Temperatura përvëluese në Kosovë, të enjten 34 gradë Celsius

Periskopi.com Lajme

Java në vijim sjellë valën e të nxehtit afrikan. Kryesisht me diell dhe nxehtë.

Java në vijim do të karakterizohet nga një valë e të nxehtit nga Afrika veriore që do të shtrihet mbi Mesdhe dhe rajonin tonë, ndërkohë fusha të presionit të lartë që do të formohen mbi rajonin e Mesdheut do të kushtëzojnë mot stabil, të nxehtë, me kthjellime dhe me intervale të gjata me diell.

5.08 – Kryesisht me diell
6.08 – Nxehtë, kthjellët dhe me diell.
7.08-9.08 – Nxehtë, kryesisht kthjellët dhe me diell.

Gjatë kësaj jave temperaturat e ajrit do të shënojnë rritje të theksuar mbi vlera mesatare. Minimalet do të luhaten nga 13C deri në 18C, e maksimalet do të rriten nga 26C, të hënën deri në 34C, në pjesën e dytë të javës.

Do të fryj erë mesatare nga krahu verior 2-3m/s, e nga e mërkura nga jugu-jugperëndimi 1-4m/s.

Shtypja atmosferike do të do të shënojë ngritje të lehtë mbi vlera normale.