Veseli viziton Alpet Shqiptare, ndalon në stanet e malësorëve për të provuar kos e djath

Periskopi.com Lajme

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës është larguar pak nga “fushata”, por edhe kryeqyteti.

Ai sot ka eksploruar bukuritë përrallore të alpeve shqiptare, madje përmes një shkrimi të postuar në faqen e tij zyrtare Facebook, ka treguar këtë përvojë të rrallë, derisa ka ndaluar nëpër stanet e malësorëve për të provuar kos, qumësht e djath, shkruan Indeksonline.

 

 

Veseli pati edhe një porosi për bashkëatdhetarët, që përveç bregdetit, gjatë pushimeve mos të lënë pa shijuar edhe alpet e mrekullueshme shqiptare.

Ky është postimi i plotë i Veselit:

Vendosa të shkoj në festën “Mirësevini në Alper Shqiptare” që zhvillohet nesër në Guci pikërisht duke udhëtuar nëpër alpet përrallore shqiptare. Pak më herët mbërrita në Vuthaj, duke kapërcyer Qafën e Borit, pasi u nisëm prej Çeremit të Tropojës. Përveç hijeshisë së rrallë të këtyre bjeshkëve, ajo që e bënte edhe më të bukur këtë rrugëtim të sotshëm ishte bujaria e malësorëve zemërgjerë të cilët nuk na linin ta vazhdonim rrugën pa u ndalur nëpër stanet e tyre për të provuar pak nga kosi, qumështi e djathi i tyre. Ftoj bashkatdhetarët e diasporës që kthehen në pushimet e verës, që përveç bregdetit shqiptar, të mos lënë pa shijuar alpet e mrekullueshme shqiptare.

Alpet shqiptare destinacion i turistëve nga Evropa

Periskopi.com Lajme

Parku Kombëtar i Thethit pavarësisht motit të paqëndrueshëm të këtyre ditëve mbetet atraksion i preferuar nga turistët. Gjatë këtyre ditëve ky park është vizituar nga turistë të shumtë nga Europa të cilët kanë shijuar bukuritë natyrore të këtij vendi.

Gjithashtu turistët janë njohur dhe me atraksionet kryesore që ky park ofron në qendrën e vizitorëve e cila i ka ofruar atyre informacionin e duhur dhe gjithashtu kanë parë nga afër çdo gjë që ky park ofron nga natyre e deri tek flora dhe fauna.

Turistët e shumtë nga Europa gjithashtu kanë shijuar dhe shtigjet që ky vend ofron duke bërë hiking.

Alpet shqiptare dhe bukuritë natyrore që të ofron zona e Thethit, po tërheqin gjithnjë edhe më shumë vëmendjen e turistëve vendas dhe të huaj, të cilët shijojnë momentet e qetësisë, ujin dhe ajrin e pastër që e karakterizon këtë zonë.

Parku Kombëtar i Thethit ndodhet në pjesën qendrore të Alpeve të Shqipërisë, ndërmjet bllokut të Bjeshkëve të Namuna në perëndim dhe bllokut të Jezercës në lindje. Thethi është një qendër turistike-alpinistike që ka njohur rritje të numrit të vizitorëve gjatë viteve të fundit.