12 gjërat për të cilat nuk duhet t’i kursejmë paratë

12 gjërat për të cilat nuk duhet t’i kursejmë paratë

Njerëzit pëlqejnë të kursejnë para – është një fakt i njohur. Por, kjo lloj sjelljeje nuk është gjithmonë e dobishme. Ndonjëherë ne marrim vetëm një përfitim afatshkurtër dhe mund të dëmtojmë shëndetin dhe cilësinë e jetës sonë në një perspektivë afatgjatë. Nuk përdoret kot nga njerëzit thënia, “Rruga e shkurtër të del më e gjatë”.

Ne vendosëm të kuptojmë se për cilat gjëra nuk duhet të ngurrojmë t’i blejmë, pasi ato mund të jenë të mira për shëndetin dhe rehatinë tonë.

Të brendshme të cilësisë së mirë

Gjërat që veshim nën rrobat tona duhet të zgjidhen me aq kujdes sa xhinset apo fustanet. Ju duhet të ndiheni të qetë me të brendshmet e veshura dhe nuk duhet të shkaktojnë as sikletin më të vogël.

Të brendshmet artificiale me dantella të lira mund të shkaktojnë acarim të lëkurës, skuqje dhe kruajtje. Për më tepër, sytjenat e një cilësie të keqe humbasin formën më shpejt dhe ndalojnë së kryeri funksionin e tyre – të mbështetjes së gjinjve. Ato gjithashtu mund ta vështirësojë frymëmarrjen, të shtrëngojnë enët e gjakut dhe të dëmtojnë qarkullimin e gjakut, të gjitha këto mund të ndikojnë negativisht në shëndetin tuaj.

Për më tepër, pamja juaj gjithashtu mund të ketë një efekt negativ nga të brendshmet e lira – nëse vishni rroba të ngushta, të brendshmet nuk duhet të jenë të dukshme.

Taksi

Të gjithë ka të ngjarë të pajtohen që një udhëtim në transport publik nuk është aq i shpejtë dhe i rehatshëm sa një udhëtim në një makinë. Sidoqoftë, edhe nëse keni një makinë personale, ndonjëherë një taksi mund të jetë një opsion më fitimprurës dhe i përshtatshëm – si në rastin kur duhet të shkoni në qendër të qytetit, ku mund të përballeni me çështje të gjetjes së një vend parkimi ose të humbni në një vend të panjohur.

Në këtë rast, një taksi mund të jetë një alternativë e mirë. Për më tepër, nëse merrni parasysh kostot e karburantit, mund të rezultojë se është një mënyrë më e dobishme e transportit.

Kufje pa tel

Është mjaft e vështirë të mbijetosh në një qytetin modern, të madh, pa kufje – shumë prej nesh pëlqen të dëgjojmë muzikë kudo, qoftë në autobus, në rrugë, në palestër, etj.

Megjithatë, disavantazhi kryesor i kufjeve është që telat e tyre vazhdimisht të ndërlidhura ngjiten me gjithçka. Për fat të mirë, sot mund të shmangni çdo lloj rrëmuje thjesht duke blerë kufje të mira pa tel. Kjo blerje do të vlerësohet veçanërisht nga ata që duan të bëjnë sport – lojërat do të jenë më të rehatshme nga tani e tutje.

Këpucë të shtrenjta

Këpucët duhet të jenë të rehatshme, përndryshe, cilësia e përditshmërisë bie. Dhe kjo është jo vetëm për shkak të lodhjes së këmbëve dhe kallove, por edhe për faktin se trupi është i detyruar të shpërndajë ngarkesën, në mënyrë që të mund të ruani ekuilibrin kur këmbët janë në pozicion të gabuar.

Si rezultat, një person mund të përfundojë me probleme me kzçet dhe shpinën. Këpucët dhe çizmet e shtrenjta, nga ana e tyre, zakonisht bëhen nga materiale me cilësi të mirë dhe marrin parasysh tiparet anatomike të një personi. Shtrati i tyre e thembra është bërë për të na bërë të ndjehemi sa më rehat.

Përveç kësaj, shumë njerëz i kushtojnë vëmendje këpucëve kur takojnë një person të ri. Prandaj, pasi keni shpenzuar pak më shumë para, mund të krijoni përshtypjen e një personi serioz dhe të suksesshëm.

Të ushtruarit me mbikëqyrjen e një trajneri

Shumë njerëz e konsiderojnë trajnimin personal të panevojshëm, megjithatë, në shumë raste, ndihma e një trajneri është thelbësore. Para së gjithash, nëse jeni i porsaardhur në sport ose ushtrime, do të jetë më mirë nëse një ekspert ju tregon teknikat e duhura për të kryer.

Ka të bëjë jo vetëm me sigurinë, por edhe me efikasitetin e trajnimit. Së dyti, disa njerëz kanë nevojë për një person i cili do t’i motivojë ata të vizitojnë palestrën dhe t’i kryejnë ushtrimet në maksimum. Së treti, një ekspert mund të përgatisë një plan të detajuar të trajnimit të krijuar posaçërisht për ju bazuar në qëllimin tuaj – disa njerëz duan të humbin peshë, të tjerët duan të bëjnë muskujt, dhe disa duan të bëhen më të fortë dhe të rrisin qëndrueshmërinë e tyre.

Në të njëjtën kohë, nuk është e nevojshme që rregullisht të keni trajnime individuale. Ju mund të filloni me 4-5 seanca trajnimi me një ekspert dhe pastaj t’i punësoni ato sipas nevojës.

Depilimi me laser

Sigurisht, nëse mund t’i hiqni qimet e padëshiruara lehtësisht me një makinë dhe nuk e keni problem ta bëni këtë çdo 3-4 ditë dhe nuk ndjeni dhimbje nga procedurat e depilimit, mund të harroni për trajtimet me laser.

Sidoqoftë, është depilimi me laser që konsiderohet si mënyra më efektive dhe pa dhimbje për të hequr qafe qimet e padëshiruara një herë e përgjithmonë. Por sigurohuni që të konsultoheni me një specialist dhe të merrni parasysh çdo fazë të procesit.

Pjatalarëse

Lavapjata është një mënyrë e mirë për të kursyer jo vetëm kohën dhe nerva, por edhe paratë. Është llogaritur që një makinë larëse enësh përdor rreth 10-15 litra ujë brenda një cikli të plotë ndërsa larja e enëve me duar kërkon rreth 30 litra.

Sot, pasi kemi instalimin e ujit në pothuajse çdo apartament, ky ndryshim është mjaft domethënës. Për më tepër, pjatalarësja do t’i lajë enët tuaja më mirë dhe madje t’i dezinfektojë ato nëse zgjidhni mënyrën e larjes me ujë të nxehtë. Është veçanërisht ideale për familjet me shumë fëmijë.

Furçë dhëmbësh elektrike

Për të zvogëluar numrin e vizitave te dentisti, ju duhet të mbroni dhëmbët dhe të kujdeseni për to me kujdes. Një furçë elektrike për dhëmbë me cilësi të mirë do t’ju ndihmojë në këtë drejtim. Një furçë e rregullt dhëmbësh mund të pastrojë zgavrën e gojës tuaj me rreth 200 lëvizje në minutë, por shpejtësia e një furçe elektrike mund të sigurojë mijëra rotacione.

Irrigatori do të jetë i dobishëm për ata që duan të heqin gurëzat në shtëpi pasi kjo pajisje do të largojë të gjitha mbeturinat e ushqimit duke përdorur ujë të fuqishëm dhe mund të masazhojë mishrat e dhëmbëve tuaj.

Makineria e kafesë

Një pajisje kapsulë për të bërë pije mund të jetë një kursim i përgjithshëm i jetës për ata që vlerësojnë kohën e tyre. Në krahasim me mënyrat e tjera të pirjes së kafesë, ky opsion është më i shpejtë.

Ju nuk do të duhet të humbni kohën tuaj duke vënë kafe brenda pajisjes, duke e larë atë, etj. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të ndizni prodhuesin e kafesë, derdhni ujë dhe futni kapsulën – atëherë kafja juaj e shijshme është gati! P

Për më tepër, prodhuesit e kafesë me kapsulë janë kompakte si rregull, që do të thotë se nuk do të duhet të gjeni një vend të veçantë për të në kuzhinë.

Kurse gjuhësh në internet

Vetë-zhvillimi dhe përvetësimi i njohurive të reja është gjithmonë një gjë e mirë. Në ditët e sotme, ka shumë libra për vetë-studim që u lejojnë njerëzve të mësojnë një gjuhë të re shpejt dhe me lehtësi. Sidoqoftë, vetë-studimi nuk jep gjithmonë rezultate më të mira sesa mësimet në internet me një mësues kur bëhet fjalë për të mësuarit e gjuhëve.

Kjo për shkak se oraret e rrepta disiplinojnë shumë më mirë sesa mundësia për të pasur një orë mësimi sa herë dhe kudo që të ndjeheni mirë. Mësimi i një gjuhe kërkon një sistem.

Për më tepër, një mësues gjithmonë mund të krijojë një program unik bazuar në qëllimet tuaja specifike, duke theksuar gabimet e shqiptimit tuaj dhe duke ju ndihmuar të praktikoni me dialog.

Dyshek ortopedik

Gjumi i shkëlqyeshëm është një garanci për shëndet dhe mirëqenie, prandaj është kaq e rëndësishme të kujdeseni për rehatinë tuaj ndërsa flini. Dyshekët e pakëndshëm, me cilësi të keqe, mund të shkaktojnë shumë probleme.

Në një këndvështrim afatshkurtër, mund të çojë në përkeqësimin e cilësisë së gjumit. Si rezultat, ju nuk do të flini mjaftueshëm dhe do të lodheni më shpejt, duke e bërë më të vështirë për ju që të përqendroheni në punë të ndryshme. Por gjërat mund të bëhen edhe më keq gjatë rrugës – një dyshek i keq mund të çojë në probleme serioze të shtyllës kurrizore.

Relaks për një të porsalindur

Sot, ka një mori pajisjesh që mund të lehtësojnë jetën e prindërve të rinj. Disa prej tyre kërkojnë investime të konsiderueshme, por ia vlen. Për shembull, një relaks për një fëmijë me një vend të rregullueshëm mund t’u japë prindërve më shumë liri veprimi. Ju nuk do të duhet të tundni më shumë foshnjën tuaj në krah, pasi ulësja speciale ka një funksion dridhjeje.

Gjithashtu, ju mund ta transportoni fëmijën tuaj në të, pa pasur frikë se nuk do të mund të gjeni karrige për fëmijë në një vend publik. Dhe së fundi, një sallë pritjeje me cilësi të lartë është në gjendje të ofrojë siguri për të porsalindurit ndërsa prindërit janë të zënë duke bërë çfarëdo që u kërkohet.

Shpërndaje në: