Financial Times: BE mund të bëjë gabim historik në Ballkan, ‘Shqipëria e Madhe’ mund të ringjallet

Periskopi.com Lajme

BE nuk duhet të heqë dorë nga Ballkani dhe premtimet e paplotësuara të anëtarësimit mund të dobësojnë rrymat e moderuara dhe reformiste në rajon, shkruan Financial Times.

Sipas gazetës, BE mund të bëjë një gabim historik në Ballkan, pasi krerët e BE në samitin e qershorit duhet të vendosin për negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Vendimi duhet të jetë unanim, por disa vende, Franca dhe Holanda, hezitojnë në fazën e ardhshme të zgjerimit të Bashkimit.

Franca dëshiron që BE të përqendrohet në reformat e saj, duke forcuar zonën e euros dhe duke shmangur masat që mund të forcojnë rrymat nacionaliste dhe populiste. Megjithatë, kjo mund të kthehet kundër BE-së, që e konsideron Ballkanin të jetë nën kontroll, beson FT.

Gazeta britanike përmend një shembull të zgjidhjes së një mosmarrëveshjeje midis Maqedonisë Veriore dhe Greqisë, me të cilën Shkupi ka treguar se braktis ultranacionalizmin e paraardhësit të saj.

Populli i Maqedonisë Veriore mund të pyesin nëse BE do të hapë dyert e saj nëse diplomacia e guximshme dhe menaxhimi i zellshëm i dimensioneve kombëtare të mosmarrëveshjes së emrit nuk shpërblehen me negociatat e pranimit.

Një vonesë e tillë do të vononte reformat në Maqedoninë Veriore, do të dëmtonte luftën kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, i cili gjithashtu mund të ringjallë shovinizmin maqedonas, vlerëson gazeta.

“Nëse dera e BE-së mbetet e mbyllur, rrymat e moderuara mund të diskreditohen, por ekziston rreziku që dera të jetë e hapur për Maqedoninë Veriore dhe Shqipëria do të mbetet për të pritur. Një nismë e tillë do të hedhë vaj në zjarr në nacionalizimin gjithë-shqiptar”, shkruan FT dhe shton se mund të ketë rrezik për një ringjallje të idesë së një “Shqipërie të madhe”.

Në një analizë të mëtejshme, e përditshmja britanike konsideron se një skenar i tillë do të minonte më tej përpjekjet për të zgjidhur çështjen midis Beogradit dhe Prishtinës dhe për të intensifikuar tensionet midis boshnjakëve, kroatëve dhe serbëve në Bosnjë e Hercegovinë.

“Nëse paqëndrueshmëria rajonale përkeqësohet nga droja e BE-së, atëherë do të krijohet një terren i përshtatshëm për ndërhyrjen e huaj”, shkruan FT, duke përmendur ndikimin e Rusisë, Turqisë dhe Kinës.

Ata që kritikojnë zgjerimin e BE-së kanë të drejtë kur thonë se në vendet e Ballkanit cilësia e demokracisë dhe sundimit të ligjit është më e ulët se normat e BE-së. Por besimi i rajonit në BE dhe entuziazmi i popullit të saj për reformat e vështira të nevojshme për anëtarësimin do të zvogëlohen nëse BE nuk dërgon sinjal pozitiv në samitin në qershor, shton gazeta britanike.

Gjuriq – Evropës: Duhet të reagoni ndaj Thaçit, u provokoi keq me deklaratën për Shqipërinë e Madhe

Periskopi.com Lajme

Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka thënë se Evropa duhet të reagojë ndaj promovimit që Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi është duke i bërë sipas tij Shqipërisë së Madhe.

Ai ka thënë se veprimi i Thaçit është shuplakë për Evropën, prej të cilëve ka kërkuar ta dënojnë deklaratën e Thaçit për heqjen e kufirit mes Kosovës dhe Shqipërisë.

“Kjo është shuplakë jo vetëm për Serbinë por edhe për Evropën dhe i bëjë thirrje bashkësisë ndërkombëtare që të dënojnë luftën dhe sjelljen e presidentit të institucioneve të përkohshme të Prishtinës”, ka shkruar Gjuriq në Facebook.

“Shpresoj që bashkësia ndërkombëtare, sidomos pjesa që i ka mbyllur sytë para veprimeve katastrofale të Prishtinës, që më në fund të gjejë fjalët për të dënuar sjelljen luftënxitëse dhe anticivilizuese të Thaçit”.

Drecun: 1999 nuk kthehet, por një flamur i Shqipërisë së Madhe do të jetë në afërsi të majës së Pançiqit

Periskopi.com Lajme

Kryetari i të ashtuquajturit Komision Parlamentar për Kosovën, Milovan Drecun thotë se është e qartë se gjendja e para vitit 1999 nuk mund të kthehet, por paralajmëron se në qoftë se nuk bëjnë diçka serbët së shpejti një flamur i Shqipërisë së Madhe do të jetë në afërsi të majës së Pançiqit në Kopaonik.

Duke folur për samitin e fundit në Berlin, Drecun tha se kancelarja gjermane, Angela Merkel dhe presidenti francez, Emmanuel Macron donin të tregonin se mund të punonin më me efikasitet sesa administrata evropiane.

“Makron dhe Merkel kanë përjetuar një surprizë të pakëndshme për shkak se ata nuk prisnin nga shqiptarët për sjelljet e tilla. Rezultati i vetëm i takimit ishte shpallja e një takimi të ri në korrik. Megjithatë, të gjitha këto iniciativa janë duke ndihmuar në këtë proces”, tha Dracun për televizion publik të Serbisë.

Ai thotë se situata e para vitit 1999 nuk mund të kthehet.

“Kjo nuk është çështja nëse ata japin diçka, ata tashmë kanë ndihmën e NATO-së dhe kanë marrë një pjesë të territorit dhe besimi se diçka do të ndryshojë në nivel ndërkombëtar është naive dhe sipas procesit që po ec, së shpejti do ta kemi flamurin e Shqipërisë së Madhe në majën Pançiqit në Kopaonik”, ka thënë ai.

Rusia: ‘Shqipëria e Madhe’ pengon dialogun Prishtinë – Beograd

Periskopi.com Lajme

 

Ministria e Jashtme e Rusisë ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit shqiptar Edi Rama në lidhje me krijimin e “Shqipërisë e Madhe” dhe sipas tyre heshtjen e vendeve perëndimore karshi këtyre ambicieve të shqiptarëve.

Ata citojnë kryeministrin Rama në një intervistë dhënë në emisionin “Real Story” në Vizion Plus që ka deklaruar se “Kosova është pjesë e Shqipërisë” dhe se “bashkimi i Shqipërisë me Kosovën nuk është në planin dytësor, por parësor të agjendës shqiptare”

Ministria e Jashtme ruse thotë se Perëndimi nuk duhet të shtiret sikur nuk po i dëgjon këto deklarata, pasi ato dëmtojnë edhe dialogun Prishtinë-Beograd. Rusia thotë se nuk mbështet krijimin e shteteve të ndara etnikisht.

“Fatkeqësisht Perëndimi vijon të pretendojë se këto aspirata të Shqipërisë së Madhe nuk kërkojnë vëmendje, as edhe intensifikimi i përpjekjeve për të integruar zonat me popullsi shqiptare nga një numër vendesh ballkanike. Ne besojmë se krijimi i shteteve të ndara sipas vijave të qarta etnike nuk është zgjidhja më e dobishme. Këto aspirata dëmtojnë jo vetëm dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, por cenojnë edhe atmosferën e mirëbësimit në rajonin e Ballkanit”, thuhet në deklaratë.

Po ashtu, Rusia ka ftuar partnerët perëndimorë të Shqipërisë që të bindin institucionet kosovare të krijojnë Asosacionin e komunave serbe, si obligim që vjen nga marrëveshje e vitit 2013.

 

Vulin: Shqipëria e Madhe tashmë është krijuar

Periskopi.com Lajme

Në një intervistë për portalin “Veçernje Novosti”, ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandër Vulin thotë se “Shqipëria e Madhe” nuk ekziston akoma gjeografikisht por sipas tij politikisht është e pranishme.

“Shqipëria e Madhe është krijuar tashmë. Çështja mbetet sa pjesë nga vendet e tjera do të përfshihen. Me hyrjen e Maqedonisë së Veriut në NATO, të gjithë Shqiptarët, përjashtuar dy bashki të Serbisë, do të jetojnë në një zonë sigurie unike dhe në një hapësirë politike të NATO-s. Jetët e të gjithë shqiptarëve do të drejtohen nga Tirana”, transmeton Gazeta Shqiptare deklaratën e ministrit serb të Mbrojtjes, Aleksnadar Vulin, dhënë “Novostit”.

Në rastin e ndarjes së Kosovës, Vulin tha se kjo çështje duhet të vendoset me referendum.

I pyetur nëse shumë serbë mund të mbeten në Kosovën e pavarur, Vulin tha, “Nuk e kam vizituar kufirin, vetëm dua të ndahem nga shqiptarët e Kosovës. Mendoj që ndarja është zgjidhja më e mirë. Nëse ne ndahemi nga shqiptarët, pas marrëveshjes, do të jemi më të aftë për të ndihmuar serbët që jetojnë në territor me maxhorancën shqiptare, sesa kemi sot për të ndihmua ata në territoret me maxhorancë serbe në Kosovë. Sa më shpejt ne i lëmë shqiptarët, aq më shpejt do të fillojmë të jetojmë. Nëse nuk e duam këtë, atëherë fat të mbarë gjithë Kosovës së pavarur”, tha Vulin.

 

Vulin: Shqipëria e Madhe është krijuar, çështja është sa shtete tjera do të përfshijë

Periskopi.com Lajme

Ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin thotë se angazhohet që sa më shpejt të vendoset kufiri ndërmjet shqiptarëve të Kosovës e Serbisë.

“Pasi të konfirmojmë se ku është kufiri, atëherë edhe mund ta mbrojmë atë”.

Kështu ka thënë Vulin për gazetën e Beogradit “Veçernje Novosti”, pa treguar se kufiri ndërmjet Kosovës e Serbisë ka ekzistuar edhe më herët dhe ekziston gjithnjë edhe tash, me vendkalime kufitare ndërmjet dy vendeve e me roje ushtarake policore po ashtu në të dy anët e kufirit.

Në këtë intervistë të gjatë ai shqiptarët e Kosovës i ka quajtur me termin fyes serb “shiptari”, ndërsa ka paralajmëruar edhe rrezikun, siç ka thënë ai, nga krijimi i Shqipërisë së madhe duke u pyetur se a është më mirë të ndalohet krijimi i saj tash apo kur ajo të futet edhe në Serbi.

“Shqipëria e madhe tashmë është krijuar. Çështje është se sa pjesë të shteteve të tjera do të përfshijë. Me hyrjen e Maqedonisë së Veriut në NATO, të gjithë shqiptarët, me përjashtim të dy komunave në Serbi, do të jetojnë në një zonë unike të sigurisë dhe në hapësirën politike në kuadër të NATO-s. E me jetën e të gjithë shqiptarëve udhëhiqet nga Tirana”,ka theksuar ai .

Duke folur për ndarjen ose kufizimin, Vulin thotë se në rast të kësaj zgjidhjeje, ajo duhet konfirmuar me referendum.

“Disa fuqi të mëdha do të përkrahnin ndarjen, disa jo, ne duhet të marrim pjesë në këtë ndeshje”, thotë Vulini.

Lidhur me konstatimin se në rast të ndarjes, shumë serbë do të mbeteshin në Kosovën e pavarur, Vulin thotë: ”Unë s’e kam vizatuar kufirin , unë vetëm dua të ndahem nga shqiptarët e Kosovës”.

“Mendoj se ndarja është zgjidhja më e mirë. Nëse ndahemi nga shqiptarët, pas marrëveshjes, do të kishim më shumë mundësi t’i ndihmonim serbët që jetojnë në hapësirën me shumicë shqiptare se sa që kemi tash mundësi tash t’i ndihmojmë ata në hapësirat me shumicë serbe në Kosovë”, ka theksuar ai.

Sipas tij konflikti me shqiptarët e Kosovës nuk është dhe nuk mund të jetë konflikt ngrirë.

“Sa më shpejt që largohemi nga shqiptarët, aq më shpejt do të fillojmë së jetuari. Nëse nuk duam, atëherë me fat Kosova e tërësishme e me pavarësi”, ka thënë Vulin.

Chizhov: E kam parë hartën e Shqipërisë së Madhe, përfshihet edhe një pjesë e Greqisë

Periskopi.com Lajme

Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë në Bashkimin Evropian, Vladimir Chizhov, ka thënë se ideja për “Shqipërinë e madhe” do të nxiste precedent për vendet tjera në rajon.

Duke folur në një intervistë për gazetën greke “Kathimerini” në margjina të Forumit Ekonomik Delphi gjatë këtij muaji, Chizhov, siç shkruan kjo gazetë, është shprehur kundër ambicieve të Tiranës për krijimin e një “Shqipërie të madhe” pasi shkëmbimi i supozuar i territorit mes Kosovës dhe Serbisë do të mund të vendoste një precedent për vendet tjera në rajon.

Duke folur për Marrëveshjen e Prespës, ku u arrit marrëveshja mes Greqisë dhe Maqedonisë për emrin, Chizhov tërhoqi një paralele me çështjen e Kosovës.

“Kushtetuta e Maqedonisë u shkel haptazi, referendumi u shpall i pavlefshëm, presidenti nuk e nënshkroi ai, dhe tani kolegët e mi në BE po thonë se kjo duhet të shërbejë si mostër për zgjidhjen e çështjeve tjera. Dhe e para që na sillet në mendje është Kosova. Kosova, përndryshe, është çështje shumë e komplikuar. Nëse merren vesh si duhet, propozimi për shkëmbim territorial mund të funksionojë. Por kjo mund të vë edhe precedent, që mund të shkaktojë probleme edhe në Maqedoninë e Veriut, ku një pjesë substanciale e popullatës është shqiptare. I kam parë disa harta të Shqipërisë së madhe, ku edhe një pjesë e konsiderueshme e Greqisë është e përfshirë”, ka deklaruar Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë në Bashkimin Evropian, Vladimir Chizhov.

Ai ndërkaq arritjen e marrëveshjes Greqi-Maqedoni për emrin e ka quajtur si jo demokratike, pasi, sipas tij, ambasadori amerikan, në ditën kur po votohej marrëveshja në Kuvendin e Maqedonisë, ka qëndruar tërë ditën në objekt duke u bërë presion tre parlamentarëve që kanë qenë duke vuajtur dënimin me burgim.

“Ata u liruan nga burgu për të votuar”, tha ai, duke shtuar se Rusia ka qenë haptazi kundër marrëveshjes sepse, siç tha Ambasadori Chizhov, kjo nuk është mënyrë për të zgjidhur një problem.

Drecun: Shqipëria e Madhe nuk e zgjidh problemin e Kosovës

Periskopi.com Lajme

Kryetari i të ashtuquajturit komision parlamentar për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun ka thënë se nuk ka asnjë zgjidhje për Kosovën pa Serbinë.

Ai mes tjerash ka deklaruar se “nëse dikush mendon se me shpalljen eventuale të bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë, krijimi i asaj Shqipërie të Madhe mund të zgjidhë problemin e Kosovës, atëherë gabohet”.

“Nuk do të ishte paqësor, nuk do të ishte një zgjidhje e qëndrueshme, dhe as do të ishte një zgjidhje që do të stabilizonte rajonin. Përkundrazi,” tha Drecun për RTS.

Drecun: Duhet ta pranojmë që Shqipëria e Madhe po krijohet, Perëndimi e do këtë

Periskopi.com Lajme

Kreu i komisionit parlamentar të Serbisë për Kosovën, Milovan Drecun thotë se krijimi i Shqipërisë së Madhe është një proces i pakthyeshëm.

Sipas tij, kjo do të ndodhë në një formë ose në një tjetër.

“Ky është një vlerësim realist gjeopolitik, në interes të vendeve perëndimore, që nuk e kundërshtojnë krijimin e Shqipërisë së Madhe”, thotë ligjvënësi serb nga radhët e partisë qeverisëse, SNS.

Drecun deklaroi se çdo gjë që ndërmerr Shqipëria, bëhet për të marrë territorin e Serbisë, teksa e cilësoi krijimin e Shqipërisë së Madhe një akt jocivil dhe destabilizues.

Ligjvënësi serb gjithashtu thotë se Serbia duhet të mbështetet te Rusia, kur bëhet fjalë për trajtimin e çështjes së Kosovës./tch/

Patriarku Irinej frikësohet rreth idesë së ‘Shqipërisë së Madhe’

Periskopi.com Lajme

Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, Patriarku Irinej gjatë një interviste sot tha “Zgjerimi i Shqipërisë në kurriz të Serbisë dhe banorëve serb nuk mund të pranohet”.

Ai kritikoj Evropën se po sheh çdo gjë dhe nuk po ndërmerre asgjë ndaj Kosovës.“Një vend i vogël që dëshiron të zgjerohet dhe për të marrë territorin tonë të shenjët” u shprehë në mënyrë skandaloze Patriarku Irinej.

Kreu i Kishës po ashtu tha se  Kosova është nën mbrojtjen e SHBA-ve dhe një pjese të madhe të Evropës. /Indeksonline/

Vulin: T’i prishim raportet me BE’në, nuk po e ndalë krijimin e Shqipërisë së Madhe

Periskopi.com Lajme

Ministri i mbrotjes serbe, Aleksandër Vulin, thotë se në vazhdimësi po i bën thirrje presidentit të Serbisë, Vuçiq, që të ‘ridefinojë’ politikat përballë Bashkimit Evropian.

Ai ka thënë se Serbia duhet ta bëj këtë për shkak të ‘standardeve të dyfishta’ që po aplikon BE’ja përballë Serbisë dhe se nuk po reagon ndaj ‘krijimit të Shqipërisë së Madhe’, shkruan B92, përcjell Periskopi.

“Unë ju lus sërish të shohim çka kërkojmë nga BE’ja, apo të thuhet më mirë, a na duhet një politikë e tillë përballë BE’së, a duhet ta ndryshojmë pozicionin tonë ndaj BE’së”, ka thënë ai.

“Nëse BE’ja nuk reagon dhe nuk e ndalon krijimin e Shqipërisë së Madhe, duhet të ndryshojmë pozicionin tonë përballë saj”, ka thënë ai.

Vulin ka përmendur edhe ‘mosreagimin ndaj taksës 100% ‘, duke shtuar se ‘Brukseli vazhdimisht po bën thirrje për dialog mes Prishtinës dhe Beogradit por nuk po ndërmerr asgjë ndaj veprimeve të tilla të Prishtinës.

“Nëse Bashkimi Evropian rri i heshtur, ne duhet ta bëjmë të flas”, ka thënë Vulin./Periskopi/

 

Dreçun panikoset: Po ju them se Shqipëria e Madhe ekziston

Periskopi.com Lajme

Kreu i të ashtuquajturit ‘Komisioni Parlamentar për Kosovën’ në Kuvendin e Serbisë, Milovan Dreçun, ka thënë se largimi i kufirit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë që u nënshkrua në fund të vitit 2018 dhe që do të jetësohet këtë vit, do të dërgojë siç ka thënë ai ‘në një aneksim të një pjese të territorit’.

Sipas tij, një lëvizje e tillë do të dërgojë drejt krijimit të një ‘Shqipërie të Madhe”, shkruan N1.

“Do të vijë ajo ditë kur do ta kujtojmë këtë çfarë po themi. ‘Shqipëria e Madhe’, ekziston”, ka thënë Dreçun.

Ai ka thënë se në raport me dialogun në Bruksel, Kosova nuk bën asnjë lëvizje pa u konsultuar me Shqipërinë.

“Ata nuk bëjnë asnjë lëvizje, pa e njoftuar Shqipërinë’, është shprehur ai, transmeton Express.

Ai thotë se çfarëdo bashkimi i territorit Kosovë-Serbi do të ishte në kundërshtim me ligjet ndërkombëtare dhe Rezolutën 1244.

 

Vulin: Serbia po përballet me kërcënimin më të madh në Ballkan – Shqipërinë e Madhe

Periskopi.com Lajme

Ministri i mbrojtjes serbe, Aleksandar Vulin ka thënë në Pekin se në momentin kur NATO’ja bombardoi Serbinë, vdiq e drejta ndërkombëtare.

“Të gjithë ju që e keni pranuar Kosovën të detyruar me forcë, mendojeni sërish, ju keni bërë diçka që mund të bëhet edhe ndaj shtetit tuaj. Kur fuqia bëhet ligj, nuk mund ta dini kurrë se në ç’formë do t’u kthehet ajo”, ka thënë ai gjatë një fjalimi në Pekin.

Vulin ka thënë se Serbia po përballet me sfidën më të madhe të sigurisë në Ballkan, që është ‘Shqipëria e madhe’, transmeton Periskopi.

“Nëse nuk e respektojmë të drejtën ndërkombëtare, nuk do të jetojmë të qetë”, ka thënë ai.

 

 

 

Jeremiq: Serbia do të kufizohet me Shqipërinë e madhe

Periskopi.com Lajme

Ish shefi i diplomacisë serbe Vuk Jeremiq parasheh se në një të ardhmet ë afërt Serbia do ta ketë në kufi Shqipërinë e madhe. 

Sipas tij, pjesë e planit për korrigjimin e kufijve ndërmjet Kosovës e Serbisë është që të dy vendet të mos e bllokojnë njëra tjetrën në bashkësinë ndërkombëtare, përfshirë edhe Kombet e Bashkuara.

Ai ka theksuar se nëse me nënshkrimin e Serbisë Kosova bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara, nuk ka mekanizëm juridik –ndërkombëtar që do të mund të pengonte që dy anëtare të Kombeve të Bashkuara të bëhen një shtet. Konkretisht, Kosova e Shqipëria të shndërrohen në Shqipëri të madhe, përcjell portali kossev, transmeton Koha.

Jeremiq shton se këto vende me anëtarësimin e vet në OKB , përkatësisht shteti i ri Shqipëria e madhe, mund të mos aplikojnë ndaras, por mund ta trashëgojnë njërën nga dy karriget në organizatën botërore, të Shqiërsië ose të Kosovës, nëse Serbia e jep pëlqimin.

Kështu, është e sigurt se disa vite pas nënshkrimit të korrigjimit të kufijve, Serbia në kufi do ta ketë Shqipërinë e madhe, parasheh Jeremiqi.

Vulin: Është koha t’i caktojmë kufijtë me ‘Shqipërinë e madhe’

Periskopi.com Lajme

“Për herë të parë në historinë moderne të Serbisë, Aleksandar Vuçiq ka arritur që ne të kemi të drejtë për qëndrimin tonë dhe se dikush duhet të deklarohet për qëndrimin tonë qoftë në mënyrë negative apo pozitive”, ka deklaruar ministri i mbrojtjes në qeverinë e Serbisë Aleksandar Vulin.

Duke komentuar atë se kundërshtimi i idesë së caktimit të kufijve ka mbledhur një koalicion të “pazakontë”, Vulin ka theksuar se deri tani, Serbia ka marrë një letër, në atë letër ka shkruar se çfarë duhet plotësuar, çfarë duhet bërë, gjë që disa qeveri i kanë plotësuar lehtë, ndërsa tjerat ma vështirë, mirëpo të gjitha i kanë plotësuar.

“Tani për herë të parë e kemi një letër të cilën e kemi shkruar ne, për herë të parë po paraqitemi me një ide, kërkesë, qëndrim se Serbia i ka interesat e veta dhe nuk do të fitoni të gjitha nëse nuk jepni diçka”, ka thënë Vulin.

Ai ka thënë se të gjithë armiqtë tradicional të Serbisë e dinë se çfarë është mirë për Serbinë, dhe natyrisht ata do të jenë kundër kësaj.

Sipas fjalëve të tij, “një prej arsyeve kryesore përse ai është për caktimin e kufirit me shqiptarët është fakti se, derisa nuk ndodh kjo shqiptarët gjithmonë do të kenë përparësi taktike dhe të jenë ata të cilët caktojnë se kur do të shkaktohen konfliktet, kur i përgjigjet atyre”.

I pyetur të komentojë se a e bazon Kroacia liderizmin e vet në rajon  në krijimin e një koalicioni kundër Serbisë, Vulin ka theksuar se është e qartë se ku është ndikimi i Shqipërisë së Madhe, siç është në Maqedoni, Mal të Zi dhe në një pjesë të madhe të Kroacisë, atje krijohet koalicioni kundër Serbisë.

“Është koha ta caktojmë kufirin me “Shqipërinë e Madhe” dhe të themi, mjaft, deri këtu keni ardhur”, konsideron Vulin.

​Vulin kërcënon: “Shqipëria e Madhe” nënkupton luftë me Serbinë

Periskopi.com Lajme

Nuk ka asnjë vend të lirë dhe sovran pa një ushtri të fortë dhe pozicioni ynë në negociatat për Kosovën do të jetë i fuqishëm në masën në të cilën do të forcohet edhe ushtria jonë.

Kështu deklaroi sot ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin, duke shtuar se ai tashmë është shprehur qartë lidhur me idetë për korrigjimin e kufirit Kosovë-Serbi, kundër të cilit është deklaruar kancelarja gjermane Angela Merkel.

“Mendoj se zgjerimi i “Shqipërisë së Madhe” duhet të ndalet. “Shqipëria e Madhe” nënkupton luftë, dhe këtë jo vetëm me Serbinë dhe serbët, por edhe me ndezjen e Malit të Zi, Maqedonisë, ndoshta edhe të Greqisë dhe sigurisht Serbisë. A doni ta ndaloni apo jo, ose të presim për një orar tjetër të yjeve dhe fuqive,” tha  Vulin.

Zafir Berisha: Kosova, krahinë e Shqipërisë – sot ose nesër do të jemi një

Periskopi.com Lajme

Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Nismas, Zafir Berisha, ka thënë se herët apo vonë do të bëhet bashkimi kombëtar.

“Ne jemi shqiptarë, që jetojmë në krahinën e Shqipërisë që quhet Kosovë”, ka thënë ai përmes Facebook.

“Sot ose nesër, herët apo vonë, Shqipëria do të jetë një, edhe pse rrethanat e politikës globale na kanë pozicionuar ashtu siç na kanë pozicionuar në këtë kohë, kjo nuk nënkupton që kemi hequr dorë nga ambiciet e Shqipërisë natyrale ashtu siç e ka falur zoti”.

Serbët vazhdojnë ta tjerrin ndeshjen me Zvicrën, tash u mbetet hatri ndaj mediave të huaja

Periskopi.com Lajme

Mediat serbe duken tejet të hidhëruara me uebsajtin “Politiko” i cili arsyetoi ‘tonet nacionaliste’ të Xhakës dhe Shaqirit në ndeshjen Zvicër-Serbi.

Uebsajti “Politiko”, tonet nacionaliste në ndeshjen Serbi-Zvicër i justifikon, gjithashtu i justifikon edhe sjelljet e Shaqirit dhe Xhakës dhe vlerëson se lëvizjet e Serbisë ngjajnë me ato të budallenjve.

Autori i shkrimit në “Politiko” e fillon tekstin me fjalët: “Imagjinoni 11 serbë që hyjnë në fushën e futbollit në mënyrë që të përballen me Zvicrën. Po, serbët që i njohim, djem të nivelit të lartë me shpirt hiper-nacionalistë dhe tifozë që janë të hutuar në betejë, disa prej të cilave mbajnë shenjat e kriminelit gjenocidal Ratko Mlladiq, një kriminel i dënuar serb i luftës. Ekipi është tepër homogjen, ortodoks … Stojkoviq, Tosiq, Tadiq, Milinkoviq-Saviq, Matiq, Mitroviq … Ju e kuptoni këtë pikë”.

Zvicra, në anën tjetër, vazhdon të thotë, nuk është më vend i orëve dhe i djathit, është vendi i emigrantëve. Nëse përjashtoni disa lojtarë të vërtetë zviceranë, kjo skuadër ka shumë lojtarë që vijnë nga vendet e vogla. Tre prej tyre janë nga ish-provinca serbe e Kosovës, e cila tani është e pavarur, por Serbia nuk i njeh ata dhe prej së cilës nuk mund t’i merrë me forcë lirinë.

Ndeshja midis Serbisë dhe Zvicrës përshkruhet si një luftë për ta mbajtur Kosovën, raportoi “b92”, transmeton Periskopi.

“Serbët fillimisht shpërthyen duke synuar fitoren. Ata e arritën atë së pari përmes Mitroviq në minutën e 5-të. Por Zvicra u kthye dhe fitoi – siç bënin kosovarët, në një luftë guerrilase në të cilën nuk kishte asnjë engjëll dhe në të cilën njerëzit nga Kosova kishin mbështetjen bujare të NATO-s”, shpjegon autori.

Në vijim të lojës, Zvicra u kthye në Serbi nëpërmjet dy golave të shënuara nga dy zviceranët e Kosovës. Kujtojmë, golashënuesi i fitorës së Zvicrës, Shaqiri mbante një flamur të Kosovës në këpucat e tij, ndërsa golashënuesi i parë Xhaka imitoi simbolin e një shqiponje, dmth simbolin e Shqipërisë së Madhe. Për këtë ekipi serb u ankua në FIFA.

Gjithashtu, nuk duhet të harrohet se tifozët dhe infermierët rusë dhe serbë këndonin këngë politike me ngjyra. Rusia nuk e njeh pavarësinë e Kosovës dhe pret Kupën e Botës, pjesërisht falë ish-udhëheqësit të korruptuar të FIFA-s Sepp Blater.

“Pra, thelbi i padisë kundër Shaqirit dhe Xhakës është moralisht ofendues, sepse ai vjen nga një vend i shkatërruar nga lufta. Mbi 10,000 shqiptarë të Kosovës (dhe ky është skenari më i keq) u vranë në atë luftë. Të dy lojtarët e futbollit zviceran që shënuan, janë fëmijët refugjatë që u arratisën nga represioni serb mbi Kosovën dhe prandaj simbolizmi i tyre i shqiponjës duhet të shihet nga pika e shprehjes së emocioneve dhe rimëkëmbjes historike”, shkruan autori i tekstit./Periskopi/  

Vulin nuk heqë dorë nga kjo temë: Me ndarje të Kosovës, ndalet Shqipëria e madhe

Periskopi.com Lajme

 

“Mendoj se ndarja është zgjidhja më e mirë për Kosovën” , thotë ministri serb i Mbrojtjes Aleksandar Vulin.

Duke theksuar se ky është qëndrim personal i tij, Vulin është i bindur se me një zgjidhje të tillë do të komplotohej krijimi i Shqipërisë së madhe të cilën ai e sheh si rrezikun në madh në rajon.

“Shqipëria e madhe duhet të ndalet në Kosovë. Në Kosovë duhet të ndalet zgjerimi i Shqipërisë së madhe dhe duhet të ndalet procesi i destabilizimit i këtij rajoni. Ndryshe nuk është e mundur”, citon tanujg të ketë thënë Vulin , transmeton Koha.net.

Ai ka saktësuar se ideja e ndarjes së Kosovës është vetëm ide bazë e cila, sipas tij, duhet të përpunohet: “Në veçanti duhet shqyrtuat këndi se çfarë të bëhet me serbët që do të hynin në këtë ndarje dhe cilat janë detyrimet e vendeve që janë përreth nesh”.

Në fund Vulin ka shtuar se kjo zgjidhje duhet të përfshijë edhe garancitë se Shqipëria e Kosova pas kësaj nuk mund të bashkohen.

 

 

Politikani malazez: Të gjithë politikanët shqiptarë po punojnë për Shqipërinë e Madhe

Periskopi.com Lajme

Presidenti i Lëvizjes për Ndryshime në Mal të Zi, Nebojsha Medojeviq ka thënë se politikanët shqiptarë që veprojnë në Mal të Zi mbështesin “Shqipërinë e Madhe”, sipas parimit “të gjithë shqiptarët në një shtet”.

“Shqipëria ka qenë një partner strategjik i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për 30 vitet e kaluara, dhe ka për qëllim që ta realizojë ëndrrën e saj natyrale për të krijuar Shqipërinë e Madhe. Të gjithë politikanët shqiptarë në Mal të Zi e mbështesin këtë plan dhe punojnë për këtë projekt”, ka thënë ai, shkruan Periskopi.

Sipas tij, malazezët e serbët nuk kanë këso qëllime. Por, thotë se ata përlahen e përçahen, përndiqen e urrehen.

“Në këto moment të ndryshimeve të mëdha gjeostrategjike, gjëja më me rëndësi është që të jemi të bashkuar me qëllimin që ta ruajmë kombin, identitetin dhe traditën, dhe të gjitha gjeneratat e paraardhësve tanë”, ka thënë Medojeviq. /Periskopi/