Andi Bejtja: Të marrim një brisk dhe t’u presim k*** këtyre të Rilindjes

Periskopi.com Lajme

Andi Bejtja është revoltuar pas përgjimeve të fundit të “Bild”, pse deputetë e ministra të PD-së, në bisedat e tyre përmendin organet gjenitale.

Të gjithë qoftet e Bild, ku Rilindja del tamam si një organizatë kriminale (fatmirësisht mafiozë debilë që iu duket sikur flasin me gjyshen në telefon), ku njerëzit promovohen në detyrë vetëm e vetëm se dinë të vjedhin vota, ku ka me qindra vepra penale etj etj….Në gjithë këtë batërdi të bie në sy një refren i përdorur nga gjithë zyrtarët, nga gjithë mafiozet e çdo niveli:

Mos e rruj K…’ Pas çdo batërdie, çdo krim, ‘Mos e rruj K…’, ‘Mos e rruj K…’, ‘Fill i kuq i Rilindjes…’, ‘Mos e rruj K…’ dhe ti i OSBE, ti i BE apo ti e Ambasadës Amerikane ,….

Po kaq shumë sa është përmend ‘Mos e rruni K…’ nuk ka si mos dalë dikush me një brisk të madh e t’ia presë të gjithëve dhe K… poshtë dhe kokën sipër:

Vazhdoni ‘Mos e rruni K…’”, shkruan Bejtja.

<p>I revoltuar me gjuhën e socialistëve, është edhe Andi Bushati.

Këtë të mërkurë në mbrëmje, ndërsa Edi Rama fliste urtësisht në një intervistë të TV publik, në të gjitha ekranet e tjera, familjeve shqiptare iu ngjall krupa, duke dëgjuar përgjimet e reja të Bild.

Ndryshe nga herët e tjera, kur kemi parë një film me hajdutë, banditë, kriminelë, narkotrafikantë, këtë radhë e reja ishte tjetër: këta rilindas masakrues votash, dolën para së gjithash edhe njerëz të shëmtuar dhe banalë.

Nuk kishte një bisedë të vetme, kur ministra, deputetë shefa policie, mos përmendnin në zhargonin e tyre të përbuzshëm, organin e tyre mashkullor

Ky virilitet barkderrësh, që flasin si nën avujt e alkoolit zgjedhor, i transmetuar në “prime time”, ishte neveria e fundit e një historie që filloi si një gafurrje të fortësh dhe përfundoi si një rrëfim i denjë për kronikat e Nurembergut të Hanna Arendt, ka një lajm të ri.

Tani ushtarët e Edi Ramës, nuk i shohim më vetëm si grabitës dhe banditë. Tani ata nuk mund ti rrefuzojmë vetëm si të tillë.

Prej sot diçka ka ndryshuar. Risia është se ata duhet ti rrefuzojmë edhe për krupën që përcollën përmes ekranit drejt e në shtëpitë tona. Ata arritën deri në pikën e paimagjinuar kurrë më parë, për ti përbuzur edhe estetikisht. Ata janë mishërimi njerëzor i banalitetit të së keqes. Tani le të vazhdojnë ti tundin hallatet e tyre në biseda celularësh”, shkruan Bushati./tema/

Thaçi: Rilindja Kombëtare krijoi bazë të fuqishme për ndërgjegjen tonë historike

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë në shënimin e 110 vjetorit të Alfabetit të Gjuhës Shqipe në Kryeqytetin e Maqedonisë.

Presidenti Thaçi ka thënë se njëqindedhjetë vjet më parë, rilindësit tanë në Kongresin e Manastirit përcaktuan alfabetin e gjuhës shqipe.

“Sot e kujtojmë këtë të arritur, si një moment kur është përcaktuar jo vetëm se çfarë shkronja do të përdorim, por edhe se cilit klub të kombeve do t’i përkasin shqiptarët, shoqëria jonë, shtetet tona. Pas Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, Kongresi i Manastirit ishte ngjarje më e rëndësishme historike për ne. Ishte pikërisht Rilindja Kombëtare ajo që krijoi bazë të fuqishme për ndërgjegjen tonë historike, pa të cilën nuk mund të bëhet as interpretimi i së kaluarës, as kuptimi i së tashmes, por as projektimi i së ardhmes”, ka thënë presidenti Thaçi.

Kreu i shtetit ka thënë se kultura dhe qytetërimi ynë sot krenohen me emrat që në shekujt më të errët e kultivuan shkrimin shqip.

“Pesëqind vjet para Kongresit të Manastirit, kultura shqiptare ishte shkëputur dhunshëm nga rrjedhat e qytetërimit perëndimor. Por, rilindësit tanë të shpërndarë nëpër botë, por edhe ata që vepruan brenda, nuk i ndalën asnjëherë përpjekjet për emancipimin politik dhe kulturor të kombit tonë. Ata vepruan nëpër qendra të ndryshme kulturore, përdorën alfabete të ndryshme dhe variante të ndryshme gjuhësore. Por, nuk hoqën dorë kurrë nga synimi për unitetin shpirtëror dhe kulturor, si përbërës themelor të qenies kombëtare shqiptare”, u shpreh presidenti Thaçi.

Si atdhetarë të vërtetë, presidenti Thaçi ka thënë se delegatët e Kongresit të Manastirit, me objektivitet shkencor e nën dritën e përkatësisë evropiane të kombit shqiptar, u ngritën mbi logjikën fragmentare, mbi psikologjinë krahinore, mbi përkatësinë fetare dhe morën vendim të interesit mbarëkombëtar.

Sot, pas njëqindedhjetë vjetësh, presidenti Thaçi ka thënë se jemi krenarë për vendimet e Kongresit të Manastirit.

“Jemi krenarë për atë frymë vizionare që qenien tonë kulturore e identifikoi aty ku e ka pasur gjithmonë vendin, historikisht, gjeografikisht, si popull me origjinë të lashtë dhe gjuhë indoevropiane, në vlerat e kulturës perëndimore”, ka thënë ai.

Me këtë alfabet, presidenti Thaçi ka thënë se është shkruar dokumenti i Pavarësisë së Shqipërisë, më 28 Nëntor 1912.

Është shkruar, ka shtuar ai, edhe Deklarata e Pavarësisë së Kosovës më 17 Shkurt 2008.

“Është shkruar edhe historia e ushtrive tona çlirimtare dhe historia e rezistencës civile gjithandej vendeve shqiptare. Me të është krijuar edhe aleanca me botën e përparuar demokratike, me demokracitë perëndimore, SHBA-në, BE-në, me NATO-n. Me këtë alfabet, që prodhon kulturë të tolerancës dhe miqësisë me popujt fqinj, po shkruhet edhe ndërtimi i marrëdhënieve të mira fqinjësore në Ballkanin e perspektives evropiane”, ka thënë presidenti Thaçi.

I pari i vendit ka theksuar se Manastiri ka qenë, është dhe do të mbetet përjetësisht Kryeqytet i Alfabetit të Gjuhës Shqipe.

“Ky fakt na afron edhe më shumë me shtetin e Maqedonisë. Më lejoni që këtu t’ju uroj edhe për vendin e ri të gjuhës shqipe në Republikën e Maqedonisë. Për zyrtarizmin e gjuhës shqipe në Republikën e Maqedonisë kontribut të madh ka dhënë edhe brezi i tanishëm i politikanëve shqiptarë. Keni dhënë edhe ju që sot jeni prezentë këtu. Prandaj, manifestimet e sivjetme janë më të  veçanta, pasi që gjuha shqipe tashmë është bërë edhe gjuhë zyrtare në Republikën e Maqedonisë”, ka thënë Thaçi.

Në këtë frymë, presidenti Thaçi ka thënë se Kosova e konsideron historike edhe arritjen e marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë lidhur me emrin zyrtar të shtetit maqedonas.

Rajoni ynë, popujt tanë, sipas presidentit Thaçi, po bëhen shembull pozitiv i tejkalimit të së kaluarës dhe ndërtimit të paqes së qëndrueshme.

 

Reagimi emocionues i shkollës së 9-vjeçares që u vra nga babai i saj në Gjakovë

Periskopi.com Lajme

Shkolla fillore “Rilindja” në Dobrigje të Gjakovës ka shkruar një mesazh lamtumirës për nxënësn nëntëvjeçare, të cilën, bashkë me nënën e saj, Valbona Ndrecaj, dyshohet se e vrau babai, përkatësisht bashkëshorti, Pjetër Ndrecaj.

Në njoftimin e shkollës thuhet se akoma nuk mund ta besojnë se nxënësja humbi jetën nga një vrasje makabre.

Shkrimi i plotë në faqen e shkollës “Rilindja”

Me pikëllim të thellë morem lajmin për tragjedinë qē i ndodhi nxënëses së shkollës tonë me inicialet K.N. Ajo ishte një vajzë plot jetë dhe shpresë, dhe lajmi për vdekjen makabre të saj na tronditi të gjithëve. Ne nuk mund ta besojmë se nuk do të jetë më në mesin tonë fizikisht, ngase në mendjet dhe zemrat tona do të jetoj gjithmonë. Fëmijët janë pasurija më e madhe e familjës dhe shoqërisë, dhe humbja e tyre është humbja më e dhimbshme nga të gjitha humbjet.

K.N u prehsh në paqe ëngjëll i vogël, kujtimi për ty do të jetoj gjithmonë në mendjet dhe zemrat tona.

 

 

 

 

 

 

Perandorja e LSI-së e favorizon më shumë Kim Jong Un se Edi Ramën

Periskopi.com Lajme

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi me një postim në Facebook ka akuzuar qeverinë për lënien e vendit pa Gjykatë.

Kryemadhi shkruan se as regjimi kinez i Kim Jong Un nuk ka ia  bërë një gjemë të tillë vendit të vetë, si po bënë qeveria shqiptare.

Gjithashtu kryetarja e LSi-së shkruan se ketë situatë që po ndodh tani në vend, duke mbetur pa Gjykatë, e kishte parashkuar vite më parë, por askush nuk i dëgjoi.

“Ashtu siç jemi përgjegjës që lejuam miratimin pa konsensus të ligjeve post-kushtetuese, ligje të cilat kanë krijuar këtë katrahure ligjore në vend!”, shkruan ajo.

Reagimi i plotë i kryetares së LSI-së:

Qeveria e mazhoranca moniste duhet të kuptojë se është përgjegjëse e drejtpërdrejtë e lënies së vendit pa gjykata!

As regjimi i Kim Jong nuk ia ka bërë këtë gjëmë vendit të vetë!

Na vjen keq të konstatojmë se këtë situatë e kishim parashikuar vite më parë, por nuk na dëgjuan. Ashtu siç jemi përgjegjës që lejuam miratimin pa konsensus të ligjeve post-kushtetuese, ligje të cilat kanë krijuar këtë katrahure ligjore në vend!

Ftesës tinzare të mazhorancës moniste, për të miratuar një ligj për magjistraturën, kundër rrjedhës llogjike të ligjeve me fuqi i përgjigjemi:

1. LSI është parti në opozitë me monizmin dhe Rilindjen!

Si e tillë ajo nuk merr vendime të tilla e vetme dhe të pa harmonizuara me partitë e tjera në opozitë.

2. Nëse qeveria moniste do vërtet të kontribuojë në zgjidhjen e kësaj katrahure demokratike, duhet të na ftojë, jo ne si individë, por partitë e opozitës në tryezën e dialogut politik.

Duhen gjetur zgjidhje të plota, afatgjata dhe që garantojnë funksionim normal të drejtësisë.

Ligji për disa kuota studentësh nuk zgjidh kolapsin aktual, por thjesht legalizon korrupsionin e përzgjedhjes së studentëve, korrupsion që po bëhet nga deputetë të mazhorancës moniste.

Mbi të gjitha ky është hapi i fundit i kapjes së reformës në drejtësi nga dora e krimit të organizuar.

3. Në princip ne nuk bashkëpunojmë me këtë mazhorancë moniste, aq më tepër jashtë tryezës politike pozitë-opozitë.

E kanë kot që lodhen nëpër kafene, edhe më të kotë që fabrikojnë lajme për takime jo-institucionale me opozitën.

Dialogu politik është institucion, jo pazar!

Prostitucioni politik shqiptar, edhe pse me ngjyra ndërkombëtare, e ka sjellë në këtë situatë Shqipërinë, pa Gjykatë Kushtetuese, pa Gjykatë të Lartë dhe pa hapje negociatash, me shqiptarë të varfër, që kërkojnë çdo ditë të largohen nga Shqipëria.