Hetimet ndaj Donald Trump, pretendime të reja në dëgjimin publik

Periskopi.com Lajme

Një diplomat i lartë amerikan tha në seancat dëgjimore se Presidenti Trump pyeti drejtpërdrejt në lidhje me një hetim ukrainas ndaj rivalit të tij demokrat Joe Biden.

Në dëshminë e mëparshme të padëgjuar, Bill Taylor, ushtruesi i detyrës së ambasadës amerikane në Ukrainë, tha që një anëtar i stafit të tij u tha që Trump ishte i preokupuar me nxitjen e një hetimi të Joe Biden, transmeton Klan Kosova.

Ai po fliste në seancat e para publike në hetimin e akuzave për fajësim.

Trump u tha gazetarëve se nuk kujtonte të bënte komente të tilla.  Trump është akuzuar se ka ndaluar ndihmën ushtarake amerikane për Ukrainën në mënyrë që të presion presidentin e ri të vendit për të shpallur publikisht një hetim korrupsioni ndaj Biden, ndër të preferuarat për ta marrë atë në garën presidenciale të vitit 2020.

Presidenti amerikan Donald Trump mohon çdo keqbërje dhe e ka quajtur hetimin si “persekutim”.