Sqarimi i FSHF-së për tifozët me aftësi të kufizuar: S’funksionuan ashensorët

Periskopi.com Sporti

Federata Shqiptare e Futbollit, nëpërmjet një qëndrimi zyrtar, ka shpjeguar se pse tifozët tetraplegjikë mbetën jashtë stadiumit para takimit me Francën, për disa minuta, në pamundësi për të hyrë në impiant nëpërmjet ashensorëve.

Mosfunksionimi i tyre ka detyruar punëtorët e sigurisë që t’i ndihmojnë personat në fjalë për t’i dërguar në vendet e tyre.

Sqarimi i FSHF-së

Federata Shqiptare e Futbollit dëshiron të sqarojë të gjithë opinionin publik në lidhje me problematikën e ndeshur ditën e djeshme me rastin e ndeshjes Shqipëri-Francë, me personat para dhe tetraplegjikë.

Të gjithë personat para dhe tetraplegjikë si dhe shoqëruesit e tyre, të cilët vijnë në çdo ndeshje ndërkombëtare pas listës që sjell Shoqata e drejtuar nga Ndrek Ismajli, kanë marrë badge-in përkatës për të hyrë në stadium. Në Air Albania Stadium janë vendet për këtë kategori dhe shoqëruesit e tyre, tualetet përkatëse dhe çdo facilitet i kërkuar nga standardet ndërkombëtare.

Ditën e djeshme për shkak të një defekti teknik, ashensorët e tyre nuk kanë funksionuar dhe të gjithë personat janë ngjitur në stadium nga vullnetarët, kompania e sigurisë e kontraktuar nga FSHF dhe stafi jonë, duke i mundësuar ndjekjen e ndeshjes në vendet e tyre.

Dalin në shitje biletat e ndeshjes Shqipëri-Islandë, ja çmimet e tyre

Periskopi.com Sporti

Federata Shqiptare e Futbollit njofton të gjithë të interesuarit së kanë dalë në shitje biletat e ndeshjes eliminatore të “Euro 2020”, Shqipëri-Islandë.

Sikurse dihet, përballje do të luhet më 10 shtator, ora 20:45, në stadiumin “Elbasan Arena”.

Kuqezinjtë e drejtuar nga Edy Reja bëjnë pjesë në grupin H të këtyre eliminatoreve së bashku me Francën, Turqinë, Islandën, Moldavinë dhe Andorrën.

Të gjithë të interesuarit për biletat e kësaj ndeshjeve mund t’i blejnë ato në faqen zyrtare të FSHF. Biletat e të gjithë sektorëve dhe tribunave janë në shitje.

Për ta parë nga tribuna VIP këtë ballafaqim kushton vërtet shumë për nivelin ekonomik të shqiptarëve. Më saktësisht, biletat aty vlejnë 120 mijë lekë të vjetra, ose e thënë ndryshe, 100 euro.

 

Duka: Izraeli meritoi fitoren, luajtëm keq

Presidenti i Federatës Shqiptare të futbollit, Armando Duka, ka folur pas ndeshjes Shqipëri-Izrael.

Periskopi.com Sporti

Ai është shprehur i zhgënjëyer me disfatën dhe paraqitjen e skuadrës, duke thënë se rezultati ishte i drejt.

Ndeshje për tu harruar, realisht ishte e luajtur keq, rezultati ishte përgjigja e saktë çfarë dhamë në fushë”, ka thënë Duka pas ndeshjes.

““Pashë që folën shumë për gjyqtarin, por ne duhet t’i bëjmë edhe analizat tona dhe te shohim ku ishim keq”

“Asgjë nuk është e pamundur, gjithçka është e mundur. Ne kemi humbur vetëm një ndeshje dhe jo skuadrën. Duhet ta kalojmë këtë moment të keq dhe të kërkojmë objektivin që është vendi i tretë”, përfundoi presidenti i Federatës Shqiptare të futbollit. /Periskopi.com

 

Publikohet agjenda e kombëtares shqiptare para ndeshjes me Izraelin

Federata Shqiptare e Futbollit ka publikuar programin kombëtares në prag të ndeshjes me Izraelin për eliminatoret e Botërorit 2018.

Periskopi.com Sporti

Programi i kombëtares:

7 nëntor ora 10.30 konferencë për shtyp (trajneri) ora 19:00 stërvitje

8 nëntor ora 10:00 stërvitje ora 12:00 konferencë për shtyp (dy lojtarë) ora 18:15 stërvitje

9 nëntor ora 10:15 stërvitje ora 12:00 konferencë për shtyp (dy lojtarë) ora 18:15 stërvitje

10 nëntor ora 12:00 konferencë për shtyp (dy lojtarë) ora 18:15 stërvitje

11 nëntor ora 12.30 konferencë për shtyp (trajneri dhe kapiteni) ora 18.00 stërvitja e fundit ora 20.45 nisja për në Shkodër.

Presidenti i FIFA-s ngushëllon Federatën Shqiptare të Futbollit

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino ka shkruar një mesazh ngushëllimi pas vdekjes së Safet Berishës.

Periskopi.com Sporti

Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino, pasi ka mësuar për ndarjen nga jeta të Safet Berishës, ish-futbollist i shquar i Lokomotivës, Partizanit dhe ekipit kombëtar shqiptar, i ka dërguar Presidentit të FSHF Armand Duka këtë mesazh ngushëllimi:

Në kujtim të Safet Berishës

I dashur President,

Ju lutem pranoni ngushëllimet më të sinqerta, pasi mësova për humbjen e lojtarit të ekipit kombëtar shqiptar.

Safet Berisha ish-futbollist i Lokomotivës së Durrësit, i Partizanit të Tiranës dhe i ekipit kombëtar i cili ka veshur 21 herë, bluzën kësaj skuadre.

Në emër të anëtarëve të komunitetit ndërkombëtar të futbollit, do t’ju isha mirënjohës,në rast se ju, do ti shprehnit familjes dhe njerëzve e tij të dashur, ngushëllimet tona.

Gjithashtu shpresoj që në një farë mënyre fjalët tona të mbështetjes, të sjellin pak paqe dhe qetësi, në këtë çast të dhimbshëm.

Sinqerisht i juaji