Fjalë të rënda nga Vasfije Krasniqi pasi gratë e dhunuara gjatë luftës u shpërfillën nga Kurti dhe politikanët tjerë

Periskopi.com Lajme

Vasfije Krasniqi e mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftë së fundit në Kosovë ka reaguar ashpër ndaj udhëheqësve të shtetit, të cilët për 12-vjetorin e Pavarsisë së Kosvës nuk vizituan memorialin “Heroinat”.

Krasniqi-Goodman, e cila jeton në Shtetet e Bashkuara, ka shkruar në Twitter se disa gjëra nuk ndryshojnë, duke aluduar në ndërrimin e qeverisë e cila udhëhiqet nga Albin Kurti, por qe edhe këta po veprojnë në mënyrë të njëjtë si ajo e kaluara, duke e anashkaluar krejtësisht homazhet tek memoriali ‘Heroinat’, shkruan Periskopi.

Krasniqi të njetën gjë e kishte shkruar edhe vitin e kaluar kur Kosova udhëheqje nga Ramush Haradianj, ishte lënë anashkaluar.

Memoriali Heroinat, është monument i cili i kushtohet sakrificës dhe kontributit të gjithanshëm të gruas kosovare gjatë luftës së vitit 1998-1999.

Shpërndaje në: