Çfarë është mpirja e kokës

Periskopi.com Shëndeti

Dhimbja e kokës e shkaktuar nga konsumimi i gjërave të ftohta, e njohur gjithashtu si “ngrirja e trurit” apo dhimbja e kokës e stimuluar nga i ftohti, është një dhimbje koke që disa njerëz e pësojnë kur konsumojnë një ushqim apo një pije të ftohtë shumë shpejt.

Dhimbja zakonsht ndihet në pjesën e ballit apo të dy tëmthave, dhe në shumicën e rasteve nuk zgjat më shumë se pesë minuta.

Shkaku i kësaj dhimbjeje është i debatueshëm, por shumica e ekspertëve besojnë se fillon kur një substancë e ftohtë prek pjesën e sipërme të gojës apo pjesën e pasme të fytit, dhe shkakton që enët e vogla të gjakut në ato zona të ngushtohen dhe pastaj të zgjerohen shumë shpejt.

Receptorët e dhimbjes afër enëve të gjakut e ndjejnë parehatinë dhe dërgojnë mesazhe nëpërmjet fibrave nerovore të vogla në një nerv më të madh (nervi trigeminal), që pastaj i çon këto mesazhe në tru. Nervi trigeminal mbart gjithashtu dhe sinjalet e dhimbjes nga fytyra. Truri i lexon ndjesitë e stimulit të ftohtë sikur vijnë nga koka në vend të gojës, një fenomen që quhet dhimbje e referuar.

Dhimbja e stimuluar nga i ftohti është e zakonshme dhe ndodh në 30% deri në 40% të njerëzve që zakonisht nuk kanë dhimbje koke. Simptomat janë të padëmshme dhe nuk janë shenjë e ndonjë sëmundje të fshehur, edhe pse shumë ekspertë besojnë se këto dhimbje janë më të shpeshta në personat që vuajnë nga migrena.

Meqënëse dhimbjet e kokës nga konsumimi i gjërave të ftohta janë kaq të shkurtra, ato janë të veshtira për t’u studiuar dhe nuk ka një konsensus se si mund të ndalen. Shumica e njerëzve kanë metodat e tyre, më e shpeshta prej tyre është të rrotullosh gjuhën dhe të prekësh me pjesën e poshtme të saj, pjesën e sipërme të gojës.

Mënyra më e mirë për të parandaluar dhimbjet e kokës është që ushqimet e ftohta të konsumohen shumë ngadalë.

Irani ofron 80 milionë dollarë për kokën e Donald Trump, paralajmëron edhe sulme në Shtëpinë e Bardhë

Periskopi.com Lajme

Irani raportohet se ka vendosur 80 milionë dollarë për kokën e presidentit amerikan Donald Trump, si hakmarrje pas vrasjes së gjeneralit Kasem Soleimani.

Mediat në perëndim raportojnë se deklaratat janë bërë nga një prej organizatorëve të varrimit Soleimanit në Mashad, i cili i ka bërë thirrje popullit të dhurojnë nga 1 dollar secili për të mbledhur 80 milion dollarë.

Gjatë ditës së sotme, deputeti iranian Abolfazl Abutorabi kërcënoi me sulme në tokën amerikane.

“Ne mund të sulmojmë Shtëpinë e Bardhë, mund t’i përgjigjemi në tokën amerikane. Kemi fuqinë, dhe dashtë Zoti do të përgjigjemi në kohën e duhur”, ka deklaruar sot Abutorabi.

Më tej ai tha se “kjo është një deklaratë për luftë. Nëse heziton humbet”.

“Kur dikush të shpall luftë, do t’i përgjigjesh plumbave me lule? Do t’ju qëllojnë në ballë”, tha më tej ai./Gazeta Tema/

 

Çka i shkakton dhimbjet e kokës në mëngjes?

Periskopi.com Shëndeti

Dhimbjet e kokës që shfaqen në mëngjes mund të kenë shkaktarë të ndryshëm. Këto dhimbje mund t’i përjetoni pas një nate me gjumë të dobët, kur keni pasur stres ose mund t’i përjetoni edhe rregullisht.

Ato mund të jenë rezultat i ndryshimit në fiziologjinë e trupit. Në orët e hershme të mëngjesit, niveli i dhimbjes së brendshme të trupit mund të jetë i vogël. Gjatë kësaj kohe, trupi mund të prodhojë më shumë adrenalinë e kjo rezulton në dhimbje të kokës.

Mungesa e gjumit kualitativ ose çrregullimet e gjumit mund të jenë po ashtu shkaktarë të dhimbjeve të kokës në mëngjes. Njerëzit me çrregullime të gjumit janë 2 deri në 8 fish më të prirë të kenë dhimbje të tilla.

Migrena dhe dhimbjet e kokës në mëngjes

Migrena mund të jetë shkaktari i dhimbjeve të hershme të kokës. Më shumë se 29 milionë amerikanë vuajnë nga migrena – ndërkaq ky lloj i dhimbjes së kokës ndikon në aftësinë tuaj për të funksionuar. Gjysma e këtyre dhimbjeve fillojnë mes orës 4 dhe 9 të mëngjesit, ndërkaq deri në 50% të personave me migrenë kanë probleme me gjumë.

Pagjumësia

Pagjumësia është shpeshherë shkaktar i dhimbjeve të kokës në mëngjes. Pagjumësia mund të trajtohet në shumë mënyra, por paraprakisht duhet të konsultoheni me doktorin tuaj.

Depresioni dhe ankthi

Në një studim të publikuar në revistën ‘Journal of the american Medical Association’, faktorët më të rëndësishëm të dhimbjeve kronike të kokës në mëngjes kishin qenë ankthi dhe depresioni. Këto probleme të shëndetit mendor mund të shpijnë edhe në pagjumësi, e që pastaj vetëm rritet rreziku i dhimbjeve të kokës në mëngjes.

Përdorimi i medikamenteve apo konsumimi i alkoolit

Edhe alkooli dhe ilaçet mund të jenë shkaktarë të dhimbjeve të kokës. Medikamentet mund t’jua pengojnë gjumin, ndërkaq konsumimi i alkoolit ndikon që të mos bëni mjaftueshëm gjumë dhe të keni dhimbje të kokës.

 

Tetovë: Punëtori e vret shefin duke e goditur me gurë në kokë

Periskopi.com Lajme

Një i punësuar në një fidanishte në Tetovë e ka vrarë pronarin duke qëlluar me gurë në kokë pas një zënke verbale dhe fizike, kumtoi Prokuroria Themelore Publike.

Prokurori publik kompetent për momentin po bën ekspertizë në vendin ku është vrarë banori 60 vjeçar në fshatin Jançishtë të Tetovës.

Siç kumton PTHP, sot në orën 13:30, një banorë 45 vjeçar i fshatit Jançishtë të Tetovës, e ka privuar nga jeta punëdhënësin e tij, shtetasin 60 vjeçar nga Mbretëria e Holandës.

“Ngjarja ka ndodhur në një fidanishte në fshatin Prelubishte, pronë e tani të vdekurit. I dyshuari i punësuar në fidanishte fillimisht ka nisur zënkë fizike me punëdhënësin. Pastaj e ka goditur me gurë në kokë dhe i ka shkaktuar lëndime vdekjeprurëse”, thuhet në kumtesën e PTHP-së.

Prokurori Publik ka dhënë urdhra për sigurimin e gjurmëve dhe hetimin e mëtejshëm të tyre dhe urdhër për autopsi të personit të vdekur, ndërsa janë marrë edhe video regjistrimet nga telefoni celular i dëshmitarit të ngjarjes. I dyshuari është privuar nga liria, ndërsa hetimi në prokurori do të vazhdojë deri në zbardhjen e plotë të rastit.

 

Bahtiri porosit krerët e shtetit: Ktheni kokën kah Mitrovica

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Mitrovicës, Agim Bahtiri sot ka marrë pjesë në akademinë përkujtimore për heroin, Hajrullah Sinani.

Në një postim në Facebook, Bahtiri ka shkruar se krerët e shtetit duhet të kthejnë kokën nga Mitrovica, duke e quajtur atë djep të lirisë.

Më poshtë postimi i Bahtirit:

Sot, në 20 vjetorin e rënies nën patronatin tim si kryetar komune dhe në bashkëpunim me shoqatat e dala të Luftës së UÇK-së, në Mitrovicë u mbajt akademi përkujtimore për heroin e kombit Hajrullah Sinani.

Gjaku i dëshmorëve duhet të shërbej si udhërrëfyes se si të ruhet çdo cep i territorit të Republikës së Kosovës. Për tokën tonë populli ka luftuar qe 500 vjet dhe çdo vend është i ujitur me gjakun e dëshmorëve, ku aroma e gjakut të tyre duhet të na vetëdijesoj që të ruhet çdo pëllëmbë e truallit të Republikës së Kosovës.

Të gjithë krerët e shtetit duhet ta kthejnë kokën nga Mitrovica, për arsye Mitrovica është djep i lirisë, është djep i atyre që e dhanë jetën për këtë vend dhe është promotor i zhvillimit të ekonomisë së Kosovës.

Në vendlindjen e dëshmorit Hajrullah Sinani në Stan Tërg, zbuluam pllakën përkujtimore, ku ai do të përkujtohet për jetë e mot. /Indeksonline/

 

Goditet në kokë një polic në Mitrovicë, arrestohet një person

Periskopi.com Lajme

Policia njofton se gjatë një pike të kontrollit në Mitrovicë, kanë tentuar ta ndalin një motor në të cilin ishin dy persona mirëpo drejtuesi i motorit mashkull K-Shqiptar nuk ishte ndal dhe gjatë kalimit pranë e kishte goditur me motor njërin nga policët në dorë dhe kishte vazhduar.

Njësitet policore kanë arritur ta ndalojnë, ku gjatë arrestimit njeri nga të dyshuarit ishte shfaqur shumë agresiv dhe kishte rezistuar duke e goditur njërin nga policët në kokë, ndërsa personi tjetër kishte ikur.

I dyshuari ishte shoqëruar në stacion policor dhe me vendim të prokurorit dërgohet në mbajtje.

 

Dy mënyra për ta qetësuar dhimbjen e kokës

Periskopi.com Shëndeti

Një dhimbje koke nuk është aspak e këndshme, sidomos kur ajo ju godet në punë apo në rrugë.

Menjëherë pas shenjave të para të dhimbjes njerëzit janë të prirur që t’i drejtohen konsumimit të pilulave të ndryshme për ta qetësuar.

Por kjo nuk është aspak një mënyrë e mirë. Doktorët thonë se trajtimi i saj me mënyra natyrale do ju bëjë të ndiheni më mirë dhe më të shëndetshëm.

Më poshtë dy nga metodat më të mira natyrale që ndikojnë në zvogëlimin e dhimbjes së kokës:

Konsumoni ujë

Studimet kanë treguar se kur trupi ka sasi të pakta uji është më i prirur që të preket nga sëmundjet e zakonshme.

Flini në orare të përcaktuara

Pagjumësia dhe çrregullimi i orareve janë një arsye shumë e fortë për fillimin e dhimbjes së kokës.

 

Lironi dhimbjen e kokës dhe stresin brenda 30 sekondave, përmes akupresurës

Periskopi.com Shëndeti

Akupresura është terapi alternative, e cila origjinën e ka nga mjekësia tradicionale kineze.

Kjo terapi parasheh se ekzistojnë disa pika të caktuara në trup, të cilat kur i shtypim i adresohemi një organi të veçantë. Organe të ndryshme të trupit janë të ndërlidhura me këto pika të caktuara me 12 kanale.

Prandaj, qëllimi kryesor i kësaj terapie është stimulimi i trupit dhe relaksimi i muskujve.

Veç kësaj, kjo teknikë e masazhit mund t’ju ndihmojë të lironi dhimbje të caktuara dhe ta përmirësoni shëndetin.

Si t’i lironi dhimbjet e kokës dhe stresit përmes akupresurës?

Ndër pikat më të lehta të akupresurës të cilat mund t’i adresoheni, është pika e masazhës që gjendet mes gishtit të madh dhe atij tregues. Kjo pikë ndryshe njihet edhe si “pika e shtrëngimit”.

Prandaj, duke e masazhuar këtë pikë, ju mund t’i zvogëloni nivelet e larta të stresit dhe t’i lehtësoni disa lloje të dhimbjeve të kokës.

Në këtë pikë (siç shihet në foton kryesore) aplikoni shtypje me gisht dhe lëvizeni gishtin në formë rrethore apo lart-poshtë për 30 sekonda deri në disa minuta.

Kjo teknikë mund të performohet disa herë në ditë, por duhet të siguroheni se jeni në një pozitë të relaksuar, të merrni frymë thellë dhe t’i mbyllni sytë. /Telegrafi/

 

Gjyqtari anësor goditet me shishe në kokë (Pamje të rënda)

Periskopi.com Sporti

Një ngjarje e rëndë ndodhi gjatë ndeshjes mes Sturm të Graz në Austri dhe AEK Larnaka, e vlefshme për raundin e tretë të Ligës së Evropës, ku një prej gjyqtarëve anësorë u godit me shishe në kokë, e për pasojë u plandos përtokë i plagosur.

Bëhet fjalë për Fredrik Klyver, i cili pësoi një çarje në kokë afër ballit nga goditja. Ai mbeti për disa minuta i shtrirë duke bërë që të ndërpritet ndeshja.

Autori i sulmit u arrestua dhe në shoqërimin e policisë shprehu pendesë për aktin, duke u përcjellë ndjesë gjyqtarëve dhe tifozëve. Tashmë pritet se me çfarë dënimi do të ballafaqohet klubi austriak.

​Kur dielli ju “godet” në kokë, kjo është gjëja e parë që duhet bërë

Periskopi.com Shëndeti

Simptomat e para janë dhimbje koke, marramendje, shqetësim, përgjumje, skuqje të fytyrës dhe temperaturë trupore mbi 38.9 gradë Celsius.

Më vonë mund të paraqitet zhurmë në veshë, probleme me shikim dhe dobësim, por mund të ketë edhe humbje të vetëdijes, transmeton KosovaPress.

Çfarë duhet të bëni nëse ju ose ndonjë person tjetër nga mjedisi juaj goditet nga dielli?

Kërkoni vend të freskët

Personi i goditur nga dielli duhet të hyjë nën hije ose në një ambient me klimë. Bëni një dush të vakët. Vendosni një leckë të lagur ose shirit në pjesën e prapme të qafës ose nën sqetull.

Pushoni

Personi i goditur nga dielli duhet të pushojë, pasi rrezikohet edhe nga humbja e vetëdijes. Nëse personi humb vetëdijen, ktheni atë në anën e majtë, pasi qarkullimi i gjakut do të funksionojë më shpejt.

Hidratimi

Kompensoni humbjen e lëngjeve, por jo shumë shpejt. Pini ujë të kripur, pasi kjo do të shtypë dehidratimin dhe humbjen e kripës së shkaktuar nga djersitja. Uji nuk duhet të jetë tepër i nxehtë për të parandaluar mundësinë e përplasjes së shokut. Nëse nuk keni ujë të kripur, gjithashtu mund t’ju ndihmojë edhe uji i zakonshëm.

Mos bëni panik

Qëndroni të qetë. Një person i goditur nga dielli mund të bëjë panik, por është e rëndësishme të mbetet i qetë, e cila arrihet nëpërmjet frymëmarrjes së thellë. Ndjenja e ankthit do të përshpejtojë vetëm pompimin e gjakut, i cili do të rrisë më tej temperaturën e trupit.

Masazh

Bëni masazh në muskuj për të përshpejtuar qarkullimin e gjakut. Ngërçet në muskuj janë simptoma të hershme të goditjes nga dielli.

Thirrni ndihmën e shpejtë

Nëse dhimbja e kokës, ankthi dhe fytyra e skuqur zgjasin për më shumë se një orë, atëherë nevojitet të thirret ndihma e shpejtë.

 

Adelina Tahiri ia bën këtë gjë burrit të saj (Foto)

Periskopi.com Showbiz

 

Këngëtarja Adelina Tahiri së shpejti do të bëhet nënë për herë të parë. Bukuroshja e muzikës po e jeton këndshëm këtë periudhë, shkruan “Kosovarja”.

Këngëtarja e shumë komentuar, u vu plotësisht në qendër të vëmendjes për shkak të lidhjes me avokatin maqedonas.

Vetë bukuroshes nuk është se i bëri shumë përshtypje buka e madhe mediatike, komentet e kritikat, andaj po e vazhdon jetën normalisht.

 

 

4 llojet e dhimbjes së kokës që paralajmërojnë praninë e një sëmundjeje

Dhimbjet e kokës janë të ndryshme dhe metodat e lehtësimit nuk veprojnë njësoj për të gjitha. Pas një dhimbjeje në dukje të thjeshtë mund të fshihen shumë arsye por sipas mjekëve, 4 shenja nuk duhet t’i neglizhoni kurrë.

Periskopi.com Shëndeti

Dhimbja e kokës mund të shoqërohet me dehidratim, lodhje e simptoma të tjera dhe njerëzit mund të mendojnë se thjesht e kanë nga lodhja, por këto të fundit mund të paralajmërojnë dhe praninë e një sëmundjeje.

Ekzistojnë katër lloje kryesore të dhimbjes së kokës dhe secila prej tyre mund të thotë diçka për shëndetin , por e rëndësishme është të dalloni dhimbjet nga njëra- tjetrën. Duke ditur se çfarë lloj dhimbje koke jeni duke përjetuar mund ta trajtoni atë në mënyrë korrekte.

  1. Dhimbje koke shkaktuar nga tensioni i kokës

Një dhimbje koke tensioni është lloji më i zakonshëm i dhimbjes së kokes. Ajo ndjehet si një dhimbje e vazhdueshme ose presion rreth kokës, sidomos pas kokës dhe qafës. Ekspertët besojnë se kjo lloj dhimbje koke mund të shkaktohet nga tkurrja e qafës dhe muskujt, e cila mund të jetë një përgjigje ndaj stresit.

  1. Migrenë

Migrena prek rreth 38 milion burra, gra dhe fëmijë vetëm në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Migrena është më shumë se vetëm një dhimbje koke. Është një shumatore e shumë efekteve negative të simptomeve neurologjike që shoqerohen me të vjella, marramendje, ndjeshmëri ekstreme ndaj dritave dhe erës.

  1. Dhimbja tek zona e syve

Kjo dhimbje zakonisht prek zonën e syve dhe prek më shumë meshkujt sesa femrat. Shkaku është i panjohur, por kjo lloj dhimbje koke ndodh kur një rrugë nervore me bazë në tru është aktivizuar.

  1. sinuseve

Dhimbja e kokës e ilustruar si në figurën e katërt në foton e mësipërme shaktohet nga sinuset e bllokuara apo të infektuara. Kjo dhimbje shoqërohet me ethe, dhe presioni rreth syve, ballit dhe mollëzave./living

Transplantimi i parë i kokës pritet të bëhet këtë vit (Video)

Transplanti i parë i kokës në historinë e mjekësisë, pritet të bëhet në dhjetor të këtij viti.

Periskopi.com Lajme

Operacioni do të kryhet nga neuro-kirurgu italian Sergio Canavero, transmeton Gazeta Shneta.

Ai ka qenë duke e planifikuar këtë ndërhyrje që prej 30 viteve.

Operacioni do të kryhet në pacientin rus Valery Spiridonov.

Ai vuan nga një sëmundje e rrallë e muskujve të shpinës.

Operacioni do të përfshijë edhe ngrirjen e kokës së tij në temperaturës -15 gradë celsius.

Pas ngrirjes do të bëhet transplantimi në trupin e një personi, truri i të cilit ka vdekur.

Operacioni pritet të kushtojë 11 milionë dollarë dhe do të zgjasë 36 orë. /Gazeta Shneta

Provon të thyejë xhamin e veturës me kokë

Periskopi.com Video