Goli i Coventry nga gjuajtja e lirë ishte aq brilant saqë FIFA u detyrua ta ndalonte me rregull ekzekutimin

Periskopi.com Sporti

Mund të jetë teknika më e mirë që keni parë ndonjëherë për të ekzekutuar një gjuajtje të lirë.

Goli i shënuar nga Coventry ndaj Everton, është një nga golat që tifozët e futbollit nuk e harrojnë asnjëherë.

Ata që nuk e kanë përjetuar, e shohin kohë pas kohe si video që rikthehet në trend, dhe me shumë të drejtë, pasi është brilante, përcjell Periskopi.

Teknika e përdorur nga lojtarët e Coventry e linte pa gjasa portierin. Ishte aq brilante saqë FIFA u obligua të bënte një rregull që nuk lejon atë lloj ekzekutimi të gjuajtjes së lirë.

Derisa lojtari po përgatitej të gjuante, shoku i skuadrës ia ngriti topin në ajër, në mënyrë që ai të godiste më pas me vollej.

Më poshtë mund ta shihni videon me golin dhe teknikën për të cilën bëhet fjalë. /Periskopi/