Këto 5 teknika masazhi janë saktësisht ato që u duhen

Periskopi.com Shëndeti

Stresi dhe kushtet shteruese janë kushte shumë të zakonshme në ditët e sotme, dhe ato mund të shkaktohen për shumë arsye.

Përtej një pike të caktuar, stresi ndalon të jetë i dobishëm dhe shkakton dëme të mëdha në shëndetin, disponimin, marrëdhëniet, produktivitetin dhe cilësinë e përgjithshme të jetës, transmeton lajmi.net.

1.Masazh këmbësh

Këmbët janë pjesë të trupit që janë shumë të rraskapitur pas një dite të gjatë pune. Një masazh këmbësh mund të përmirësojë ndjeshëm situatën dhe t’i bëjë njerëzit të ndjehen mirë, duke përmirësuar shëndetin e tyre mendor dhe presionin e gjakut.

2.Masazh i palcës kurrizore

Kushdo që kalon më shumë kohë gjatë ditës duke ulur në një tryezë për disa orë në ditë, mund të ketë probleme me shpinë (dhimbje dhe ngurtësi). Përdorni këtë teknikë masazhesh, me ndihmën e miqve dhe vajit të masazhit.

3.Masazh i kokës

Shumë prej tyre tashmë janë ndjerë të qetë kur masazhojnë kokën, ndërsa bëjnë dush, pasi në fakt një masazh i kokës përmirëson rehatinë dhe zvogëlon stresin, shkruan healthy life boxx. Masazhin mund ta bëni vetëm ose me ndihmën e një miku, por përdorni vetëm gishtat gjatë masazhit.

4.Masazh veshi

Mund të tingëllojë e çuditshme, por stresi mund të eliminohet duke masazhuar veshët. Kjo metodë është konfirmuar në refleksologji dhe bazohet në aktivizimin e pikave të presionit të lidhura me organe të caktuara dhe pjesë të trupit, të cilat ndikojnë në relaksim.

5.Masazh për sytë e lodhur

Ënjtje e syve shkaktohet më shpesh nga zakonet e përditshme, siç është përdorimi i ekraneve digjitale për disa orë në të njëjtën kohë. Lehtësimi i syve të lodhur mund të arrihet duke masazhuar pikat e akupresurës rreth syve. Sipas disa studimeve, akupresura mund të ndryshojë gjendjen shpirtërore të një personi.

Shpërndaje në: