BILD: PD’ja e Lul Bashës mori 700 mijë dollarë nga Rusia për të lobuar kundër pranimit të Shqipërisë në BE

Periskopi.com Lajme

Prestigjozia gjermane BILD ka publikuar një hulumtim të thelluar lidhur me çështjen e lobimit të Partisë Demokratike për të ndaluar anëtarësimin e Shqipërisë në BE, nën qeverisjen e kryeministrit Edi Rama.

Në shkrimin e zgjeruar të publikuar ditën e sotme që përcjell gazeteta “TemA”, media e njohur gjermane hedh dritë mbi të gjithë lëvizjet e kryera nga kryedemokrati Lulzim Basha për të rrëzuar qeverinë “Rama”, përfshirë rastet e kundraligjshme ku janë përdorur kompani lobimi nën hetimin e drejtësisë amerikane.

Gazeta e madhe gjermane “Bild” i ka dedikuar një artikull të posacëm 675 mijë dollarëve të lobingut Rus për Partinë Demokratike me qëllim pengimin e çeljes së negociatave të Shqipërisë me BE, nje dite pasi prestigjozja britanike “The Times” kish publikuar nje artikull po per financimin e fshehte ne llogari te Bashes.

Gazeta gjermane ka bërë një analizë të gjatë ku thuhet ndër të tjera se gjithë këto para të paguara nga rusët për Nick Muzin  për llogari të PD kanë patur si qëllim pegimin e Shqipërisë drejt BE-së.

Më poshtë po ju sjellim artikullin e plotë të BILD i cili tregon edhe njëherë se si me financimin rus Basha tentoi t’i vinte flakën vendit dhe pengoi me çdo mjet çeljen e negociatave.

Artikulli i plotë:

Me gjithë pengesat, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ende shpreson të udhëheqë vendin e tij drejt BE. Në vendin e tij, megjithatë, ai gjithashtu ka rezistencë. Opozita shqiptare, e udhëhequr nga Partia Demokratike e Shqipërisë (PDSH), po përpiqet me të gjitha forcat të rrëzojë kryeministrin socialist. Përdoren jo vetëm mjete demokratike: Fushatat e dyshimta në internet, dokumentet e nxjerra dhe regjistrimet komprometuese janë shpërndarë qëllimisht. Me sa duket është një nga lobistët më me ndikim në botë.

Sipas dokumenteve të Departamentit të Drejtësisë të SHBA, strategu politik i zënë kanadez Nick Muzin mbështet kundërshtimin e Shqipërisë.

Rrjeti i Nick Muzin

Rrjetet e Muzin shtrihen përtej të gjitha kufijve dhe në një larmi sistemesh politike. Lista e klientëve të lidhur me të është ‘mbresëlënëse’.
Ai mbështeti republikanët George W. Bush, Ted Cruz, John McCain dhe madje edhe Donald Trump në fushatën zgjedhore në SHBA. Në 2017 ai u punësua nga vendi i Gjirit Persik, Katarit. Në emër të Emirit, ai do të përmirësonte marrëdhëniet e vendit arab me delegacionin Trump dhe me komunitetin hebre në Shtetet e Bashkuara. Misioni dështoi. Për shkak se Muzin nuk u regjistrua në agjencinë e Departamentit të Drejtësisë të Shteteve të Bashkuara FARA si këshilltar i një shteti të huaj, atij iu desh të hiqte dorë nga Katari. Ndërkohë, klienti tjetër: Opozita shqiptare, e cila dëshiron të parandalojë pranimin e Shqipërisë në BE nën kryeministrin aktual me të gjitha forcat – dhe kostoja e përdorimit të Muzin padyshim që kushton shumë.

675,000 euro për përdorim anti-BE

Sipas dokumenteve nga agjensia amerikane FARA, Muzin duhej të merrte 675,000 dollare për misionin e tij tremujor. Informacioni vjen nga vetë ai. Shuma e tarifës dhe origjina e parave tani e vënë klientin në vështirësi. Lulzim Basha, drejtuesi i Partisë Demokratike Shqiptare, kishte nënshkruar kontratën me Muzin. Një tarifë prej 25,000 dollarë ishte rënë dakord tre herë. Sidoqoftë, shumë më tepër u paguan. Për këtë arsye, hetimet ndaj liderit të opozitës Basha filluan në Shqipëri në qershor. Ai vetë mohon se ka shpërdoruar para ose nuk i ka taksuar ato, flet për një fushatë të ndyrë dhe akuzon akuzuesit se janë të korruptuar. Po nga kanë ardhur paratë për Muzin?

Më poshtë është në dosje:

Muzin vetë konfirmoi pagesën e fondeve për autoritetin amerikan FARA. Në një raport të mëvonshëm FARA, kompania që u shfaq si klient ishte një kompani që ndan kutinë e saj të postës në Rrugën St. Vincent në Edinburgh, Skoci me 1200 ndërmarrje të tjera: Biniatta Trade LP. Gjurmët e Tregtisë Biniatta çojnë diku nëpër botë: nga Skocia përmes Belize-Amerikës së Jugut – dhe prej andej në Rusi.

Përkundër këtij zgjerimi global, kompania ka më pak para se çdo fillim biznesi: Sipas regjistrit britanik të biznesit, Biniatt Trade ka një kapital aksionesh prej 100 £. Ajo që revista amerikane “Mother Jones” zbuloi në mes të vitit, sjell PDSH-në shqiptare dhe drejtuesin e saj të opozitës Lulzim Basha për të shpjeguar më tej vështirësitë. Sepse prapa Biniatta Trade është një rrjet i ndërmarrjeve të mbivendosur – në fund të të cilit ka disa njerëz me ndikim të biznesit nga Rusia. Njëri prej tyre është Evgeny Sheremetyev. Ai zotëron aksione në disa kompani ruse. Të paktën njëri prej tyre merr urdhra nga qeveria ruse. Për kryeministrin shqiptar Edi Rama, është një provë e qartë që Rusia është prapa përpjekjeve të lobistit të lartë Nick Muzin. Në fakt, Rusia ka pak interes për afrimin e Shqipërisë me BE. Pranimi do të dobësonte më tej ndikimin e rusëve në Ballkan. Në një deklaratë zyrtare, Partia Demokratike Shqiptare tha: “Partia Demokratike nuk ka pasur lidhje direkte ose indirekte me individë ose kompani ruse”. Një deklaratë që, duke pasur parasysh lidhjet e dokumentuara midis PDSH-së, lobistit më të lartë dhe biznesmenëve rus, nuk është shumë ndriçuese.(TemA)

https://www.bild.de/politik/ausland/politik-ausland/albanien-krimi-steckt-russland-hinter-der-anti-eu-beitritts-kampagne-67424702.bild.html

 

Basha i del në mbrojtje Haradinajt: Pseudo-padia e Ramës perversitet i shëmtuar anti-kombëtar

Periskopi.com Lajme

Ka reaguar kreu i Pd Lulzim Basha pas lajmit se kryeministri Edi Rama i ka ngritur padi kryeministrit në detyrë Ramush Haradinaj. Padia e Ramës, të cilën e ka siguruar ekskluzivisht “Betimi për Drejtësi”, të mërkurën, është dorëzuar në Gjykatën Themelore në Prishtinë.Me pretendimet se Haradinaj ka shpifur me deklarimet e tij ndaj kryeministrit shqiptar, Edi Rama kërkon kompensim të dëmit.Padia e Edi Ramës, e cila përmban mbi 30 faqe, pretendon se Haradinaj ka shpifur ndaj Ramës, për deklaratat e tij që i ka dhënë në lidhje me temën e shkëmbimit të territoreve.

Pseudo-padia e Edi Ramës ndaj kryeministrit të Kosovës është një perversitet i shëmtuar anti-kombëtar. Është turp i pakapërdishëm që Ramush Haradinaj, pas gjakut të tij dhe familjes së tij për çlirimin e Kosovës, pas betejave me akuzat e montuara të Beogradit, të përballet me pasojat e degjenerimit dhe vasalitetit të Edi Ramës”, thotë kreu i PD.

“Ky akt i ulët që na turpëron të gjithëve meriton refuzimin dhe revoltën legjitime ndaj një kryeministri të dështuar fund e krye dhe ndaj falimentimit të tij politik dhe moral para Shqipërisë dhe mbarë kombit shqiptar.”, mbyll ai reagimin në facebook./tch/

Basha: Urime LDK, sot kujtojmë largpamësin Ibrahim Rugova

Periskopi.com Lajme

Kreu i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha ka uruar 30-vjetorin e themelimit të LDK-së.

Basha tha se LDK lindi në një kohë të errët pushtimi, si shpresë e shqiptarëve të Kosovës për çlirim kombëtar dhe demokraci.

Ai shtoi se historia e LDK-së është histori e krenarisë së Kosovës dhe pjesë e krenarisë kombëtare.

Me këtë rast, Basha kujtoi edhe udhëheqësin historik të kësaj partie, presidentin e ndjerë, Ibrahim Rugova.

Mesazhi i urimit i kreut të PD

Sot në këtë 30 vjetor të themelimit, personalisht dhe në emër të Partisë Demokratike të Shqipërisë, dua nga zemra ti uroj mbarësi e suksese simotrës tonë Lidhjes Demokratike të Kosovës, drejtuesve dhe mbështetësve të saj.

LDK lindi në një kohë të errët pushtimi, si shpresë e shqiptarëve të Kosovës për çlirim kombëtar dhe demokraci.

Në themel të njërës prej arritjeve më të mëdha të historisë së shqiptarëve, në themelet e Pavarësisë së Kosovës qëndron shpirti, djersa dhe gjaku i drejtuesve, mbështetësve dhe atyre që besuan te LDK. Historia e LDK është histori e krenarisë së Kosovës, është pjesë e krenarisë kombëtare.

Veçanërisht në këtë ditë, është çasti të kujtojmë me nderim themeluesin e LDK, udhëheqësin e shpirtit të Kosovës së pavarur Presidentin Ibrahim Rrugova, si shembull largpamësie, emancipimi, kurajo dhe qëndrese.

Drejtuesve të LDK bashkë me urimin, dua ti garantoj se te Partia Demokratike e Shqipërisë, do të gjejnë përherë mbështetjen vëllazërore, partneren e qëndrueshme dhe të palëkundur të Kosovës së pavarur dhe sovrane dhe të zhvilluar.

Sfidat i kemi përpara por bashkimi i forcave, vizionit dhe vullneteve tona, do të bëjë të mundur ti përmbushim me sukses ato në shërbimin më të mirë të interesave tona kombëtare.

Gëzuar 30 vjetorin të dashur vëllezër dhe motra të LDK!

Zoti e bekoftë Kosovën, Shqipërinë, dhe shqiptarët kudo ku janë!

Rama: I shkrova mesazh Bashës për tërmetin, nuk ma ktheu

Periskopi.com Lajme

Kryeministri Edi Rama ka rrëfyer se natën e tërmetit tragjik të 26-nëntorit i ka dërguar një mesazh në celularin personal, kryetarit të Partisë Demokratik, Lulzim Bashës.

I ftuar në emisionin “Zona e debatit”, në “Klan Kosova” me Baton Haxhiun, Rama u shpreh se Basha nuk i ka kthyer përgjigje mesazhit të dërguar.

Natën e tërmetit i kam dërguar një mesazh Lulzim Bashës. Ka qenë një mesazh i dërguar në telefonin personal, jo mesazh publik. I shkrova dhe i thashe se mendoj që bashkë të shkojmë aty ku është dhimbja, se në fund të fundit asgjë nuk ka më tepër rëndësi se sa nëvoja për ngushëllim e njerëzve. Dhe e presin nga ne…,”- tha Rama ndër të tjera.

Më tej kryeministri solli në vëmendje thirrjet publike që i ka bërë kryedemokratit, për t’u ulur në dialog, por që sërish nuk ka marrë asnjë përgjigje.

“Mund të vinte jo për të bërë marrëveshje, por për të qenë përtej politikës,”– tha ai më pas.

 

Basha nga Durrësi: Nuk gjej fjalë për dhimbjen tuaj

Periskopi.com Lajme

‘Pas Thumanës pranë familjeve dhe banorëve të Durrësit.

E kam të vështirë të gjej fjalë për dhimbjen që prek dhe ndjej tek prindërit dhe të afërmit që kanë humbur më të dashurit e tyre.

Por po kaq i prekur jam nga kurajo dhe solidariteti i njerëzve, që megjithë tronditjen, gjejnë forcë për të ndihmuar, për t’iu gjendur pranë bashkqytetarëve dhe familjeve në fatkeqësi.

Mirënjohje dhe mbështetje totale për çdo qytetar, mjek, infermier, punonjës policie, personelin e strukturave të emergjencës dhe të forcave të armatosura që megjithë kushtet dhe rrethanat e rënda po sakrifikojnë për të goditurit nga tragjedia.

Nga Durrësi përsëris thirrjen ndaj qeverisë për të mos u vonuar asnjë çast me shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme dhe për të mbështetur operacionet e emergjencës me bazë materiale adekuate.

Vëllezër dhe motra, të bëjmë gjithçka për të ndihmuar dhe për t’ju gjendur pranë çdo bashkëqytetari që ka humbur të afërmit, për ata që janë akoma nën rrënoja, me shpresën dhe lutjet për jetët e tyre, për të lënduarit dhe për të dëmtuarit nga kjo fatkeqësi.

Të gjithë në këmbë, ti japim dorën e ndihmën njëri-tjetrit, pa kushte dhe pa kursyer asgjë. Të bashkuar  si një familje e madhe, do t’a kalojmë këtë fatkeqësi.

Zoti ju bekoftë ju dhe familjet tuaja!’, shkruan kreu i PD-se, Lulzim Basha ne Facebook.

Lulzim Basha në gjykatë për falsifikim dokumentash

Periskopi.com Lajme

Për të dytën herë kreu i Partisë Demokratike në Shqipëri, Lulzim Basha do të përballet në gjykatë me drejtësinë shqiptare. Pas gjyqit për akuza korrupsioni në ndërtimin e Rrugës së Kombit, Basha do të shkojë në Gjykatën e Tiranës si i pandehur për lobimin 675.000 dollarësh në SHBA.

Prokuroria e Tiranës ka dërguar një shkresë në selinë e PD-së, për të njoftuar kreun e kësaj partie Lulzim Basha, se ndaj tij kanë përfunduar hetimet për lobimin në SHBA përmes kompanisë offshore Biniata Trade.

Nga kjo shkresë që disponon Top-Channel, zoti Basha, Arben Ristani dhe Ilir Dervishi njoftohet nga prokurorët Gjergji Tako dhe Ervin Karanxha se kanë përmbyllur fazën hetimore dhe ndaj tyre rëndojnë akuzat për falsifikim të vulave dhe stampave.

Tashmë kjo çështje shkon për gjykim në Gjykatën e Tiranës.

Mësohet se për të zbuluar mekanizmin e operacionit të lobimit në SHBA dhe të gjitha veprimet e kryera, për prokurorët ka patur një rëndësi të
posaçme dëshmia e Gazment Bardhit aktualisht sekretar i përgjithshëm në PD.

Për momentin mbetet e paqartë nëse prokurorët e kësaj çështje kanë mundur të sigurojnë edhe dëshminë e lobistit, Nikola Muzin.

Tre prokurorët që hetuan këtë çështje, 3 muaj më parë thanë se kanë marrë një përgjigje të pjesshme nga autoritet amerikane dhe vijon komunikimi.

Në këtë çështje , dëshmia e Nikola Muzin është thelbësore, për të patur një panoramë të plotë të ngjarjeve që e lidhin atë me PD dhe Lulzim Bashën dhe për të kuptuar se për çfarë arsyesh, ai shprehet se ka marrë drejt për drejtë 525.000 dollarë. Po ashtu dhe pse shprehet se 150.000 dollarë të Biniata Trade janë shpenzuar për llogari të PD.

Vetë Nikolas Muzin, tre muaj më parë ka kërkuar të ushtrojë të drejtën e tij sipas nenit 5 të kushtetutës së SHBA, për mos tu vetë inkriminuar, shkruan Tch, transmeton Klan Kosova.

Gjithashtu autoritetet amerikane të drejtësisë, i kërkuan prokurorëvë shqiptarë që të bëhet e qartë nga Drejtësia Shqiptare, nëse statusi Nikolas Muzin është si dëshmitar apo objekt i mundshëm, i hetimit dhe nëse Nikolas Muzin, ka apo jo të drejtë të refuzojë të dëshmojë sipas ligjit shqiptarë.

Prandaj prokurorët shqiptarë, shtynë afatet e hetimit.

 

Basha reagon pas ftesës për Veselin: Askush s’e përdhos dot luftën dhe sakrificën sublime të popullit të Kosovës

Periskopi.com Lajme

Kryedemokrati Lulzim Basha përmes një statusi në rrjetet sociale ka reaguar në lidhje me ftesën që Gjykata e Hagës i ka bërë kryetarit të PDK-së Kadri Veseli.

“Askush nuk e përdhos dot luftën çlirimtare dhe sakrificën sublime të popullit të Kosovës për liri dhe pavarësi. Kadri Veseli dhe të gjithë bashkëluftëtarët e tij të thirrur në Hagë do ti dëshmojnë sërish botës drejtësinë e kauzës së lirisë nga pushtimi dhe shtypja çnjerëzore”, shprehet Basha.

Vjosa Osmani punoi në UNMIK me Lulzim Bashën dhe Clint Williamson të Gjykatës Speciale

Periskopi.com Lajme

Kandidatja e LDK-së për Kryeministre, Vjosa Osmani, e cila në vitet 2000-2004 kishte nisur karrierën si përkthyese në UNMIK, zbulohet se kishte punuar njëkohësisht dhe në të njëjtin vend me Clint Williamson dhe Lulzim Bashën, në Departamentin e Drejtësisë.

Këtë e dëshmon një regjistër i numrave të telefonave, e-maileve dhe zyrave të Departamentit të Drejtësisë së UNMIK-ut, të cilin e ka siguruar Periskopi.

Cilin Williamson ishte angazhuar në themelimin e Gjykatës Speciale, e cila do t’i trajtojë akuzat për krime lufte gjatë viteve 1999-2000 të ngritura ndaj pjesëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Kryeprokurori Williamson, në korrik të vitit 2014, kishte njoftuar se kishte gjetur prova për ngritjen e akuzave ndaj disa ish drejtuesve të UÇK-së.

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha, ndërkaq, në kohën sa ishte përkthyes në UNMIK, ishte përfolur për mbledhje të dëshmive lidhur me krimet e mundshme të UÇK ndaj popullatës serbe.

Kohë më parë, mediat në Shqipëri, patën shkruar se Basha ishte një prej personave që mund të thirrej si dëshmitar i Gjykatës Speciale.
Ish Shefi i Zyrës së të Zhdukurve, në UNMIK, Jose Pablo Baraybar, në një intervistë për gazetën Le Temps (https://www.letemps.ch/monde/sang-murs-seringues-poubelle), kishte përmendur edhe emrin e Kryetarit të PD-së në Shqipëri, Lulzim Basha, duke thënë se ai kishte punuar si përkthyes i tij.

Baraybar kishte pohuar se Lulzim Basha kishte punuar për Gjykatën Ndërkombëtare Penale për ish-Jugosllavinë (ICTY).
“Ai ishte me mua… Ai ka pasur dosjen”, kishte thënë Baraybar.
Por, a do të mund të ftohet si dëshmitare e Gjykatës Speciale edhe Vjosa Osmani, njësoj si Lulzim Basha?

Kjo mbetet të shihet.

Vjosa Osmani, e cila kishte punuar në Departamentin e Drejtësisë në UNMIK, sipas CV-ve të saj, të cilat gjenden të publikuara në faqen e Universitetit të Prishtinës, gjithashtu kishte ofruar ndihmë ligjore dhe administrative për gjykatësit dhe prokurorët ndërkombëtarë, si dhe personalisht kishte punuar dhe kishte marrë pjesë në hetime dhe gjykime, përfshirë ato për gjenocid dhe krimet e luftës në Kosovë.

CV-të e Vjosa Osmanit, të cilat dëshmojnë në detaje për punën e saj në UNMIK, mund të lexohen këtu:

https://juridiku.uni-pr.edu/getattachment/Personeli/Personeli-akademik/Mr-sc-Vjosa-Osmani/Vjosa-Osmani_CV_2014.pdf.aspx

https://juridiku.uni-pr.edu/getattachment/Personeli/Personeli-akademik/Mr-sc-Vjosa-Osmani/CV—Vjosa-Osmani.pdf.aspx

Misioni i OKB-së në Kosovë, UNMIK, i ngarkuar me mbrojtjen e të drejtave të njeriut, kishte hetuar në masë të madhe rrëmbimet dhe vrasjet e serbëve, pas luftës në Kosovë.

Në mes të qershorit 1999 dhe dhjetorit 2008, policia dhe prokurorët ndërkombëtarë të UNMIK-ut, që merreshin me hetimin e krimeve sipas së drejtës ndërkombëtare, kishin për detyrë të hetonin në mënyrë të thellë zhdukjen dhe rrëmbimet e dhunshme të serbëve.

EULEX, sipas shifrave zyrtare, ka trashëguar nga UNMIK 1200 raste të krimeve të luftës që pretendohet të jenë kryer nga shqiptarët.

Hetimet e UMIK-ut, siç pohohet, asokohe ishin të fokusuara 90 për qind në krimet e dyshuara të UÇK-së, ndërsa 10 për qind në krimeve e serbëve.

Në kohën kur Vjosa Osmani ishte e angazhuar në UNMIK, menjëherë pas luftës, ishin ngritur aktakuza dhe kryer arrestime ndaj figurave të profileve të larta të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Në mesin e tyre ishin Komandanti i UÇK-së për Zonën Operative të Llapit, Rrustem Mustafa-Remi, si dhe Komandantët Latif Gashi dhe Daut Haradinaj.

Vjosa Osmani ishte punësuar në UNMIK, në këtë detyrë të ndjeshme, më 17 prill 2000, si 17 vjeçare. /Periskopi/

https://www.letemps.ch/monde/sang-murs-seringues-poubelle?fbclid=IwAR2-s4zmhfjuJglWyo5DHfl-6rTzRaMXw0EaBjg4vqW1FU3FMpl1DDMPRvU

Ftesa e Ramës për dialog, Basha: Duhet vullnet politik

Periskopi.com Lajme

Zgjidhja e krizës politike duhet të vijë përmes vullnetit politik, tha kryetari i PD-së Lulzim Basha, në përgjigje të ftesës së kryetarit të PS-së Edi Rama për dialog.

Në një prononcim për mediat, kryetari i PD-së Basha theksoi se sot për shqiptarët, prioritet është zgjidhja e krizës.

”Kriza ekonomike mund të zgjidhet vetëm duke zgjidhur krizën politike. Ndalja e emigracioni masiv dhënia fund e shkatërrimit të vendeve të punës, mund të bëhet duke i dhënë fund kizës politikë. Zgjidhja e krizës politike është prioriteti absolut i Shqipërisë, është prioritet i PD-së dhe i opozitës”, tha ai.

Më tej, Basha shtoi se të gjithë këtë krizë politike nuk e ka shkaktuar kodi zgjedhor, nuk e ka kushtetuta dhe ligjet e Shqipërisë.

“Kushtetuta dhe ligjet nuk janë përgjegjëse as për Valdin Pjetrin as për Mark Babanin as për  vjedhjen e votave në procesin monist të 30 qershorit. Raporti i OSBE/ODIHR është i qartë, jo vetëm në 2109 por edhe në vitin 2015, 2017 ky raport hapet me fjalinë; se korniza ligjore është e plotë por mungon vullneti politik, ndaj zgjidhja e krizës politike si prioriteti absolut për Shqipërinë dhe për lajmin pozitiv që duam dhe kërkojmë të integrimit të Shqipërisë në BE, zgjidhja e krizës politike duhet të vij përmes vullnetit politik. Nuk mund të fshihemi as pas letrave dhe fletërrufeve publike dhe as pas kërkesave të pasinqerta apo provokimeve të rënda siç është ai i ftesës nga një individ siç është Damjan Gjiknuri që është i dyshuari kryesor i dosjes 184. Nëse ideja e Reformës Zgjedhore përfshin Gjiknurin atëherë le të ftoj dhe Imer Lalën, Emiljano Shollazin, Avdulajt”, tha ai.

Duke folur për reformën zgjedhore Basha tha se Reforma zgjedhore është shumë e rëndësishme dhe opozita ka përgatitur tash 2 vjet një platformë e cila është shumë më shumë se ndryshime në Kod Zgjedhor apo Kod Penal, duhet të përfshi transformim të thellë politik që të ketë dy qëllime kryesore.

“Në këtë kuadër opozita po përgatit platformën e saj dhe do ta bëjë publike. Pra po, ne jemi të vendosur dhe Reforma Zgjedhore ka rëndësinë e saj por zgjidhja e krizës politike kërkon vullnet politik, letrat e hapura, provokime të tilla tregojnë mungesën e vullnetit politik, ndaj hapi i parë për zgjidhje e krizës duhet të jet pranimi i situatës së rëndë në vend, i paligjshmërisë ku e ka futur qeveria në bashkëpunim me krimin dhe vetëm kjo mund të shtrojë bazën drejt një rrugë dalje kriza ku prioritet kryesor duhet të ketë ndarjen e krimit nga politika dhe një Reformë Zgjedhore të plotë bashkë me një reformë të thellë politike që do ia kthejmë pushtetin qytetarëve dhe do ta bëjë politikanë përgjegjës përballë qytetarëve dhe shërbëtor të interesit publik dhe jo përfitues të mirave të qytetarëve”, shtoi ai./Atsh

Premtimi i Bashës: Rrogën minimale do e rrisim në 400 euro

Periskopi.com Lajme

Nga Kongresi i 7-të i Bashkimit të Sindikatave të Pavarura të Shqipërisë, kryeopozitari Lulzim Basha ka premtuar rritjen e rrogës minimale në vend, kur Partia Demorkatike të vijë në pushtet.

“Jetojmë në një vend pa mundësi punësimi, rroga minimale është përtej çdo kufiri. Brenda 6 muajve të parë të qeverisjes rrisim pagën minimale në 300 euro. Deri në fund të mandatit, paga minimale rritet në 400 euro”, deklaroi Basha.

Kreu i PD-së paralajmëroi gjithashtu se: “Do t’i japim fund koncesioneve korruptive dhe çdo qindarkë që shkon për oligarkët dhe pushtetarët, do ta çojmë për rritjen e pagave, pensioneve dhe për të investuar për të ardhmen e fëmijëve tanë.”

Basha akuzoi se korrupsioni nxjerr paratë nga xhepat e shqiptarëve dhe i fut në ato të politikanëve. “Një grup njerëzish vijon të pasurohet padrejtësisht”, shtoi ai, raporton Tch

E përçudshme: Shembet studioja nga fjalët e rënda të Lulzim Bashës (Video)

Periskopi.com Lajme

Gazetari Çim Peka ishte i pari që hapi sezonin politik të emisioneve LIVE me një intervistë me kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha në Syri TV.

Por që në minutat e para emisioni është ndërprerë nga një incident i pazakontë pasi siç duket edhe nga video më poshtë një nga kamerat është rrëzuar si dhe një nga panelet në studio duke shkaktuar një zhurmë të madhe.

Emisioni është ndërprerë për minuta të tëra dhe kur u rikthye gazetari tha se “kishte pasur një problem teknik”.

KLIKO VIDEON

 

Basha thotë se opozita i fiton zgjedhjet e lira kurdo që të mbahen

Periskopi.com Lajme
Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha deklaroi nga Fushë-Arrëzi se opozita e bashkuar është fituese e zgjedhjeve të lira e të ndershme kurdo që të mbahen ato. Basha deklaroi se 30 Qershori e vërtetoi këtë duke i bashkuar shqiptarët krah opozitës.

“Përmes 6 muajsh protestash i kemi dhënë kurojo çdo shqiptari, kemi vetëdijësuar çdo shqiptar dhe sot pas 30 qershorit, nuk janë vetëm sondazhet ato që tregojnë PD dhe aleatët fitues të zgjedhjeve të ardhshme, të lira e të ndershme kurdo që të mbahen ato, por është vetë përmasa e 30 Qershorit. Janë 85 përqind e shqiptarëve të cilët ushtuan me refuzimin e tyre në 30 Qershor, thirrjen kombëtare: “Rama ik” dhe vulosën kësisoj aleancën më të madhe politike që ka njohur Shqipëria dhe shqiptarët që nga vitit 1992″, deklaroi shefi i opozitës shqiptare.

Kryetari i PD, duke komentuar pjesëmarrjen në zgjedhjet e 30 Qershorit, tha se ‘Rilindjen’ e kanë braktisur dhe socialistët.

“Më 30 Qershor Edi Ramën dhe regjimin e tij e kanë braktisur edhe socialistët e ndershëm. 30 Qershori është dita e bashkimit më të madh “Rama ik”, por është edhe një klithmë, një kushtrim për ndryshim,” nënvizoi gjatë takimit me strukturat e PD, kryetari Basha.

Lulzim Basha kërkoi nga demokratët që t’i përgjigjen thirrjes së shqiptarëve që duan ndryshimin e madh.

“Prej nesh shqiptarët kërkojnë më shumë se denoncime, më shumë se përballje, kërkojnë më shumë siguri për të nesërmen dhe rrugën e ndryshimit të vërtetë ku gjithkush do të jetë më mirë. Tani ka ardhur koha t’i ofrojmë shqiptarëve rrugëdaljet nga kjo krizë e tmerrshme dhe ta shndërrojmë shumicën 85 përqind “Rama ik”, në shumicën e re qeverisëse që do t’i prijë transformimit ekonomik dhe politik të vendit“, dekaroi kreu i PD-së. /tvklan.al/

Basha kërcënon: Kush merr përsipër ndërtimin e Teatrit, do futet në burg

Periskopi.com Lajme

Kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka reaguar në lidhje me Teatrin Kombëtar, duke e cilësuar projektin si kriminal dhe grabitqar. Shefi i opozitës kërcënoi se çdo person përgjegjës për shembjen e tij do të futet në burg.

“Projekti i teatrit kombëtar është projekt kriminal grabitqar. Ai ka vetëm një qëllim: grabitjen nga Rama të dhjetëra milionave euro. Njësoj si projekti i stadiumit, ku Edi Rama është pronari i vërtetë i gjysmës tij. Njësoj si projekti i unazës ku Edi Rama do vjedhë miliona euro. Një hajdut psikik që nuk ngopet pa vjedhur të gjithë Shqipërinë.

Dua t’i them troç çdo arkitekti të huaj e vendas, çdo funksionari, çdo drejtuesi nga më i parëndësishmi tek Edi Rama se do të përgjigjen para drejtësisë për këtë korrupsion masiv dhe krimin që po i bëjnë pasurive dhe parave publike.

Atyre që mendojnë se do të ndërtojnë, dua t’ju them se ndërtimi do të jetë burgu i tyre. Dua t’u them qartë: gropa që mendojnë se do të hapin në truallin e teatrit do të jetë gropa e tyre”, shkruan Basha në Facebook.

Basha: Haradinaj e vuri Atdheun mbi gjithçka

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha, ka reaguar pas dorëheqjes së kryeministrit Ramush Haradinaj.

Basha deklaroi se dorëheqja e Haradinajt është akti i një njeriu që vë atdheun mbi gjithçka.

“Dorëheqja e kryeministrit Ramush Haradinaj është akti i një njeriu që vë Atdheun mbi gjithçka. Ramushi i ka shërbyer gjithmonë me vetëmohim Kosovës, në ditë të mira dhe në ditë të këqija. Ramush Haradinaj është Kosova – Kosova e lirë, Kosova e pavarur, Kosova evropiane”, kështu vlerësoi Basha.

Kreu i PD-së deklaroi se askush dhe asgjë nuk e përdhos luftën çlirimtare të Kosovës.

“Askush dhe asgjë nuk e përdhos dot luftën çlirimtare të Kosovës dhe sakrificën sublime të familjes Haradinaj në altarin e lirisë”, përfundoi Basha.

Haradinaj dha dorëheqje si kryeministër i Kosovës pasi është ftuar nga Gjykata Speciale.

Basha për ndalimin e Haradinajt: Provokim për Kosovën dhe mbarë kombin shqiptar

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Partisë Demokratike të Shqipërisë, Lulzim Basha, është ngutur paksa në reagimin e tij ndaj ndalimit të deputetit Daut Haradinaj, në Vjenë.

Ai në reagimin e tij ka shkruar se ky ndalim ka ndodhur për shkak të një fletarresti nga Serbia.

“Me indinjatë mësova për ndalimin në Vjenë të deputetit të Parlamentit të Kosovës, z. Daut Haradinaj, një prej luftëtarëve më të spikatur të çlirimit të Kosovës, për shkak të një fletarresti nga Serbia”.

Kreu i PD-së u shpreh se me këtë rast Serbia tallet me faktorin ndërkombëtar, derisa flet për marrëveshje dhe bisedime me Kosovën.

“Është një tallje me faktorin ndërkombëtar, me institucionet europiane dhe amerikane që ndërsa Serbia flet për marrëveshje e bisedime me Kosovën, nga ana tjetër provokon Kosovën dhe mbarë kombin shqiptar duke vijuar taktikën e dështuar të lëshimit të fletarresteve”.

Basha në reagimin e ngutshëm bëri thirrje që Austria ta refuzoj taktikën e konfliktit në Ballkan të Serbisë.

“U bëj thirrje autoriteteve të Austrisë mike të refuzojnë këtë taktikë konflikti në Ballkan të frymëzuar nga mendësi të vjetra, që në të shkuarën hapën plagë për Ballkanin e që vëjnë në pikëpyetje vullnetin për të ardhmen europiane të rajonit tonë”.

Gënjeshtra e padobishme dhe e rrezikshme e 13 tetorit, e Ilir Metës dhe Lulzim Bashës

Periskopi.com Op-Ed

Opozita po bie pre e bestydnisë naive sipas së cilës mashtrimi i pushtetit mposhtet me një gënjeshtër edhe më të madhe. Të gjithë udhëheqësit e saj po sillen sikur besojnë vërtet se, në 13 tetor, do të zhvillohen zgjedhjet lokale të dekretuara nga presidenti, bashkë me ato të parakohshmet të propozuara nga ai.

Në pamje të parë të gjithë faktorët kryesorë anti Rama duket sikur kanë leverdi nga ky mashtrim.

I pari Ilir Meta kujton se ruan nderin presidencial, nëse ata që përfaqësojnë shumicën e elektoratit shqiptar, e respektojnë datën e ricaktuar prej tij. Ai shkon dhe më tej, duke prodhuar një fabul të pa kapërdishme që lë të kuptohet, se një javë më pas, mund të hapim negociatat, nëse atë të dilelë mes tetori zhvillojmë një garë elektorale model.

Nga ana tjetër, Lulzim Basha po e përdor këtë datë sipas modelit të njeriut që të gënjen edhe kur e pyet për orën. Ai po luan me atë, nga njëra anë për të qetësuar kryebashkiakët të cilëve i’u betua se nuk do të linte ti nxirrnin nga zyra dhe nga ana tjetër për të qetësuar ata që i mprehu se do ta shkallmonte përdhunshëm të dielën e 30 qershorit.

Por, këmbëngulja tek ky mashtrim, pavarësisht hedhjes imediate të lumit, e dëmton opozitën.

Sepse zgjedhjet pas tre muajsh nuk i leverdisin asaj, as praktikisht dhe as moralisht.

Nga këndvështrimi utilitar PD dhe LSI që dogjën mandatet dhe bojkotuan zgjedhjet lokale pretendojnë se e bënë këtë harakiri për arsye madhore. Sipas tyre, zgjedhjet me Ramën kryeministër, të mbështetur nga bandat kriminale, nga oligarkët e PPP-ve dhe nga mediat e kapura, nuk kishin kuptim.

Po a mund të shpërbëhet ky oktapod deri në mes të tetorit?  Edhe sikur Rama ta linte sot zyrën e tij të stolisur me flutura (gjë që nuk ka gjasa të ndodhë), ky do të qe një mision i pamundur. Çlirimi nga tentakulat mafioze të narkopushtetit që ka kapur shtetin, lyp shumë më tepër mund edhe kohë. Prandaj qoftë dhe për interesin e ngushtë vetjak, opozitës nuk i volisin zgjedhje kaq të shpejta.

Por, aq më pak, ato shkojnë paralel me pritshmërinë e publikut. Edhe sikur të imagjinojmë të paimagjinueshmen, që në 13 tetor të zhvillohen zgjedhje dhe Edi Rama të humbasë pushtetin përmes votës, kjo nuk është në interes të askujt. E ç’do i duhej kjo një shqiptari të thjeshtë? Ç’do i leverdiste atij këmbimi i karriges së Ramës me Bashën, apo që ky i fundit të përfitonte nga i njëjti ligj elektoral, ku kryetari i partisë me lista të mbyllura vendos për gjithçka? Ç’do i duhej atij, sërish, një monark i zgjedhur, ashtu siç e konceptojnë, kryeministrin tonë, ndryshimet kushtetuese të 2008? Ç’do ndryshonte për të, pa ashpërsuar ligjin e financimit të partive që i shndërron automatikisht donatorët e politikës në klientë të PPP-ve të pushtetit?

Pra, për të gjitha këto, madje dhe për shumë të tjera, zgjedhjet e menjherëshme shkojnë në dëm të interesit publik.

Ato nuk kanë kuptim nëse nuk vijnë pas një ndryshimi radikal të sistemit.

Pikërisht për këto dy arsye, sa utilitare dhe morale, opozita po bën një gafë të panevojshme duke këmbëngulur tek 13 tetori. Ai as ka për të ndodhur dhe mbi të gjitha as duhet të ndodhë.

Natyrisht, udhëheqësit e saj e dinë këtë. Ata janë të ndërgjegjshëm se në 90 ditë, as nuk marrin garanci për garë të ndershme dhe as nuk kanë kohë për të shtuar simpatinë e publikut.

Megjithatë, në mënyrë nive dhe qorre, ata po e përdorin 13 tetorin, sa për të përkëdhelur egon e tyre, po aq dhe për të manipuluar zyrtarët dhe militantët që i ndjekin nga pas.

Por duke u sjellë kështu ata po bien në një kurth të papritur: në bestydninë se pushteti i një mijë e një mashtrimeve, mposhtet me gënjeshtra edhe më të mëdha, duke harruar se është shumë e vështirë që e keqja të mundet nga e singjashmja e vet. Madje edhe në ato raste që ndodh, ajo prodhon të njëjtin efekt.

Kryemadhi del kundër Bashës: Unë nuk kam frikë të shkoj në zgjedhje me Ramën kryeministër

Periskopi.com Lajme

Ndryshe nga lideri demokrat Lulzim Basha i cili e ka kushtëzuar pjesëmarrjen në zgjedhje me largimin e kryeministrit Edi Rama.

Kryetarja e LSI Monika Kryemadhi u shpreh në studion e Report TV se nuk ka frikë të shkojë në zgjedhje me Ramën kryeministër.

Çfarë është piramida e ushqimit dhe pse është e rëndësishme

“Unë me Edi Ramën nuk kam frikë të shkoj. Unë si Monikë, jo. Nuk kam frikë sepse sot vetëm një njeri si Edi Rama mund ti bëj bashkë shqiptarët që ta rrëzojnë me votë. Ne sot jemi vendosur përballë një presioni. Treguam se edhe kur bën zgjedhje vetëm i manipulon. Nuk po arrijmë dot të balancojmë votat. U bënë zgjedhjet në Greqi, fituesi u betua direkt pas rezultatit”, tha Kryemadhi.

Lëvizje e papritur e Lulzim Bashës tek strukturat e PD-së

Periskopi.com Lajme

Kreu i PD-së, Lulzim Basha ka ndryshuar koordinatorët e deleguar në degët e saj në rrethe.

Me anë të një shkrese zyrtare, Basha ka emëruar Gazment Bardhin si koordinator në Shkodër, që do të pasojë ish-deputetin, Flamur Noka.

Vendimi vjen pas mbledhjes së Bashës me kryebashkiakët e djathtë dhe strukturat e PD-së,  që kishte në fokus vijimin e aksionit të opozitës së bashkuar joparlamentare.

Noka do të jetë koordinator i qarkut Elbasan, ku do të vijojë kontributin e tij brenda Partisë Demokratike.

Sipas urdhrit të datës 12 korrik thuhet se të gjithë deputetet do të shpërndahen nëpër degët në rrethe, për të koordinuar punën.

 

Basha: S’ka pazar PS-PD

Periskopi.com Lajme

“Kjo krizë nuk mbyllet me pazar mes PS-PD, siç po flasin mercenarët e Ramës”, me këto fjalë kryedemokrati Lulzim Basha i është drejtuar në një mbledhje të përbashkët anëtarëve të kryesisë dhe ish-grupit parlamentar të Partisë Demokratike.

Mesazhi i Bashës ka qenë e prerë, nuk ka ulje në tavolinë me Edi Ramën, që sipas tij është njeriu që vjedh vota. Largimi i kryeministrit dhe ngritja e një qeverie që do të krijonte kushtet për zgjedhje të lira dhe të ndershme janë prioritet e Partisë Demokratike.

“Prioriteti kryesor është ndryshimi urgjent i kësaj qeverie të korruptuar. Një proces zgjedhor me standarde, që nuk mund të ndodhë për sa kohë në krye të vendit është një person që ka kapur drejtësinë dhe ka kapur zgjedhjet. Fund pandëshkueshmërisë së politikanëve të kapur duke vjedhur votat. Ndëshkim këtij regjimi që nuk i rezistoi dot tundimit për të vjedhur edhe veten e vet”, tha Basha.

Aksioni politik i opozitës do të vazhdojë me protesta, për të cilat nuk ka një datë, por edhe me shpalosjen e programit qeverisës së Partisë Demokratike.

“31% e familjeve s’mbyllin dot shpenzimet e bukës mujore. Ky është prioriteti i vërtetë dhe absolut i vendit. Ndaj gjithë vëmendja dhe energjia jonë është përqendruar drejt dhënies formë të ndryshimit që pret dhe meriton çdo shqiptar. Duke filluar me gjendjen e mjeruar ekonomike ku e ka katandisur vendin ky regjim”, tha kreu i PD.

Basha ka kërkuar angazhim maksimal të strukturave partiake në qendër, dhe në degët lokale duke përqendruar punën në terren./TCh/

Basha nuk e pranon dot humbjen: Porosit demokratët të mos lëshojnë zyrat

Periskopi.com Lajme

Për herë të parë publikisht, Lulzim Basha mbështeti vendimin e kryebashkiakëve të tij, për të mos i lënë zyrat të zgjedhurve socialist.

Nga Selenica, e cila drejtohet nga demokrati Përparim Shameti, Lulzim Basha u zotua se kryebashkiaku demokrat do të qëndrojë në detyrë deri sa të mbahen zgjedhje demokratike.

Kryedemokrati u ndal edhe në Vlorë, në një takim me strukturat.

“Partia Demokratike dhe opozita e shikon refuzimin referendar të farsës së Edi Ramës, jo si një triumf, por si një përgjegjësi të jashtëzakonshme për ta kthyer këtë energji në një energji për ndryshim, për të gjitha shtresat e shoqërisë, të cilat meritojnë dhe do të kenë nga Partia Demokratike një plan të qartë për daljen nga kriza, një plan të qartë që Shqipëria të jetë Shqipëria e të gjithë shqiptarëve dhe jo e një grushti njerëzish që e kanë shtrydhur Shqipërinë dhe Vlorën, siç kanë bërë deri më sot”, është shprehur Basha.

Pas 30 qershorit Lulzim Basha ka nisur një tur falenderues takimesh në bashkitë e djathta./TCh/