Prishtina dhe Besa mësojnë datat e ndeshjeve në Evropë

Periskopi.com Sporti

Në Kupën Evropiane (EHF European Cup) në konkurrencë të meshkujve do të garojnë 51 skuadra. Në mesin e tyre janë Besa Famgas dhe Prishtina.

Kupa Evropiane e zëvendëson Kupën Sfiduese (Challenge Cup), që ishte niveli i tretë i kupave evropiane.

Besa Famgas dhe Prishtina do të fillojnë garimin prej raundit të dytë, që është edhe hapës. Ndeshjet e këtij raundi luhen më 17\18 dhe 24\25 tetor, ka njoftuar EHF-ja. Gjatë javës EHF-ja do të shpall bartësit për short. Shorti tërhiqet më 28 korrik.

Besa Famgas është kampion dhe fitues i Kupës së Kosovës. Në dy finalet e ka mposhtur Prishtinën.

Skuadrat që do të luajnë në raundin e dytë të Kupës Evropiane (renditja e EHF-së është alfabetike)

AUT SC kelag Ferlach
AUT SG INSIGNIS Handball WESTWIEN
BIH HC Bosna Vispak Visoko
BIH MRK Sloga Gornji Vakuf Uskoplje
BIH RK Gracanica
BUL HC Dobrudja
CYP Parnassos Strovolou
CYP Sabbianco Anorthosis Famagusta
CZE HC Robe Zubri
CZE HCB Karvina
CZE TJ Sokol Nove Veseli
EST HC Tallinn
EST Polva Serviti
FIN BK-46
FIN Cocks

FIN IFK Handball Helsinki
GRE A.C. Diomidis Argous
ISL Afturelding Mosfellsbear Iceland
ITA Cassano Magnago Handball Club
ITA Ego Handball Siena
ITA Raimond Sassari
KOS KH Besa Famgas
KOS KH Prishtina
LAT ZRHK TENAX Dobele
LTU Granitas-Karys
LTU HC Dragunas Klaipeda
LTU VHC Sviesa Vilnius
MDA PGU Kartina TV Tiraspol
NOR Kolstad Handball Elite team
ROU CSM Bucuresti
RUS SGAU-Saratov
SLO RK Gorenje Velenje
SRB HC Zeleznicar 1949
SUI TSV St. Otmar St. Gallen
SWE Ystads IF
TUR Antalyaspor
TUR Spor Toto SC
UKR Odessa.

Prishtina përfaqëson Kosovën në garat evropiane

Periskopi.com Sporti

Klubi hendbollistik, Prishtina do ta përfaqësoj Kosovën në garat evropiane.

Këtë e ka konfirmuar vetë klubi ‘kryeqytetas’ në rrjetin social Facebook, se do të marrë pjesë në EHF European Cup.

“Me shumë kënaqësi ju njoftojmë se klubi jonë, KH Prishtina edhe zyrtarisht do të jetë pjesë e garës EHF European Cup.

Kundërshtari i Prishtinës do të kuptohet në muajt në vazhdim.

Pjesëmarrja në garat evropiane vjen si rezultat i punës së palodhshme të kryetarit Kolgeci, drejtorit Cela, dhe angazhimit maksimal të të gjithë stafit teknik dhe lojtarëve në sezonën tanimë të përfunduar 2019/2020.

Tani, më shumë se kurrë klubi jonë shpreson se do ta ndihmojnë sponsorët, individët e ndryshëm e mbi të gjitha Komuna e Prishtinës, për garat evropiane”, ka shkruar KH Prishtina.

Task-forca vazhdon me kontrollet, vizitohet klubi i Prishtinës

Periskopi.com Sporti

Task-forca e FHK-së për përballje me COVID-19, ka vazhduar të martën punën në terren.

Ekipi mjekësor që koordinohet nga Erlinda Hakaj ka vizituar skuadrën e hendbollisteve Prishtina, që po përgatitet për play off.

Anëtarët e task-forcës kanë bërë kontrollimin e lojtarëve, ndërsa janë dhënë këshilla për përballje me COVID-19 si dhe për kthim gradual në stërvitje dhe në ndeshje.

Task-forca e themeluar për të bërë të mundur kthimin e sigurt në stërvitje e ndeshje, ka vizituar tashmë shumicën e skuadrave.