Zelensky: Kandidatura për në BE sjellë më afër fitoren tonë

Zelensky: Kandidatura për në BE sjellë më afër fitoren tonë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka përgëzuar vendimin historik të Komisionit Evropian që ka rekomanduar dhënien e statusit kandidat për Ukrainën, shkruan Sky News, përcjell Periskopi.

“Është hapi i parë për anëtarësim në BE, një rrugë që sigurisht do ta sjellë më afër fitoren tonë”, shkruajti ai në Twitter.

Lideri ukrainas ka shprehur mirënjohje për shefen e Komisionit, Ursula von der Leyen dhe shtoi se ai pret që qeveritë e BE-së ta aprovojnë propozimin në javën e ardhshme. /Periskopi/

Shpërndaje në: