Të jesh banorë i Islandës: Një seri prej 6 mijë tërmeteve kanë goditur ishullin

Periskopi.com Lajme

Pas një sërë tërmetesh të vazhdueshme që goditën në afërsi të kryeqytetit të Islandës, Reykjavik, ka rezultuar me një tjetër që ishte shumë më i fuqishëm.

Sipas agjencisë së meteorologjisë në Reykjavik, një prej qindra tërmeteve në kryeqytetin islandez ka ndodhur në orët e para të mëngjesit dhe kishte një fuqi shkatërruese prej 5.2 ballë të Rihterit.

Ditëve të fundit ky rajon është goditur nga më shumë se 6 mijë tërmete, e duke marrë parasysh se ky rajon është i rrethuar me ujë, nuk është diçka e pazakontë.

Deri më tani nuk raportohet për të lënduar apo për vlerën e dëmeve materiale.

Megjithatë, shefi i mbrojtjes civile i kanë bërë thirrje qytetarëve të jenë më të kujdesshëm.

Shpërndaje në: