Macron sot takohet me Putinin, temë Ukraina

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të pres në një takim homologun e tij rus, Vladimir Putin para se të nisë samiti i G7 në Biarritz.

Ai pritet që ta bindë Putinin për të ndihmuar për t’i dhënë fund konfliktit në lindje të Ukrainës, shkruan Euronews.

Presidenti francez beson se arritja e Volodymyr Zelensky si President i Ukrainës mund të jetë fillimi i një epoke në mes të dyja vendeve.

Putin dhe Macron do të takohet në Bregancon në jug të Francës, pak ditë përpara se të mirëpres krerët botërorë.

 

Shpërndaje në: