A flini në stomak? Kjo është shumë e keqe për shëndetin

Periskopi.com Shëndeti

Disa nga problemet më serioze kronike siç janë djegia në gjoks dhe dhimbja e shpinës mund të shkaktohen nga mënyra e gabuar e gjumit.

Meqenëse gjumi kërkon shumë kohë, duhet të rishqyrtojmë disa nga zakonet tona të gjumit.

Ja pse nuk duhet të flini kurrë në stomak:

Shkakton urth

Fjetja në stomak mund të shkaktojë një problem të quajtur sëmundje refluksi gastroesophageal (GERD) ose të paktën ta përkeqësojë.

Kjo ndodh kur përmbajtja e acidit dhe stomakut arrin në ezofag. Një valvul që parandalon kthimin e acidit nga zona e stomakut nuk mund të kontrollojë refluksin për shkak të gravitetit në këto pozicione, dhe përmbajtja e stomakut arrin në fundin e ezofagut, duke shkaktuar dhimbje, shije të thartë në gojë, gulçim dhe ndonjëherë edhe dhimbje në gjoks.

Është e keqe për shpinë

Sipas ekspertëve, kjo pozicion gjumi shoqërohet me dhimbje kronike të shpinës. Presioni në shpinë gjatë natës është i madh në këtë pozicion. Shtylla kurrizore nuk është e vendosur në një pozitë natyrale dhe ndonjëherë mund të ndjeni dhimbje.

Mund të shkaktojë probleme kronike në qafë

Është e pamundur të marrësh frymë siç duhet ndërsa fle në stomak nëse nuk e kthen qafën anash. Prandaj, kjo pozitë e gjumit mund të çojë në zhvillimin e problemeve kronike të qafës, të tilla si disqe hernie.

Shkakton rrudha në fytyrë

Fjetja në njërën anë të fytyrës tuaj në një jastëk është e pashmangshme kur fle në stomakun tuaj. Studimet kanë treguar që kjo është gjëja më e keqe që mund t’i bësh fytyrës, pasi presioni mund të shkaktojë rrudha në fytyrën tuaj me kalimin e kohës.

Bën presion të panevojshëm në gjoksin tuaj

Nëse doni të keni gjoks të shëndetshëm, nuk duhet të flini në stomak. Duke vepruar kështu krijon presion të panevojshëm dhe në disa raste mund të shkaktojë dhimbje. Provoni të flini në shpinë.

Fjetja pranë një partneri që gërhet është e keqe për shëndetin

Periskopi.com Shëndeti

Shkencëtarët kanë zbuluar se gërhitja e partnerit tuaj mund të jetë e dëmshme si për shëndetin tuaj fizik ashtu dhe atë mendor.

Shoqata Britanike e Gërhitjes zbuloi se 20 milion britanikë janë të privuar nga gjumi sepse partneri i tyre gërhet.

Duke patur ndërprerje të gjumit gjatë natës rrit rrezikun e depresionit dhe ankthit, si dhe shansin tuaj për t’u prekur nga mbipesha ose të pësoni një goditje në tru.

Gërhitja e partnerit tuaj mund të ketë një ndikim të madh në aftësinë e trupit tuaj për të rikuperuar dhe përmbushur funksione të rëndësishme biologjike – siç është rregullimi i metabolizmit dhe konsolidimi i kujtesës.

Për më tepër, njerëzit që nuk kanë vëmendje të mjaftueshme janë gjithashtu të prirur të bëjnë më shumë gabime në punë, duke menduar ngadalë dhe duke pasur një nivel më të ulët të produktivitetit.

Sistemi imunitar i dobësuar

Gërhitja mund t’i shkaktojë shqetësim edhe personin që gërhet, pasi ky problem është i lidhur me nervozizëm të vazhdueshëm, i cili ka të ngjarë të ketë ndikim në marrëdhënien tuaj.

Edhe një atmosferë negative në shtëpi mund të shkaktojë stres, inflamacion, ndryshime në oreks dhe madje edhe një sistem imunitar të dobësuar.

Ky përfundim vjen pas një studimi në Universitetin e Queen’s në Kanada i cili shqyrtoi ndikimet e gërhitës në dëgjim.

Ata studiuan katër çifte ku një nga personat gërhisnin

-Sëmundje të zemrës dhe probleme të veshkave

-Studiuesit zbuluan se të gjithë partnerët pësuan dëmtim të dëgjimit ekuivalent me gjumin, veçanërisht në veshin më të afërt me gërhitjet.

Ekspertët në Kolegjin e Shkencave Imperial në Londër gjithashtu zbuluan se gërhitja mund të rrisë presionin e gjakut.

Ata zbuluan se sa më i madh të jetë niveli i zhurmës, aq më i lartë është rreziku i hipertensionit, sëmundjeve të zemrës dhe probleme të veshkave.

 

Fjetja me televizorin ndezur ju bën obez

Periskopi.com Shëndeti

Eliminimi i zakoneve të këqija si fjetja me televizorin ndezur në dhomë, mund t’ju ndihmojë të humbni kilet e tepërta, sipas një studimi të botuar në revistën ‘’JAMA Internal Medicine’’, sipas të cilit, gratë që lënë një dritë artificiale të ndezur gjatë natës kanë një probabilitet më të madh për t’u bërë obeze.

Për këtë studim u ekzaminuan 44 000 gra të shëndosha  të moshës nga 35 deri në 74 vjeç.

Shumë prej tyre, rreth 17 000 flinin me një dritëz të vogël dhome si ajo e një ore alarmi, ndërsa mbi 13 000 lanë dritë ndezur jashtë dhomës, ndërkohë që rreth 5 000 flinin me një televizor ose monitor të ndezur në dhomën e gjumit.

Në fillim të studimit, pjesëmarrëset ishin në shumë raste mbipeshë, por ende jo obeze, dhe asnjë nuk ka punuar me turne, të cilat mund të ndërpresin ciklet e gjumit.

Pas pothuajse gjashtë viteve monitorim, ato që flinin me një televizor ose një dritë në dhomë treguan se kishin 22% më shumë shanse për të qenë mbipeshë dhe 33% kanë më shumë gjasa të jenë obeze se sa ato që flinin në errësirë.

“Largimi i të gjitha dritave në kohën e gjumit mund të zvogëlojë shanset e grave për t’u bërë obeze”, theksoi Yong-Moon Park, një studiues i Institutit Kombëtar të Shëndetit në Karolinën e Veriut, SHBA.