Macron zgjat bllokimin e Francës deri më 11 maj

Periskopi.com Lajme

Presidenti francez Emmanuel Macron ka njoftuar një zgjatje – të pritur – të bllokimit. Kjo masë tani do të jetë në fuqi deri më 11 maj.

Ky vendim vjen në kohën kur koronavirusi në Francë ka filluar të tregojë shenja të ngadalësimit.

“Shpresa po kthehet, por asgjë nuk është e sigurt”, ka thënë Macron në konferencën për media.

Macron: Kufijtë e BE’së do mbyllen për 30 ditë, duke filluar nga nesër

Periskopi.com Lajme

Presidenti francez Emmanuel Macron ka njoftuar se kufijtë e Evropës do të mbyllen që nga nesër, për rreth 30 ditë.

“Të gjitha udhëtimet midis vendeve jo-Evropiane dhe BE-së dhe zonës Shengen do të pezullohen për 30 ditë,” tha ai në një fjalim televiziv drejtuar kombit.

Francezët me pushime do të jenë në gjendje të kthehen në Francë dhe atyre që jetojnë jashtë u është thënë që të kontaktojnë ambasadat dhe konsullatat të cilët do t’i ndihmojnë ata të riatdhesohen.

Brukseli kishte njoftuar më herët të hënën se kishte propozuar mbylljen e kufijve të BE për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, por tha që një vendim nuk do të merret deri ditën tjetër.

Presidenti francez njoftoi gjithashtu mbështetje të madhe për bizneset, përfshirë këtu edhe mos pagimin e taksave dhe faturave, kështu që “asnjë person francez i vetëm nuk do të mbetet pa burime”.

Macron paralajmëroi popullin francez se “lëvizjet do të zvogëlohen shumë” për 15 ditë, derisa i kritikoi ata për mosrespektim të masave të mëparshme , që u ndërmorrën për të zvogëluar përhapjen e koronavirusit.

Ai tha se njerëzit nuk do të jenë më në gjendje që familja të marrë banorë dhe “të takojë miqtë tuaj në park, rruga nuk do të jetë më e mundur”.

Ai tha nëse dikush nuk respekton rregullat e qëndrimit në shtëpi “sanksionet do të vendosen”, por nuk specifikoi se cilat do të ishin.

Duke shkuar më larg se çdo qeveri tjetër për të mbrojtur ekonominë e vendit të tij, presidenti tha: “Nuk ka asnjë kompani të vetme, pavarësisht nga madhësia e saj, të falimentojë, dhe asnjë person i vetëm francez nuk do të mbetet pa burime.”

Shteti do të sigurojë 300 miliardë euro (329bn £) në kredi për kompanitë dhe po kërkon të heqë dorë nga pagesa e taksave, tha ai.

Për kompanitë e vogla, ai tha se ata nuk do të kenë asgjë për të paguar nga pikëpamja fiskale, me pagesa të gazit, energjisë elektrike dhe qirave që do të pezullohen.

​Pavarësisht mosmarrëveshjeve NATO mbetet e fortë

Periskopi.com Lajme

Presidenti francez Emmanuel Macron përgëzon veten për komentet në lidhje me ”vdekjen klinike” të NATO-s, duke theksuar se aleanca kishte nevojë për një thirrje zgjimi, deklaratë e bërë në një konferencë shtypi me sekretarin e përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg.

“Pyetjet që unë bëra janë pyetje të hapura që nuk janë zgjidhur”, deklaroi Macron pas bisedimeve të tyre në Paris.

Ai vuri në dukje çështje si paqja në Evropë, marrëdhëniet me Rusinë, çështja me Turqinë dhe pyetjen se kush është armiku i përbashkët.

“Dy samitet e fundit iu përkushtuan vetëm mënyrës sesi mund të punojmë për të lehtësuar kostot financiare për SHBA-në”, theksoi Macron duke folur për një shkëputje të dukshme mes këtij debati dhe sfidave me të cilat përballet aleanca.

Ndërkohë, Stoltenberg thekson se pavarësisht mosmarrëveshjeve brenda aleancës, ”themelet e NATO-s janë të forta”.

”Do të vazhdojmë të përshtatemi, të modernizohemi dhe së bashku do të kërkojmë sesi mund të forcojmë më tej rolin politik të NATO-s”, theksoi Stoltenberg, pavarësisht mosmarrëveshjeve në aleancë./ATSH/

Macron-Vuçiqit: Mini-Shengeni një hap i mirë drejt BE-së

Periskopi.com Lajme

Presidenti francez Emmanuel Macron mbështet “Mini – Shengenin ” sepse reflekton idenë e tij kur bëhet fjalë për funksionimin e rajonit përpara se të anëtarësohet në BE,

Kështu shkruan Blic, duke shtuar se Macron këtë porosi ia kishte përcjell presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq.

“Macron dhe Vuçiq biseduan për iniciativën e zonës ekonomike rajonale. Presidenti francez tha se ishte një ide pozitive, që ai imagjinonte funksionimin e rajonit derisa të gjitha shtetet të bëhen anëtare. Ai gjithashtu premtoi mbështetje”, i ka thënë një burim kësaj të përditshmeje serbe, transmeton Klan Kosova.

Me ndërmjetësimin e presidentit francez, Emmanuel Macron, kryetari i Kosovës, hashim Thaçi ka takuar të martën homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq.

Thaçi në këtë takim ka konfirmuar se Kosova është e gatshme të vazhdojë dialogun me Serbinë, në kërkim të një marrëveshjeje për paqe, e cila do të sjellë njohje reciproke dhe anëtarësim në Kombet e Bashkuara, duke i hapur kështu rrugë zhvillimit në Kosovë dhe integrimit në NATO dhe Bashkim Evropian