Akull në publik, por Kurti dhe Vuçiq zhvilluan takimin më të mirë mes tyre prapa dyerve të mbyllura

Akull në publik, por Kurti dhe Vuçiq zhvilluan takimin më të mirë mes tyre prapa dyerve të mbyllura

Gazetari i njohur kosovar, Augustin Palokaj i cili raporton nga Brukseli që prej më shumë se 20 vite, ka treguar detaje interesante lidhur me takimin Kurti – Vuçiq. Ai thotë se ky takim, nga zyrtarë të BE-së, është vlerësuar si ‘ndër më i miri’…

Sipas fotografive dhe pamjeve me video, dje kryeministri Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandër Vuçiq, dukeshin të akullt në raport me njëri-tjetrin, e madje në dhomën e takimeve me Lajçakun dhe Borrellin, as nuk ia zgjatën dorën njëri-tjetrit.

Por, sipas raportimeve të gazetarëve të njohur kosovarë në Bruksel, burime prej atje, kanë thënë se – në fakt – ky ishte takimi më i mirë mes Kurtit dhe Vuçiqit deri tani.

“Ajo çka është thënë nga BE-ja është se takimi ka qenë shumë i vështirë, që më shumë ka pasur mospajtime sesa pajtime, por se një burim i BE-së ka thënë se asnjëherë nuk ka pasur takim më të mirë midis Kurtit dhe Vuçiqi,  sepse për herë të parë kanë shfaqur pikëpamjet e tyre se si e shohin normalizimin e raporteve mes dy vendeve dhe ndonëse nuk është arritur një rezultat konkret, thuhet se vetë fakti se e kanë kuptuar se duhet të punojnë se bashku për t’i ulur tensionet konsiderohet një lajm i mirë për BE-në dhe bashkësinë ndërkombëtare”, ka thënë Palokaj.

Ngjashëm si Palokaj, gati u deklarua mbrëmë edhe gazetari Xhemajl Rexha, duke u thirrur poashtu në burime të larta në Bruksel.

Madje ky i fundit tha se megjithëse ‘nuk kanë arritur të kenë kontakte kurrë me delegacionin kosovarë’, gazetarët e dinë se Kurti dhe Vuçiq kanë hyrë nga garazha e ndërtesës në takim”.

Lidhur me takimin, qeveria e Kosovës ka lëshuar vetëm një njoftim të vogël dje. Përveç deklaratave nga konferenca e Borrell, i cili tregoi se ‘dje nuk kishte marrëveshje’, diçka tjetër nuk dihet.

Shpërndaje në: