Festa e egër kroate i sjell telashe fotoreporterit, Mandzukic i zgjat dorën

Periskopi.com Botërori 2018

Festa e egër kroate pas golit të Mario Mandzukic i shkaktoi telashe një fotoreporterit kur luhej takimi mes Anglisë dhe Kroacisë. 

Një fotograf i agjencisë France-Presse ishte dërguar për të përcjellë lojën ndërmjet Kroacisë dhe Anglisë.

Por, Yuri Cortez ishte i zënë në kohën kur lojtarët kroatë shënuan golin e fitores në kohën shtesë.

Fytyra e Mandzukic mund të shihet duke u shndërruar nga ekstaza në tmerr kur e kupton se fotografi është rrëzuar nga lojtarët e tjerë kroatë, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

Dhe përderisa Cortez ndodhej tek flamuri i kornerit në stadiumin Luzhniki, Mandzukic i ofroi ndihmën për ta ngritur në këmbë.

Mbrojtësi Josip Pivariq festoi golin para fytyrës së fotografit, në atë moment ndërhyn mesfushori i Barcelonës Ivan Rakitiqq i cili i ofron ndihmën atij ku e përqafon më pas.

Kroacia do të luajë për herë të parë në një finale të Kupës Botërore dhe do të përballet me Francën. Loja do të zhvillohet të dielën prej orës 17:00./Periskopi/

All friends: Cortez, the AFP's chief photographer in Mexico, has a moment to treasure

Croatia's Ivan Rakitic celebrates with Cortez in the aftermath of the goal

Mandzukic then apologised to the photographer after the extra-time incident

The Croatian players celebrate in front of the photographer as he lies on the ground

The photographer was sent spinning down to earth but continued to take pictures

Mandzukic had grabbed hold of Cortez but was sent tumbling by his jubilant team-mates

While celebrating Croatia's winner against England the snapper got caught in the middle and took advantage of the opportunity to grab the closest of close-ups

Mario Mandzukic offers to help up AFP photographer Yuri Cortez in the melee after his winner - this is an image he captured while lying on the floor holding his cameras