave ka arritur sot në 18849, ndërsa të infektuar  147 577 persona.

Pacientët e shëruar janë gjithsej 30 455 e 1985 të shëruar më shumë në 24 orët e fundit.

Përmirësim vazhdon të ketë situata në repartet e terapisë intensive e në ato të reanimacionit. Janë 108 pacientë të shtruar në këto reparte duke ulur numrin e tyre në 3497.

Në strukturat spitalore po kurohen 28 242 pacientë.

Në rajonin e Lobmardisë gjatë 24 orët e fundit janë regjistruar 216 viktima e numri i tyre ka arritur në 10 238 ndërsa të infektuarit janë 1246 më shumë se një ditë më parë e numri total i tyre është 56 048.

Rajoni i Molises është territori me numrin më të ulët të personave të infektuar në Itali me 243 raste pozitive e me numrin më të ulët të viktimave. Deri më sot janë vetëm 13 viktima me koronavirus.

Numri i tamponëve të kryera deri ëm sot në Itali është 906 864.

 

​727 viktima të reja nga koronavirusi në Itali

Periskopi.com Lajme

Në Itali, në 24 orët e fundit janë regjistruar 727 vdekje të reja ose 110 më pak se dje.

Kjo e rriti numrin e përgjithshëm të vdekjeve në 13.155, transmeton KosovaPress.

 

 

Mjekët italianë kanë shtuar shpresën, duke pasur parasysh shpresat e djeshme, se të paktën numri i të infektuarve të ri është në rënie, pavarësisht një shkalle ende të lartë të vdekshmërisë.

Megjithatë, sot situata është përmbysur dhe numri i rasteve të reja është rritur në 4,782, ndërsa numri i të vdekurve është zvogëluar.

Numri i rasteve është në rritje dhe në rajonin më të prekur të Lombardisë. Janë regjistruar pothuajse 500 raste më shumë se dje ose 1.565.

Guvernatori i Lombardisë, Atilio Fontana beson se pandemia tani ka arritur kulmin.

Në Itali, 110.574 persona janë infektuar që nga përhapja e koronavirusit, ndërsa 16.847 janë shëruar.

Mbi 11.500 viktima dhe afro 102 mijë të prekur: Italia ul flamujt në gjysmë shtizë

Periskopi.com Lajme

Teksa Italia regjistron një bilanc tragjik me 11,591 viktima dhe 101,739 të prekur nga pandemia Covid-19, sot flamujt e vendit fqinj, në të gjitha zyrat publike do të ulen në gjysmë shtizë, si dhe do të mbahet një minutë heshtje.

Ulja e tyre vjen si një shenjë zie dhe afërsie pranë familjarëve të viktimave nga koronavirusi dhe si shenjë e pjesëmarrjes kolektive në ngushëllimet e komuniteteve më të prekura.

Përmes një deklarate, Vatikani tha se gjithashtu do të bashkohet në këtë nderim.

“Sot, në solidaritet me Italinë, Selia e Shenjtë do të ngrejë flamujt e tyre në gjysmën shtize dhe do mbajë zi për viktimat e pandemisë në Itali dhe në botë, për familjet e tyre dhe ata që luftojnë pë t’i dhënë fund kësaj.”

683 të vdekur nga COVID-19 brenda 24-orëve në Itali

Periskopi.com Lajme

Italia ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit sa i përket të prekurve me koronavirus.

Numri i viktimave ka shkuar në 7503, pasi që janë shfaqur 683 viktima në 24 orët e fundit, raporton Worldometer, transmeton lajmi.net.

Rastet janë shtuar në 3449 duke e çuar në 57521 numrin total të rasteve aktive. Numri i të shëruarave ka shkuar në 9362.

Numri i të prekurve me virusin e ri ka filluar të bie në rajonin e Italisë.

Gjithashtu raportohet se 33 nga viktimat ishin pjesë e stafit mjekësor.

Vazhdon të rëndohet situata në Itali: 743 vdekje për 24 orë

Periskopi.com Lajme

Dita e sotme ka rënduar përsëri kurbën e përhapjes së pandemisë së koronavirusit në Itali.

Numri i viktimave gjatë 24 orëve të fundit është 743 duke e çuar numrin total të tyre në 6820.

Numri i personave të infektuar ka arritur në 69 176, dhe janë regjistruar 5259 raste më shumë.

Numri i personave të shëruar deri më është sot 8326 me një përmirësim të dukshëm në 24 orët e fundit me 894 pacientë më shumë të shëruar.

Po ashtu, 3396 pacientë po kurohen në repartet e terapisë intensive. Janë regjistruar 192 pacientë më shumë gjatë 24 orëve në gjendje kritike për jetën.

Në struktura spitalore po kurohen 21 937 pacientë e 28 697 në kushte shtëpie.

Rajoni i Lombardisë ka regjistruar gjatë 24 orëve të fundit 402 viktima më shumë. Numri i të infektuarve në këtë rajon është 30 703 e numri i viktimave 4178.

Në Itali janë kryer deri më sot 296 964 tampone.

Rajoni më numrin më të pakët të pacientëve është rajoni i Molises me 73 raste e 8 viktima.

Rajoni i Bazilikatës vazhdon të mos ketë asnjë viktimë me koronavirus e 92 persona pozitive me COVID -19.

Mbi 1000 raste me koronavirus ajanë regjistruar deri më tani në rajonin e Puglias, ndërsa viktima 44.

Del Piero publikon një foto solidarizuese nga Tirana

Periskopi.com Sporti

Italia po kalon një moment të errët, pasi koronavirusi ka shkaktuar mijëra të vdekur dhe të infektuar.

Për gjendjen tragjike që po kalon shteti fqinj, sheshi “Skënderbej” në Tiranë u ngjyros me flamurin italian në shenjë solidariteti.

Foto nga Tirana, është publikuar në rrjetin e tij social në Instagram, edhe nga legjenda e futbollit italian dhe të Juventusit, Alessandro Del Piero.

Me shenjën e lutjes, Del Piero ka falenderuar Tiranën për solidarizimin me Italinë.

Në total, koronavirusi në Itali iu ka marrë jetën 6077 personave.

Shkaqet që shkaktuan katastrofën nga koronavirus në Itali

Periskopi.com Lajme

Përse Italia? Shumë njerëz pyesin veten përse vendi i bukur mesdhetar është bërë epiqendra e re e pandemisë së koronavirusit.

Ekspertët rendisin një varg shkaqesh për këtë katastrofë që është para në gjenerata të tëra, duke filluar që nga popullsia e moshuar e deri tek sistemi i stërmunduar shëndetësor.

Ka madje edhe nga ata që flasin për fat të keq. Asnjë nga arsyet sidoqoftë, nuk e shpjegon e vetme përse vendi me 60 milionë banorë, numëron mbi një të tretën e rreth 12 mijë vdekjeve të raportuara në botën me 7.7 miliardë banorë. Por, vende të tjera, do të donin të ekzaminonin secilin nga këta faktor për ti adresuar përmes masave të ndryshme parandaluese në përpjekjen e tyre për të evituar shndërrimin në një Itali tjetër. Popullata e moshuar, është një nga faktorët kryesorë. Mosha mesatare e popullatës ishte 45.4 vitin e shkuar, më e larta se kudo tjetër në Evropë.

Ajo është po ashtu shtatë herë më e lartë se mosha mesatare në kinë dhe dukshëm mbi atë në Korenë e Jugut. Shifrat tregojnë se mosha e italianëve që humbin jetën si pasojë e covid 19, është 78.5 vjeç. Rreth 99 për qind e tyre vuanin edhe nga një gjendje e mëparshme shëndetësore. Sidoqoftë, mosha mesatare në Japoni, është 47.3 për qind, më e lartë se ajo në Itali, dhe vendi ka regjistruar vetëm 35 viktima. Pra mosha, nuk është faktor i vetëm. Disa shkencëtarë mendojnë se mund të kish qenë secili vend tjetër në këtë pozicion, pas Kinës, ndaj edhe flasin për thjeshtë fat të keq. “Unë mendoj se pyetja përse Italia, është më e rëndësishmja dhe ka një përgjigje të thjeshtë: Nuk ka asnjë shpjegim – thotë yascha Mounk, nga universiteti John Hopkins.

Të tjerë ekspertë, thonë se realiteti i zymtë që po shihet veçanërisht në Italinë veriore, ka ardhur pasi sistemi shëndetësor arriti pikën e tij të stërmundimit. Mjekët kanë filluar të marrin vendime për jetë a vdekje në lidhje me kë duhet të ndihmojnë më parë kur janë në vështirësi për pajisje si aparate respiratore apo edhe nuk kanë shtretër. “Ndonjëherë duhet të vlerësojmë shanset për sukses përkundër gjendjes së pacientit – thotë shefi i njësisë së emergjencës në spitalin e Breshias, Paolo Terragnoli. “Përpiqemi të bëjmë më të mirën për të gjithë, dhe bëjmë pak më shumë për ata që kanë më shumë shanse.

Veç të tjerash, jo vetëm Italia, por e gjithë bota, e ka kuptuar se nuk ka mjaftueshme paketa testimesh për covid 19. Vende si Italia, e kanë përballuar këtë problem duke testuar vetëm ata që kanë shfaqur simptoma. Koreja e jugut ndërkohë kishte kite dhe mjete për më shumë se 10 mijë teste në ditë. Edhe gjermania ndoqi po këtë model dhe shkalla e vdekshmërisë atje filloi të binte. Sipas ekspertëve, 100 mijë teste në ditë, do të ishte numri optimal për një vend si SHBA.

 

Lorik Cana me mesazh emocionues për situatën në Itali

Periskopi.com Sporti

Italia është vendi europian më i prekur nga Koronavirusi, por njëkohësisht edhe duke kaluaar Kinën sa i përket personave që kanë ndërruar jetë deri tani.

Shqipëria e ndjek me shumë vëmendje këtë situatë, ndërsa një numër i madh prej qytetarëve tanë gjenden në këtë shtet, por njëkohësisht është vendi që i ka hapur derën shqiptarëve në periudhat më të vështira.

Ndërkohë kapiteni legjendar i Kombëtares, Lorik Cana, që e ka zhvilluar edhe më tepër karrierën në Itali, ka treguar gjithë mbështetjen tonë në këtë situatë anormale që po kalon vendi fqinj nëpërmjet një vizatimi ku shkruhet:

“Do të shkojë gjithçka mirë”.

Lajm i mirë: Dy mjekë që kontrolluan çiftin e ardhur nga Italia, dalin negativ në testin për koronavirus

Periskopi.com Lajme

Ka dalë negative përgjigjia e analizave për COVID19 e dy pjesatarëve të stafit të Qendrës Shëndetësore në Roskovec, të cilën kanë pasur kontakt me çiftin e infektuar nga fshati Mbërs.

Lajmin e ka bërë të ditur përmes një njoftimi bashkia e Roskovecit .

“Lajmi i mirë mbërriti Të 2( dy ) pjestarët e stafit të Q.Sh Roskovec që kishin patur kontakt me çiftin nga Mbërsi , rezultuan negativ në testin për #Covid-19. Masat mbrojtëse dhe higjena maksimale, ndihmuan në arritjen e këtij rezultati. Nesër ata kthehen në vendin e punës për t’i shërbyer pacientëve dhe gjithë komunitetit👏🏼Të gjithë bashkë do ia dalim.

#Panik Jo #Kujdes Po”, thuhet në reagimin e Bashkisë.

Fshati Mbërs prej ditës së djeshme është izoluar, me qëllimin që të mos përhapet më shumë virusi.

Dyshohet se çifti i i kthyer nga Italia ka infektuar disa banorë të fshatit.

Ambasadorja e Kosovës në Itali: I lutëm bashkatdhetarët të mos kthehen

Periskopi.com Lajme

Ambasadorja e Kosovës në Romë Lendita Haxhitasimi thotë se gjendja në Itali për shkak të koronavirusit nuk është e mirë, por kjo sipas saj, nuk do të thotë se kosovarët duhet të kthehen në Kosovë.

Thotë se kanë bërë thirrje tek ata që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre.

“40.500 kosovarë jetojnë në Itali por nuk duhet të kthehen të gjithë me doemos në Kosovë”, tha ajo e ftuar në emisionin Pressing.

Italia është vendi më i prekur në Europë nga koronavirusi.

Qeveria e Kosovës solidarizohet me Italinë

Periskopi.com Lajme

Në objektin e Qeverisë së Kosovës sonte është vendosur flamuri i Italisë, në shenjë solidarizimi me viktimat nga koronavirusi.

Sipas raportimeve të mediave, ditët e fundit, shifrat e të vdekurve janë afër 400.

“Qeveria e Republikës së Kosovës është duke i marrë hapat e domosdoshëm që t’i bëjë ballë kësaj pandemie. Jemi të përkushtuar në luftën kundër virusit Corona dhe do të fitojmë nëse të gjithë qëndrojmë në shtëpitë tona e do të kujdesemi për pastërtinë tonë.

Italia sot feston Ditën e Bashkimit. Në 159- vjetorin e saj Italia gjendet përballë një armiku me të cilin ajo dhe i gjithë globi do të triumfoj. Qytetarët e Kosovës i janë falënderues përherë shtetit tonë mik dhe gjithsecili prej nesh bashkëndjenë me ta.

Urime e dalshim faqebardhë!”, thuhet në njoftimin e Qeverisë së Kosovës.