Njihuni me gruan e parë, që u emërua mjeke personale e presidentit të SHBA-ve

Periskopi.com Lajme

Presidenti i ShBA-ve, John F. Kennedy më 26 janar të vitit 1961, ka emëruar Janet G. Travell si mjeken e tij.

Është hera e parë një grua mban postin e Mjekut të Presidentit të SHBA-së.

Travell (1901 – 1997 ) mbeti aktive në fushën e mjekësisë deri në fund, duke shkruar, dhënë leksione, dhe duke marrë pjesë në konferenca shkencore./KosovaPress/