Virusi misterioz mund të përhapet në botë pas vitit të ri kinez

Periskopi.com Shëndeti

Virusi misterioz është shkaku i pneumonisë së rëndë te njerëzit në qytetin Wuhan në Kinë. Mbi 50 njerëz janë të infektuar dhe shtatë aktualisht janë në gjendje kritike.

Për shkak të shfaqjes së një virusi të ri të panjohur për shkencëtarët deri më tani, profesionistët e kujdesit shëndetësor në të gjithë botën janë në gatishmëri.

A është ky vetëm një virus i ri që është shfaqur sot, dhe a do të zhduket apo është shenja e parë e diçka shumë më të rrezikshme?

Çfarë virusi është?

Mjekët dërguan mostra të virusit, të cilin e kishin marrë nga pacientët, për analizë. Zyrtarët në Kinë dhe shkencëtarët e Organizatës Botërore të Shëndetit kanë konkluduar se ishte një infeksion koronavirus.

Koronaviruset janë viruse me spektër të gjerë, dhe vetëm gjashtë dihet se prekin njerëzit. Virusi i ri do të ishte i shtati.

Sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes (SARS), e shkaktuar nga një koronavirus, vrau 774 nga 8,098 personat e infektuar në epideminë e vitit 2002 në Kinë.

“Ne e mbajmë mend SARS mirë dhe me frikë, por tani jemi shumë më të përgatitur për t’u marrë me këto lloj sëmundjesh,” thotë Dr. Joyce Golding i Wellcome Trust, një OJQ me qendër në Londër që merret me shëndetin e njerëzve dhe kafshëve.

Sa serioz është?

Koronaviruset mund të shkaktojnë simptoma që variojnë nga ftohja e butë deri në vdekje. Ky virus i ri duket se është diku në mes.

“Kur dëgjojmë për një koronavirus të ri, ne duam të dimë se sa të rënda janë simptomat – kjo është më shumë sesa një simptomë e ftohtë dhe na shqetëson, por nuk është aq serioz sa SARS”, thotë profesori Mark Woolhaus nga Universiteti i Edinburgh.

Nga erdhi virusi?

Viruse të reja shfaqen vazhdimisht. Ato u kalojnë njerëzve nga speciet e tjera.

“Koronavirusi i ri mund të përhapet te njerëzit. Ka qenë si kjo në të kaluarën”, thotë profesori Jonathan Bol, një virolog në Universitetin e Nottingham.

Sindroma e frymëmarrjes në Lindjen e Mesme (MERS), e cila ka vrarë 858 njerëz nga 2.494 të infektuar që kur u shfaq në vitin 2012, është bartur te njerëzit nga deveja me një gungë.

Cila kafshë transmeton këtë virus?

Sapo të zbulohen rezervuarët e kafshëve, ku zakonisht gjendet virusi, problemi bëhet shumë më i lehtë për t’u trajtuar. Një dyqan ushqimesh deti në jug të Kinës në Wuhan dyshohet se ka të bëjë me rastet e reja.

Por ndërsa disa gjitarë mund të mbajnë koronaviruse, të tilla si pula të gjalla, lakuriqët, lepujt dhe gjarpërinjtë, të cilët ka më shumë të ngjarë të jenë burimi i virusit, gjithashtu u shitën në dyqan.

A është e lehtë përhapja?

Virusi i ri nuk duket se transmetohet nga një person te tjetri. Ky është një shqetësim kryesor për viruset e reja që prekin mushkëritë, pasi kollitja dhe teshtitja janë mënyra jashtëzakonisht efektive për përhapjen e virusit. Pastaj punonjësit e shëndetit gjithashtu do të infektoheshin, dhe zyrtarët kinezë thonë se kjo nuk ndodhi.

Sidoqoftë, disa ekspertë paralajmërojnë se mund të jetë shumë herët të dimë nëse virusi mund të transmetohet te njerëzit.

Deri më tani, ky virus nuk po përhapet kaq shpejt me shpejtësi. Të gjithë 59 pacientët kishin simptoma midis 12 dhjetorit dhe 29 dhjetorit 2019. Dhe nuk janë raportuar më raste.

“Pozitive është se ne nuk kemi parë një përhapje të çështjeve”, thotë Dr. Golding. “Kina e merr seriozisht këtë dhe ka një potencial për infektim. Duhet të presim dhe të shohim”.

Sidoqoftë, ekzistojnë shqetësime se virusi mund të përhapet në qindra miliona njerëz që udhëtojnë për Vitin e Ri Kinez më vonë këtë muaj, shkruan BBC.

Sa të shqetësuar janë ekspertët?

“Në këtë pikë, derisa të kemi më shumë informacion, është vërtet e vështirë të dimë se sa të shqetësuar duhet të jemi”, thotë Golding.

Profesori Jonatan Bol tha se “duhet të kujdesemi për çdo virus që testojmë për herë të parë te njerëzit”.

“Pasi të shumohet brenda një qelize njerëzore, mund të fillojë të krijojë mutacione që do të lejojnë që ajo të përhapet shpejt dhe të bëhet e rrezikshme, dhe ju nuk dëshironi t’i jepni një shans virusit,” thotë ai.