Thaçi: Në përpëlitjet e fundit Kurti po i vazhdon mashtrimet patriotike

Periskopi.com Lajme

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi ka reaguar ndaj veprimeve të fundit të qeverisë në ikje për reciprocitetin ndaj Serbisë.

Thaçi ka thënë se këto veprime të Albin Kurtit janë përpëlitje e fundit para se të largohet nga zyra e kryeministrit.

Presidentit ka shkruar se hapat Kurtit janë në kundërshtim me kërkesat dhe pritjet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por edhe BE’së.

“Në përpëlitjet e fundit para se të largohet nga zyra, Kurti po i vazhdon mashtrimet patriotike me vendime strategjikisht të gabueshme. Me vendimin për kinse reciprocitet, ai vazhdoi duke bërë hapa në kundërshtim me kërkesat dhe pritjet e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, por edhe të BE-së, duke rrezikuar tërë atë që kemi arritur dhe ndërtuar për më shumë se dy dekada. Kosova ka fituar lirinë dhe shtetësinë me përkrahjen e SHBA-së dhe partnerëve evropianë dhe vetëm me këtë përkrahje e partneritet ka të ardhme të sigurt. Çdo cenim i këtyre raporteve është rrezikim i shtetit dhe rrezikim i së ardhmes së Kosovës.”, ka shkruar ai. /Periskopi/

Shpërndaje në: