Edhe bordin e AUV’it Qeveria e Kurtit e mbush me familjarë të zyrtarëve të VV’së

Periskopi.com Lajme

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti pavarësisht thirrjeve për çkapje të bordeve ka vazhduar avazin e para disa javëve ku emëroi disa anëtarë nga partia e tij në borde të ndërmarrjeve publike.

Në mbledhjen e radhës të qeverisë në detyrë, Kurti ka emëruar në Bordin Drejtues të Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë persona të afërt me Lëvizjen Vetëvendosje.

Periskopi merr vesh se Dafina Gexha që është nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), e emëruar në këtë bord është gruaja e udhëheqësit të sekretariatit të IT’së në Vetëvendosje, Fatban Bunjakut.

Gjithashtu Kurti shokut të tij të studimeve, Fatban Bunjakut, në këtë bord ia ka emëruar edhe dhëndrin Selatin Kaçanikun anëtar të bordit të AVU’it nga Shoqata për mbrojtjen e Konsumatorëve (SHMK)

Ajo që vlen të theksohet është se të gjithë të emëruarit në këtë bord do të kenë mandat tre vjeçarë, pavarësisht thirrjeve të Kurti që të gjithë të emëruarit në borde do të jenë me mandat të përkohëshëm.

Kujtojmë që Kurti dhe partia e tij VV kishin deklaruar vazhdimisht se do të bëhet çkapja e bordeve të ndërmarrjeve publike, por që në praktikë nuk u realizua nga ta./Periskopi/