Rekord i ri botëror në vrapim

Periskopi.com Sporti

Atletika botërore regjistron një rekord të ri, atë të 3000 metrave me pengesa për femra, në Diamond League të Monacos.

Është Beatrice Chepkoech ajo që e vendosi këtë rekord të ri, me 8’44″32, duke thyer atë të vendosur nga Ruth Jebet në Paris në 2016-ën, 8’52″78.
Edhe në garën e meshkujve të 3000 metra me pengesa u regjistrua një rekord, ai i Diamond League.

Ai që e arriti këtë ishte marokeni Sufiane El Bakkali me kohën 7’58″15 që përbën edhe rezultatin më të mirë personal të tij. Garën e 100 metrave për femra në Diamond League e fitoi atletja nga Bregu i Fildishtë Marie Josee Ta Lou me 10.89 sekonda, e ndjekur nga bashkëkombësja e saj Murielle Ahoure dhe xhamajkania Elaine Thompson. Për t’u regjistruar është edhe gara e 400 metrave për femra, që pati një rekord të Diamond League e regjistruar nga atletja nga Bahamas Shaunie Miller-Uibo me 48.98 sekonda.

E njëjta histori edhe në 1500 metra për meshkuj, ku fitoi keniani Thimothy Cheriuyot me kohën rekord të Ligës 3’28″41, ndërsa në garën e 800 m për femra triumfoi afrikano-jugorja Caster Semenya, me kohën rekord të mitingut 1’54″60. Ndërsa në garën e 200 m për meshkuj shkëlqeu amerikani Noah Lyles me kohën rekord të Ligës, 19.65 sekonda.