UEFA pezullon nga garat evropiane ish-klubin e Donis Avdijajt

Periskopi.com Sporti

Ekipi i njohur turk, Trabzonspor, ku është aktivizuar ish-futbollisti i Kombëtares së Kosovës, Donis Avdijaj, është pezulluar nga Kupat e Evropës me arsyetimin se ka shkelur rregullat e “Fair Play Financiar”.

UEFA doli me një deklaratë ku shpjegonte se Trabzonspor nuk i kishte respektuar rregullat e “Fair Play Financiar” dhe nëse do kualifikohet në Kupat e Evropës nuk do të marrë pjesë.

Ky vendim vlen për këtë sezon dhe për sezonin tjetër.

Rregullat e “Fair Play Financiar” u prezantuan në vitin 2011 për të ndaluar skuadrat që të shpenzonin më shumë sesa ato fitonin.

Shpërndaje në: