Kosovari përplaset për vdekje me kuaj në autostradën e Zvicrës (Foto)

Periskopi.com Lajme

Një kosovar me banim në Zvicër, ka humbur jetën pas një aksident trafiku në njërën nga autostradat drejt Cyrihut.

Rasti ka ndodhur në mëngjesin e hershëm të së kësaj të hëne, kur Ded Radi rreth një kilometër pas një tuneli, është përplasur me dy kuaj të cilët lirshëm po kalëronin në trafik.

Ded Radi ishte 53 vjeçar nga Prizreni por që jetonte dhe vepronte në Zvicër.

Pavarësisht reanimacionit menjëherë të iniciuar nga punëtorët e shpëtimit, sipas mediave zvicërane ngasësi kosovar ka ndërruar jetë në vendin e ngjarjes.

Fotografitë e policisë kantonale të Cyrihut tregojnë një Passat të bardhë krejtësisht të shkatërruar me çati të çarë.

Po ashtu pas përplasjes së dhunshme me automjetin, ngordhën edhe të dy kuajt, njofton Klan Kosova.

 

 

VW Up me 150 kuaj fuqi

Periskopi.com Tech & Auto

Për ata që nuk janë të kënaqur me forcën prej 115 kuaj fuqish, shtëpia tuner B&B Automobiltechnik ka ofruar dy nivele të përmirësimit për VW Up! GTI.

Më i fuqishmi Up! në versionin e parë, mori një shtesë prej 21 kuaj fuqi (16 KW), dhe motori ekzistues benzinë me 1,0 litra TSI me turbombushës siguron 136 kuaj fuqi. Në Gjermani, për këtë opsion duhet shtuar 998 euro.

Në variantin e dytë, injektimi i fuqisë është 32 kuaj fuqi (24 kW), që jep një total prej 147 kuaj fuqi (108 kW). GTI e gjeneratës së tretë në versionin standard kishte një motor prej 150 kuaj fuqi. Kjo kënaqësi pronarit të makinës do t’i kushtojë 1.498 euro.

VW Up i ri më i fuqishëm GTI tani përshpejton nga 0-100 km/h për 7.9 sekonda, i cili është për një sekondë më i shpejtë se modeli i rregullt me 115 kuaj fuqi, ndërsa shpejtësia maksimale është rritur nga 196 km në 210 km/h.

Ndryshe, VW Up i rregullt GTI në Gjermani kushton 16.975 euro.