A do ta ndalojë Policia hyrjen e Crvena Zvezdës në Kosovë?

Periskopi.com Sporti

Të martën u hodh shorti për 1/8-tën e finales në Kupën e Serbisë dhe çifti më i përfolur padyshim ishte Trepça – Crvena Zvezda, ndeshje që planifikohet të luhet të mërkurën në Zveçan.

Federata e Futbollit të Kosovës ka kërkuar nga institucionet e shtetit dhe organet e rendit e të sigurisë që ta trajtojnë me urgjencë këtë çështje dhe të marrin masat e duhura, në mënyrë që të mbrohet integriteti i FFK-së.

Policia e Kosovës ka treguar nëse ka marrë një qëndrim në lidhje me këtë çështje.

“Policia e Kosovës e posedon këtë informacion dhe të njejtin është duke e trajtuar në aspektin policorë” deklaroi zëdhënësi Baki Kelani për Indeksonline.

Ndryshe, FFK-ja e ka përfshirë në këtë mes UEFA-në dhe FIFA-në, të cilave iu ka bërë thirrje që të reagojnë urgjentisht në mënyrë që të mos e lejojnë shkeljen e statuteve të tyre.

Tifozët e Crvena Zvezdes fyejnë malazezët dhe djegin flamurin e Kosovës

Periskopi.com Sporti

Tifozët e Crvena Zvezdës në ndeshjen ndaj Partizanit kanë fyer malazezët si dhe kanë djegur flamurin e Kosovës.

Ditët më parë ata kishin bërë trusni që lojtarët serb të Malit të Zi Filip Stojkoviç dhe Mirko Ivaniç që të mos luanin për ekipin kombëtar të Malit të Zi kundër Kosovës. Si dhe trajneri Ljubisa Tumbakoviç që të mos udhëheqë ekipin në atë ndeshje.

Kishte gjithashtu konflikte verbale në “nivel të lartë”, në drejtim të njeriut të parë të futbollit malazez Dejan Saviçeviç dhe drejtorit të përgjithshëm Zvezdan Terziç, duke i akuzuar se kanë i bërë pritje të ngrohtë Kosovës.

Fansat e Crvena Zvezdes kishin kore dhe mesazhe kundër malazezëve shkruan IndeksOnline, të tilla si:

“Do t’ju tregoj për zemërimin,ajo është ende Sparta e Serbisë ndodhet pranë detit, është Mali i Zi!”

Ndërsa më pas poashtu kanë djegur flamurin e Kosovës.