Jovanoviq: Populli dhe Kisha nuk mendojnë si Vuçiqi për Kosovën

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Partisë Demokratike të Serbisë (Demokratska stranke Srbije (DSS) Milosh Jovanoviq ka deklaruar se bisedimet për Kosovën me asnjë çmim nuk duhet pranuar jashtë Kushtetutës së Serbisë e Rezolutës 1244 dhe ka vlerësuar se çdo gjë tjetër do të ishte tradhti dhe fatale për kombin.

“Çdo gjë tjetër, njohja e secesionit, formalisht ose përmes dhënies së karriges në OKB, do të ishte akt i madh tradhtie dhe fatal për të ardhmen tonë si komb”, ka thënë ai në tubimin e kësaj partie, njofton FoNet.

Jovanoviq ka theksuar se populli dhe Kisha nuk mendojnë njësoj si Vuçiq për Kosovën, transmeton Koha.net.

Për kët, sipas tij, dëshmon kumtesa e Kuvendit të KOS-it se “Kosova është Serbi, se nuk ka njohje të shkëputjes dhe as ndarje të saj”.

Jovanoviq ka theksuar se politika e caktimit të kufijve me shqiptarët në Kosovës, të cilën e propagandojnë Vuçiqi e parti a e tij dhe Ivica Daçiq, përkatësisht njohja e shkëputjes së pjesëve që nuk do t’i takonin Serbisë, është kundër kushtetues dhe me pasoja politike e penale.

Sipas fjalëve të tij, është në interesin e Serbisë që “çështja e Kosovës” të mbetet kështu si është, e paprekur.

Ai ka vlerësuar se Kosova gjatë një periudhe të afërt nuk do të zgjidhet në të mirë të Serbisë, “prandaj është mirë- të pritet me durim, nëse duhet edhe me breza”, ka thënë ai.

Jovanoviq: Qëndrimi i Kishës serbe i qartë – s’ka ndarje dhe as njohje të Kosovës

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Partisë Demokratike të Serbisë (Demokratska stranka Srbije – DSS) Milosh Jovanoviq ka vlerësuar se është mirë që patriarku serb Irinej, pas takimit me kreun shtetëror serb për Kosovën, ka thënë se është me rëndësi që shteti e kisha kanë mendim të njëjtë për Kosovën, transmeton Koha.net.

„Kjo është shumë e rëndësishme pasi që qëndrimi i Kishës Ortodokse Serbe është absolutisht i qartë dhe si i tillë ai është paraqitur në mesazhin e Kuvendit të Sinodit e mesazhi thotë se Kosova është Serbi dhe se kurrfarë ndarjeje, rikufizimi apo njohje të secesionit nuk vjen në konsiderim”, ka thënë Jovanoviq njofton agjencia serbe e lajmeve beta.

Ai ka shtuar se edhe pse Serbia është shtet sekular, është mirë që kreu shtetëror është takuar me patriarkun dhe ka folur për Kosovën për të cilën qëndrimi i Kishës është shumë i rëndësishëm.

„Këto takime do të duhej të mbaheshin në format më të gjerë dhe në to do të duhej të përfaqësoheshin të gjithë aktorët relevantët politikë“, ka vlerësuar Jovanoviq.

 

Jovanoviq: Zgjidhja për Kosovën është Liga e Serbisë

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Partisë Demokratike të Serbisë Milosh Jovanoviq tha se pozicioni absolut i partisë ishte deklarata e Dragan Gjilasit për zgjidhjen e çështjes së Kosovës.

Sipas tij, mbetet për t’u parë nëse DSS (Partia Demokratike e Serbisë) do të bëhet pjesë e Ligës së Serbisë.

“Ne do të shohim nëse ky është një opsion ideal – ndoshta nuk është nëse ne jemi partneri i tyre ideal – ndoshta nuk jemi”, tha Jovanoviq në një intervistë për të përditshmen “Danas”.

Ai shtoi se deri më tani ai nuk mori pjesë në bisedimet lidhur me themelimin e Aleancës për Serbinë, por për DSS është “absolutisht e pranueshme” për Kosovën, të cilat janë nxjerrë nga njerëz që do të shpallen si pjesë e Aleancës për Serbinë.

“Ka gjithashtu pikëpamje mbi mediat dhe kushtet elektorale, një gjë është e sigurtë se ndryshimet në Serbi nuk do të vijnë brenda natës dhe do të jenë rezultat i evolucionit, jo i revolucionit, do të jetë e vështirë dhe do të marrë kohë”, tha kreu i DSS.

Ai shtoi se presidenti serb Aleksandër Vuçiq po përgatit “mashtrimin e fundit të qytetarëve lidhur me Kosovën” dhe shtoi se është një angazhim shumë i rëndësishëm – civil, politik dhe publik, raportoi “b92”, transmeton Periskopi.

“Pra, unë e shoh shpalljen e referendumit të Vuçiqit, sepse ai dëshiron të pranojë shkëputjen e Kosovës për të transferuar përgjegjësinë tek qytetarët e Serbisë. Mbetet vetëm një çështje që qeveria e tanishme mendon se do të zbatojë, sepse pavarësisht se çfarëdo çështje që është formuluar në një referendum nuk duhet të jetë jokushtetues”, tha Jovanoviq. Ai përsëriti qëndrimin e DSS se konflikti i ngrirë “është e vetmja zgjedhje e arsyeshme në këtë kohë”.

“Dëbimi i konfliktit në kontekstin e tanishëm mund të nënkuptojë vetëm pranimin e të ashtuquajturës pavarësi të Kosovës. Në sigurimin e shkëputjes, ne do të sjellim telashe për pesëdhjetë vitet e ardhshme dhe në vend që të merremi me shtetin, duke ndryshuar sistemin politik, ne do të merremi përsëri me gjeopolitikën, rajonin e Rashkës, Serbinë jugore qendrore dhe kështu ngadalë por definitivisht nuk do të zhduken”, tha Jovanoviq.

Sipas tij, situata politike dhe shoqërore në Serbi është katastrofike, elitat janë të papërshtatshme dhe të papjekura, sistemi politik është partizan dhe i korruptuar, niveli i kulturës është në rënie të lirë dhe demografia është e tillë që mbijetesa jonë është në pyetje.

“Dhe më e keqja është se si një popull, si një projekt kolektiv, kemi humbur të gjitha ambiciet”, tha presidenti i DSS./Periskopi/