Kina Archives - Periskopi

Wang Yi : Kina dhe SHBA mund dhe duhet të bashkëpunojnë

Periskopi.com Lajme

Këshilltari i Shtetit i Kinës dhe ministri i Jashtëm i Kinës Wang Yi u shpreh në një konferencë për shtypin se Kina është e gatshme të bashkëpunojë me ShBA-në dhe shpreson që pala amerikane do të ecë në të njëjtin drejtim me palën kineze, do të heqë kufizimet e paarsyeshme ndaj bashkëpunimit Kinë-ShBA dhe nuk do të krijojë pengesa të reja.

Lidhur me këtë, gazetari i “Bloomberg”-ut pyeti në një konferencë shtypi të hënën zëdhënësin e MPJ-së kineze Zhao Lijian që çfarë veprimesh konkrete do të ndërmarrë Kina për të përmirësuar marrëdhëniet dypalëshe.

Në përgjigjen e tij, Zhao shtjelloi edhe një herë parimin dhe qëndrimin e Kinës, thelbi i të cilave është “moskonfrontimi dhe moskundërvënia, respekti i ndërsjellë, bashkëpunimi e përfitimet e përbashkëta”.

“Lidhur me çështjet specifike që përmendët, këshilltari i Shtetit Wang Yi ka bërë një shpjegim shumë të qartë. Kina dhe SHBA-ja mund dhe duhet të bashkëpunojnë. Lista e bashkëpunimit është para nesh,” theksoi Zhao Lijian.

Në fakt, edhe Wang Yi përmendi “listën e bashkëpunimit” në përgjigjen e tij, e cila përfshin luftimin e epidemisë, rimëkëmbjen ekonomike, ndryshimin e klimës etj. Në këto fusha, Kina dhe ShBA-ja kanë hapësirë shumë të madhe bashkëpunimi, dhe qëndrimi i Kinës është gjithashtu shumë i hapur.

Por gazetari i “Bloomberg”-ut nuk mori përgjigjen që po priste dhe bëri një tjetër pyetje, duke “akuzuar” Kinën: “Tani duket sikur ShBA-ja duhet të ndërmarrë e para veprime për të gjitha çështjet”. Dhe pastaj nxitoi të bënte pyetjen: “Çfarë veprimesh konkrete mund të ndërmarrë Kina për të përmirësuar marrëdhëniet me ShBA-në?”

Zhao Lijian-i reagoi, duke thënë që ky është “interpetimi personal” nga ky gazetar. Rënia e marrëdhënieve Kinë-ShBA në pikën më të ulët nuk është shkaktuar nga pala kineze. Zhao vuri në dukje më tej: “Administrata e kaluar amerikane ka ndërmarrë veprime kundër prirjes dhe gjendjes praktike, duke dëmtuar rëndë marrëdhëniet dypalëshe. Unë dua të them nga kjo anë që qeveria amerikane ka më shumë përgjegjësi për të ndërmarrë veprime aktive.”

Studiues britanik në Institutin Financiar “Chongyang” pranë Universitetit Renmin, John Ross, u shpreh në një intervistë për televizionin SZTV: “Masa më e duhur nga ShBA-ja është heqja e tatimeve të shtuara.” Lidhur me fjalën “racional”, Ross vuri në dukje se politikat joracionale tatimore të administratës së Trump-it jo vetëm kanë dëmtuar interesat e Kinës, por edhe kanë shtuar kostot e ndërmarrjeve dhe konsumatorëve në ShBA. Kjo ka ndikuar negativisht në ekonominë botërore. “Kemi parë që administrata e Biden-it është kthyer në gjendjen racionale për sa i përket luftës antiepidemike. Kështu që shpresojmë edhe në çështjet e tjera do të ketë politika të tilla,” theksoi Ross.

Lidhur me “hapin e ardhshëm nga ShBA-ja”, Zhao Lijian-i rideklaroi qëndrimin e Kinës: “Diplomacitë e të dy palëve duhet të zbatojnë frymën e dialogut mes dy liderëve shtetërorë, të ecin drejt njëra-tjetrës, të menaxhojnë mosmarrëveshjet dhe të nxisin rikthimin sa më parë të marrëdhënieve kino-amerikane në shinat e zhvillimit të shëndetshëm dhe të qëndrueshëm.”

Brokada e Suzhou-t, “mbretëresha e brokadës kineze” e endur me vija horizontale dhe vertikale

Periskopi.com Lajme

Brokada e Suzhou-t, bashkë me atë të Nankinit dhe tëSichuan-it, janë tre llojet më të famshme të brokadave nëKinë. Ajo e Suzhou-t quhet edhe si “mbretëresha e brokadës” dhe ka kërkesa të lartë për teknikën dhemodelin e endjes. Nëpërmjet vijave horizontale dhevertikale bëhen lule, duke pasqyruar stilin e lashtë dheelegant të kësaj lloj brokade.

Brokada e Suzhou-t, “mbretëresha e brokadës kineze” e endur me vija horizontale dhe vertikale

Periskopi.com Lajme

Brokada e Suzhou-t, bashkë me atë të Nankinit dhe tëSichuan-it, janë tre llojet më të famshme të brokadave nëKinë. Ajo e Suzhou-t quhet edhe si “mbretëresha e brokadës” dhe ka kërkesa të lartë për teknikën dhemodelin e endjes. Nëpërmjet vijave horizontale dhevertikale bëhen lule, duke pasqyruar stilin e lashtë dheelegant të kësaj lloj brokade.

Brokada e Suzhou-t, “mbretëresha e brokadës kineze” e endur me vija horizontale dhe vertikale

Periskopi.com Lajme

Brokada e Suzhou-t, bashkë me atë të Nankinit dhe tëSichuan-it, janë tre llojet më të famshme të brokadave nëKinë. Ajo e Suzhou-t quhet edhe si “mbretëresha e brokadës” dhe ka kërkesa të lartë për teknikën dhemodelin e endjes. Nëpërmjet vijave horizontale dhevertikale bëhen lule, duke pasqyruar stilin e lashtë dheelegant të kësaj lloj brokade.

Ja sa teste i ka kryer Kina nga fillimi i COVID-19

Periskopi.com Lajme

Kina ka publikuar statistikat e numrit të testeve të përgjithshme nga fillimi i COVID-19.

Qeveria kineze të mërkurën njoftoi se më shumë se 90 milionë teste të koronavirusit janë kryer në të gjithë vendin që nga fillimi i pandemisë, raporton Cnn.

“Që nga 22 qershori, numri akumulues i testeve të kryera nga institucione mjekësore dhe shëndetësore në mbarë vendin arriti në 90.41 milionë”, tha Guo Yanhong, një zyrtar në Komisionin Kombëtar të Shëndetit.

Njerëzit shpesh kërkohet të testohen disa herë nëse janë raste të dyshuara, pacientë të rikuperuar ose të kthyerve nga jashtë – së bashku me kontaktet e tyre të ngushta, transmeton lajmi.net.

Guo tha se Kina kishte rritur kapacitetin e saj të testimit duke zgjeruar numrin e institucioneve të testimit nga 2.081 në fillim të marsit në 4,804 tani.

Ai shtoi se numri i teknikëve të testimit të acidit nukleik gjithashtu u rrit nga 13.900 në 28.500.

Kina pranon se shkatërroi kampionet e para të koronavirusit, duke konfirmuar akuzën e SHBA-së

Periskopi.com Lajme

Kina ka pranuar se shkatërroi disa kampione të coronavirusit në fazat e hershme të shpërthimit, por kundërshtoi pretendimet e SHBA-së se kjo ishte kryer si pjesë e një mbulimi.

Liu Dengfeng, një mbikëqyrës në departamentin e shkencës dhe arsimit të Komisionit Kombëtar të Shëndetit të Kinës, tha në një konferencë shtypi të premten në Pekin se qeveria kineze lëshoi ​​një urdhër në 3 janar për të shkatërruar mostrat e coronavirusëve, shkruan Newsweek.

Liu megjithatë mohoi që shkatërrimi i tyre të jetë bërë në përpjekje për të mbuluar situatën, duke këmbëngulur se ky hap u hodh në mënyrë që të “ parandalohet rreziku i sigurisë biologjike laboratorike dhe të parandalohen fatkeqësi dytësore të shkaktuara nga patogjenë të paidentifikuar”, transmeton Telegrafi.

Ai tha se laboratorët ishin “të paautorizuar” për të trajtuar kampione të tilla, dhe se ato duhej të shkatërroheshin në përputhje me ligjet kineze të shëndetit publik. Zyrtari nuk sqaroi se sa laboratorë e kishin kryer këtë veprim. Pohimi i tij vjen në mesin e përshkallëzimit të marrëdhënieve diplomatike mes SHBA-së dhe Kinës për shkak të shpërthimit epidemik, që i pati fillesat në Wuhan ne 2019.

Partia Komuniste kineze ende nuk ka ndarë me botën kampionet e virusit nga brenda Kinës”, u shpreh ai, e kjo kreut të diplomacisë amerikane, e bën të pamundur gjurmimin e evolucionit të sëmundjes.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo ka argumentuar që prej muajit të kaluar se urdhri i 3 janarit ishte një përpjekje për të mbuluar shtrirjen e shpërthimit. Ai ka akuzuar Kinën për censurimin e kërkimeve në lidhje me coronavirusin.

“Partia Komuniste Kineze u përpoq të shtypë informacionin rreth këtij virusi, për vendin ku filloi, për mënyrën si filloi, për mënyrën se si po transmetohej nga njeriu te njeriu”, tha Pompeo të hënën.

​Kina refuzon OBSH-në për hetimin e origjinës së koronavirusit

Periskopi.com Lajme

Pekini zyrtar ka mohuar në mënyrë të përsëritur kërkesat e Organizatës Botërore të Shëndetit për të marrë pjesë në hetimet mbi origjinën e COVID- 19, ka deklaruar sot përfaqësuesi i organizatës në Kinë, Gauden Galea.

“Bazuar në të gjitha provat e disponueshme, kolegët e OBSH janë të bindur se virusi ka origjinë në Wuhan dhe është një virus natyral, jo i prodhuar. Ne e dimë se po bëhet një hetim ndërkombëtar, por në këtë fazë ne nuk jemi të ftuar të bashkohemi”, tha Galea për Sky News.

Ai tha se OBSH nuk ishte në gjendje të hetojë të dhënat e dy laboratorëve që punojnë me viruset në Wuhan, Institutin e Virologjisë dhe CDC Wuhan.

Sidoqoftë, sipas Gale, ditarët e laboratorit duhet të jenë pjesë e çdo raporti gjithëpërfshirës për origjinën e virusit.

​Trump paralajmëron veprime kundër Kinës dhe OBSH-së për shkak të koronavirusit

Periskopi.com Lajme

Presidenti i SHBA-së Donald Trump tha sot se vendi i tij do të ndërmarrë veprime të fuqishme kundër Kinës pasi agjencitë e inteligjencës janë urdhëruar të zbulojnë se çfarë dinte në të vërtetë Pekini për koronavirusin.

Trump urdhëroi hetime ndaj Pekinit zyrtar, pasi pretendon se ishin në dijeni për kërcënimin e koronavirusit më herët dhe mund të kishin bërë më shumë për të ndaluar pandeminë.

“Ne jemi duke dalë me një rekomandim shumë të veçantë. Por ne nuk jemi të kënaqur me të,” tha Trump duke folur për pasojat e mundshme ekonomike kundër Kinës.

Ai ka lavdëruar vendimin e tij për të mbyllur udhëtimet nga Kina në SHBA në fillim të këtij viti, përveç lejimit të qytetarëve amerikanë që të kthehen në shtëpi.

“Ne jemi me fat që e ndalëm atë në janar të rridhte në vendin tonë nga Kina,” tha Trump.

Presidenti Trump tha se ai do të lëshonte një ‘rekomandim’ se si të merren SHBA-të me OBSH dhe Kinën në të ardhmen.

​Australia kërkon hetime për COVID-19 – Pekini e quan ‘çamçakëz i mbërthyer në fund të këpucëve të Kinës’

Periskopi.com Lajme

Kryeministri i Australisë, Scott Morrison, ka mbrojtur thirrjen “plotësisht të arsyeshme dhe të ndjeshme” për një hetim mbi origjinën e koronavirusit.

Kina po bën presion kundër kritikave nga qeveritë e tjera për mënyrën sesi e trajtoi shpërthimin e Covid-19, i cili besohet të ketë filluar në Wuhan dhe që tani ka infektuar 3 milionë njerëz në të gjithë botën dhe ka vrarë mbi 200 mijë persona.

Akuza e presidentit të SHBA-së Donald Trump gjatë fundjavës se Pekini mund të kishte bërë më shumë për të parandaluar përhapjen vdekjeprurëse të sëmundjes u prit me kritika të ashpra nga media shtetërore e Kinës.

Ndërsa Australia ka shmangur qasjen më të rreptë të SHBA-së, e cila ka ndaluar fondet për Organizatën Botërore të Shëndetit, ajo u ka kërkuar aleatëve të saj që të mbështesin një rregullim të OBSH-së dhe sugjeroi të rekrutojë hetues të pavarur, të ngjashëm me “inspektorët e armëve” për të përcaktuar burimin e shpërthimit të koronavirusit, transmeton KosovaPress.

Kryeministri Morrison sot tha se qeveria e tij “sigurisht që do të vazhdojë të ndjekë atë që është një veprim veprimi shumë i arsyeshëm dhe i arsyeshëm”.

“Ky është një virus që ka marrë më shumë se 200,000 jetë në të gjithë botën,” u tha ai gazetarëve në Kanberra, duke shtuar se sëmundja ka mbyllur ekonominë globale dhe ndikimet e saj janë të jashtëzakonshme.

“Tani, do të ishte plotësisht e arsyeshme dhe e arsyeshme që bota do të dëshironte të kishte një vlerësim të pavarur se si ndodhi e gjitha, kështu që ne mund të mësojmë mësimet dhe të parandalojmë që të ndodhë përsëri,” tha ai.

Qëndrimi i Kanberrës zyrtare ka zemëruar Kinën, ku mediat shtetërore Australinë e kanë quajtur ‘një çamçakëz i mbërthyer në fund të këpucëve të Kinës’.

Kina karantinon 10 milionë banorë pas shpërthimit të virusit në qytetin Harbin

Periskopi.com Lajme

Një qytet i madh kinez ka miratuar masa të rrepta karantine kundër koronavirusit pasi u zbulua një shpërthim i ri atje.

Më shumë se 70 persona janë infektuar dhe mbi 4,000 janë duke u testuar në Harbin, pasi virusi besohej se ishte ‘importuar’ në qytet nga një student që ishte kthyer nga New York, sipas raportimeve të mediave lokale.

Zyrtarët kanë ndaluar tubimet dhe kanë urdhëruar komunitetet të monitorojnë nga afër vizitorët jo-lokalë dhe automjetet në qytetin me rreth 10 milionë banorë.

Pika kontrolli janë instaluar në aeroport dhe stacionet e trenave, për të kontrolluar ata që vijnë nga vende tjera.

Ky lajm vjen përderisa Kina njoftoi sot se kishte vetëm dy pacientë të prekur nga Covid-19 në gjendje kritike në Wuhan, vendi kur shpërtheu virusi në dhjetorit të vitit të kaluar.

Trump: Kina gënjen për shifrat e koronavirusit, ka më shumë viktima

Periskopi.com Lajme

Donald Trump ka thënë se shifrat e vdekjeve dhe të infektuarve në Kinë janë shumë më të larta se sa raportohen.

Ai gjithashtu tha se shifrat e viktimave nga koronavirusi në SHBA, as nuk i afrohen atyre të Kinës. Në total Kina ka 4600 viktima, ndërsa SHBA më shumë se 35.000.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në Kinë, janë sa ¼ e atyre në SHBA, shumë më pak se sa pretendon Trump, i cili akuzon Kinën për fshehje të numrit të viktimave, shkruan The Indipendent.

Numri i viktimave nga covid-19 në Wuhan u rrit me 50%, pasi vendi filloi të raportojë shifrat e prapambetura, me justifikimin se spitalet ishin plot, dhe ka pasur pasaktësi në raportim.

 

Koronavirusi mund të jetë përhapur nga një laborator në Kinë, jo nga tregu – ShBA fillon hetimet

Periskopi.com Lajme

Shërbimi intelegjent i ShBA-ve dhe zyrtarë të sigurimit nacional potencojnë se vendi është duke e konsideruar mundësinë që koronavirusi të jetë përhapur nga një laborator në Kinë, jo nga tregu, sipas CNN.

Kjo është një nga teoritë që po konsiderohet nga ShBA, derisa po mundohet të gjendet origjina e pandemisë që ka vrarë qindra mijëra persona anë e mban botës, transmeton Periskopi.

Nuk besohet se ka të bëjë me ndonjë armë sekrete për të shkaktuar dëme njerëzore e ekonomike, derisa burimet shtojnë se aktualisht nuk ka indikacione se virusin e ka krijuar njeriu.

Sidoqoftë, një burim nga intelegjenca amerikane ka thënë për CNN se po hetohet teoria që virusi mund ta ketë origjinën në një laborator në Vuhan të Kinës dhe që mund të ishte përhapur në publik aksidentalisht.

Burime të tjera për gjigantin mediatik thonë se intelegjenca nuk ka arritur të gjejë deri tani prova të mjaftueshme për ta përkrahur këtë teori, por po mundohet të zbulojë nëse dikush ishte infektuar në laborator aksidentalisht dhe kishte infektuar të tjerët.

Sidoqoftë, mëtej thuhet se shkaktari i vërtetë mund të mos zbulohet kurrë. /Periskopi.com/

​Kina raportoi sot për herë të parë zero vdekje nga koronavirusi

Periskopi.com Lajme

Kina ka raportuar të martën zero vdekje nga koronavirusi i ri, për herë të parë që prej nisjes së publikimit të shifrave në janar.

Qeveria kineze thotë se masat e izolimit po funksionojnë duke ndaluar shpërndarjen e sëmundjes.

Më shumë se 1.3 milionë njerëz në botë janë prekur prej saj ndërsa të paktën 74,744 kanë vdekur sipas shifrave të analistëve Johns Hopkins.

Në fund të muajit të shkuar nisi zbutja e kufizimeve në ish-epiqendrën Vuhan, i cili ka qenë të paktën dy muaj në bllokim të plotë nga virusi.

Komisioni kombëtar kinez njoftoi sot 32 raste të reja, në rënie nga 39 të raportuara të hënën.

Qeveitë perëndimore kanë akuzuar Pekinin për raportime më të ulëta se realja.

Vetëm nesër Vuhan do të lejojë daljen e njerëzve nga qyteti për herë të parë prej janarit.

Ata që marrin kodin “e gjelbër” në aplikacionin e tyre do të le johen të dalin nga qyteti, sipas zyrtarëve.

Qytetarët në zonat rezidenciale deri tani janë lejuar të dalin nga banesat për vetëm dy orë.

Donald Trump kritikon OBSH’në: E përqendruar te Kina

Periskopi.com Lajme

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka kritikuar Organizatën Botërore të Shëndetësisë.

Përmes një postimi në Twitter, Trump ka thënë që OBSH në kohën e pandemisë është më shumë e përqendruar te Kina.

“OBSH-ja vërtet ka gabuar. Për disa arsye  e financuar kryesisht nga Shtetet e Bashkuara, ajo mbetet e përqendruar në Kinë. Këtë do ta rishikojmë mirë. Për fat të mirë, unë e kam refuzuar këshillën e saj për t’i mbajtur kufijtë hapur me Kinën. Përse na e kanë dhënë një rekomandim aq të gabuar?”, shkroi Trump në Twitter.

Premier League mund të luhet në Kinë për të mbyllur sezonin?

Periskopi.com Sporti

Një klub i Premier League është i gatshëm të luajë në Kinë (e madje ka avancuar propozimin) ndeshjet e fundit të kampionatit vetëm për të cuar deri në fund sezonin në vazhdim.

Në momentin kur është tashmë e qartë se rifillimi i turneut do të shtyhet përsëri përtej 30 prillit, në Angli është gati unanim vullneti për të konkluduar kampionatin për të mos humbur gati 800 milionë euro të garantuara nga shitja e të drejtave televizive që anasjelltas do të kërkohen mbrapsht nga broadacst.

E pas këtij propozimi, shkruan revista Athletic, është një shoqëri angleze, emri i të cilës nuk bëhet e ditur, por që është shprehur e gatshme të transferohet për një muaj në Kinë, rreth 5,000 km distancë, vetëm për të zhvilluar ndeshjet e fundit të kalendarit.

Provokim apo jo mbetet për tu parë, por është një shprehje dëshire për të gjetur një mënyrë për të mos anulluar sezonin, si ndodhi një ditë më parë në Belgjikë.

Kina në zi për të gjithë të vdekurit nga koronavirusi

Periskopi.com Lajme

Sot në Kinë do të jetë ditë zie për mijëra njerëz që kanë vdekur nga koronavirusi – kështu flamuri qëndron në gjysmë shtizë në të gjithë vendin duke pezulluar të gjitha aktivitetet e argëtimit.

Në orën 10 të mëngjesit (02:00 GMT) Koha e Pekinit, i gjithë vendi mbajti tre minuta heshtje për të gjithë ata që vdiqën, përfshirë punonjësit e vijës së froni – mjekët. Po ashtu makina, trenat dhe anijet përdorën sirenat e tyre në shenjë respekti, shkruan Reuters, transmeton Klan Kosova

Më shumë se 3,300 njerëz në territorin e Kinës kanë vdekur nga kjo pandemi, e cila u shfaq për herë të parë në provincën qendrore të Hubei në fund të vitit të kaluar, sipas statistikave të publikuara nga Komisioni Kombëtar i Shëndetit.

Në Wuhan, kryeqyteti i provincës Hubei dhe epiqendra e shpërthimit, të gjitha semaforët në zonat urbane u kthyen në të kuqe në 10 të mëngjesit dhe i gjithë trafiku rrugor pushoi për tre minuta.

Rreth 2.567 njerëz kanë vdekur, vdekjet në Wuhan përbëjnë më shumë se 75% të vdekjeve në Kinë.

Pas Wuhan, virusi është përhapur në të gjitha cepat e globit që nga janari, duke infektuar më shumë se një milion njerëz ku më shumë se 59,000 persona kanë vdekur.

Kina hap sërish kinematë, por shikuesit duhet t’i plotësojnë këto kushte

Periskopi.com Lajme

Saktësisht 205 kinema do të rihapen sot, e shtunë, 28 mars, në Shanghai, raportojnë mediat kineze, transmeton Zeri.info.

Me mbi 500 kinema që po riaktivizohen në provinca të tjera në Kinë, kjo është një nga shenjat që vendi po kthehet në normalitet pas epidemisë së virusit korona.

Megjithatë nuk do të jetë ashtu si dikur. Vizitorët në kinema do të duhet të tregojnë raportet e tyre shëndetësore, temperatura e tyre do të matet gjatë hyrjes, dhe ata do të veshin maska gjatë shfaqjes.

Ata do të ulen në një distancë të sigurt nga njëri-tjetri, dhe midis projeksioneve e gjithë salla do të dezinfektohet.

 

​Kina ndalon hyrjen në vend të pothuajse gjithë shtetasve të huaj

Periskopi.com Lajme

Pekini zyrtar ka ndaluar përkohësisht hyrjen për pothuajse të gjithë shtetasit e huaj, ndërsa përpiqet të kufizojë numrin e rasteve me koronavirus të importuar.

Ministria e Jashtme e Kinës ka thënë sot se hyrja nga e shtuna do të ndalohet edhe për shtetasit e huaj, të cilëve u lejohet të qëndrojnë në Kinë.

I gjithë transiti pa viza përmes Kinës gjithashtu do të pezullohet, transmeton KosovaPress.

Ndalimi nuk do të zbatohet për personelin diplomatik, ndërsa vizat do të jenë ende në gjendje të kërkohen nga shtetas të huaj që vijnë në Kinë “për veprimtari të nevojshme ekonomike, tregtare, shkencore ose teknologjike ose për nevoja urgjente humanitare”.

Kina, ku koronavirusi u shfaq në fund të dhjetorit, ka arritur të frenojë përhapjen e saj, por rastet e reja tani janë një problem, si pasojë e ardhjeve të fundit të personave të infektuar nga jashtë.

Ndihmat e SHBA-së për Covid-19, Kina: Të shpërndahen tek vendet që kanë nevojë

Periskopi.com Lajme

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kinës Geng Shuang u shpreh të premten në Pekin se funksionarët e qeverisë amerikane janë shprehur shumë herë se do të ofrojnë ndihmë prej 100 milionë dollarësh amerikanë kundër epidemisë për vendet e ndryshme, duke përfshirë Kinën.

Por deri tani pala kineze nuk ka marrë asnjë fond ose material ndihme prej qeverisë amerikane.

Një zyrtar i Departamentit amerikan të Shtetit tha në një konferencë shtypi të organizuar ditët e fundit se pala amerikane do të ofrojë vendeve të ndryshme, duke përfshirë edhe Kinën, një ndihmë prej 100 milionë dollarësh amerikanë kundër epidemisë.

Edhe më parë, zyrtarë të qeverisë amerikanë janë shprehur shumë herë se do të ofrojnë ndihmë. Duke iu përgjigjur pyetjes nëse pala kineze ka marrë ndihmë nga ShBA-ja, Geng Shuang-u u shpreh se, pas fillimit të epidemisë, shumë kompani amerikane, organizata joqeveritare dhe persona të qarqeve të ndryshme kanë ofruar shumë fonde e materiale për të shprehur përkrahjen e tyre për Kinën.

Me shkallëzimin e epidemisë në ShBA, edhe shumë organizata lokale e joqeveritare kineze kanë ofruar ndihmë për ShBA-në.

Po ashtu, Agjencia për Zhvillimin Ndërkombëtar e ShBA-së është shprehur se do t’i ofrojë Kinës materiale mjekësore, si maska, veshje mbrojtëse etj., por vetëm më 11 mars i njoftoi palën kineze se materialet janë gati.

Tani parandalimi e kontrolli i epidemisë në Kinë ka arritur rezultate pozitive, dhe njëkohësisht epidemia po përhapet shpejt në mbarë botë. Prandaj pala kineze e falënderon zyrtarisht palën amerikane dhe e fton atë t’ua japë këto materiale vendeve që kanë më shumë nevojë për ndihmë.

Kina shënon edhe një ditë pa raste të reja të brendshme me koronavirus

Periskopi.com Lajme

Autoritetet, megjithatë, raportuan për 39 të infektuar të rinj, por thanë se të gjitha ato janë raste të importuara, që do të thotë se qytetarët e kanë marrë virusin jashtë Kinës dhe kanë dalë pozitivë pasi kanë hyrë në Kinë.

Numri i të vdekurve në Kinë po ashtu është ngadalësuar, thanë zyrtarët shëndetësorë, të cilët raportuan për vetëm tri viktima të reja.

Në total, shkruan rel, sipas të dhënave të Universitetit Johns Hopkins, në Kinë kanë humbur jetën 3,132 persona, si pasojë e coronavirusit.

Instituti i Shëndetit Kombëtar në Kinë ka thënë edhe të enjten se të gjitha rastet e reja me coronavirus në këtë ditë, kanë qenë të importuara.

Kina besohet se është vend i origjinës së coronavirusit.

Rastet e para atje janë shfaqur në fund të vitit të kaluar dhe më pas janë përhapur në mbi 150 vende të botës.

Aktualisht, në gjithë globin janë të infektuar mbi 244,000 njerëz, ndërsa kanë humbur jetën mbi 10,000.
Numrin më të madh të viktimave e ka Italia: 3,405.