Trajneri i Kroacisë vërshohet nga ofertat

Periskopi.com Sporti

Nga i panjohur, në një ndër më të kërkuarit. Trajneri nënkampion bote ka nisur të joshet nga klubet e para.

Zlatko Dalic, i cili ka një marrëveshje parimore me Federatën Kroate (aktualisht përfiton 500 mijë euro në vit), kërkohet në Kinë dhe Korenë e Jugut.

Në Azi janë gati të bëjnë çmenduri, duke i ofruar një kontratë deri në 5 milionë euro në vit. Sigurisht që 51-vjeçari do ta marrë me qetësi gjithë këtë interes, pasi interes për të kanë shfaqur edhe në Angli.

Por as presidenti i Federatës Kroate, Davor Shuker, nuk është dorëzuar. Amund të vendosë që t’ia dyfishojë rrogën trajnerit, edhe pse është i ndërgjegjshëm se sërish do ta ketë të vështirë për ta bindur. “Do të flasim pas pushimeve”, tha Shuker, duke e evituar këtë temë.

 

Shqiponja gjigande gllabëron vajzën, i vie në ndihmë një gjuetar më pas dërgohet në spital

Periskopi.com Lajme

Ky është një moment i tmerrshëm kur një tetë vjeçare u sulmua nga një shqiponje gjigande pasi e kishte ngatërruar me një zog.

Videoja tregon shqiponjën gjuetare që po bie mbi fëmijën si dhe spektatorët të tronditur nga ajo që shihnin. E gjithë ngjarja kishte ndodhur në një festival në rajonin e Issyk-Kul në Azinë qendrore të Kirigistanit, raportoi “DailyMail”, transmeton Periskopi.

Midis skenave kaotike, trajneri i shqiponjës nxiton për ta ndihmuar vajzën e cila ishte kapur nga kthetrat gjigande të shqiponjës. Një gjuetar me kalë gjithashtu i bashkohet misionit të shpëtimit.

Vajza më vonë do të dërgohet në spital pas disa gërvishtjeve që kishte marrë në shpinë./Periskopi/

Horrifying footage captures the moment an eight-year-old girl was attacked by a golden eagle after the bird mistook her for its prey during a display

Video shows the hunting bird  swooping on the child as shocked spectators watched on at a festival in the Issyk-Kul region of Central Asia's Kyrgyzstan

Handlers, who had been demonstrating traditional eagle hunting skills, can be seen rushing over to free the girl after the eagle, with a wingspan of more than 6ft, clamped down on her with its talons

The clip shows the girl being dragged away from the predator. She was later taken to hospital with a badly scratched back

Amid chaotic scenes, the bird's handler rushes over to free the child from the creature's giant claws. A hunter on horse back also joins the rescue mission

The bird targeted the girl believing her to be the prey it was supposed to catch during the performance

The clip shows some of the scratches the bird left on the girl's arms. She was taken to hospital for treatment and is now recovered