Kina dërgoi robotin në Mars për të marrë pamje nga planeti i kuq, ai bën “selfie”

Periskopi.com Tech & Auto

Roveri Zhurong i Kinës ka dërguar në Tokë një numër të madh fotografish nga Marsi – përfshirë edhe një “selfie”.

Roboti, që ateroi në Mars në muajin maj, vuri një kamerë pa kablla në tokë dhe më pas e ktheu kah vetja në distancë dhe e shkrepi ndërsa vetë rrinte pa buzëqeshur, raporton BBC, përkthen Periskopi.

Aty duket derisa qëndron me krenari dhe flamuri i Republikës Popullore të Kinës.

Sidoqoftë, fotografitë e tjera janë mbresëlënëse nga planeti i kuq.

Shkencëtarët po shpresojnë që Zhurongu të luajë argatin për të paktën 90 ditë në mars. /Periskopi 

Shpërndaje në: