E pabesueshme: Nis Lufta e Ftohtë Kosovë-Shqipëri? Edhe Edi Rama premton satelitë në orbitë

Periskopi.com Lajme

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar nga Kuvendi se brenda vitit tjetër Shqipëria do të dërgojë dy satelitë në orbitë.

Ndonëse se në Kuvend pati të qeshura nga radhët e opozitës, Rama se një gjë e tillë do të bëhet realitet shumë pas një viti.

Ai nuk la pa ironizuar edhe me akuzat e opozitës, ku i tha se duhet të ndërrojnë ‘pllakën e gramafonit’ duke shtuar se tashmë ka ikur edhe ‘zëri i padronit’, referuar ish-kreut të PD-së, Sali Berisha.

“Do çojmë dhe satelitë në orbitë, qeshni po kur të shikoni satelitët ‘Shqipëria në Orbitë’ dhe jo mandatin tjetër, por vitin tjetër, satelitët ‘Albania 1’ dhe ‘Albania 2’, qeshni por do i shikoni atje në orbitë. Pllaka e gramafonit është regjistruar në 2013, të paktën prodho një pllakë të re, futi ca melodi të reja se i njëjti avaz që në 2013. Aq më tepër tani, duhet pllakë tjetër se zëri i padronit ka ikur të foltorja, tani ka ngelur vetëm zëri pa padron, vër një pllakë të re”, u shpreh Rama.

Kujtojmë që z. Rama kishte qenë në Kosovë javën e kaluar dhe ishte takuar me kryeministrin tonë që mban emrin Albin dhe mbiemrin Kurti.

Deputeti i z. Kurti, Jahja Kokaj, kishte bërë premtimin se brenda Qeverisë Kurti II do të nisej një raketë e vogël drejt hapësirës. /Periskopi