Deutsche Welle për mikpritjen e Sterling: Shfaqje e mirë, por në Kosovë romët e pambrojtur fyhen e rrahën

Periskopi.com Lajme

Gazeta gjermane “Deutsche Welle” ka shkruar për ndeshjen që u luajt gjatë ditës së djeshme në kryeqytet, ku kombëtarja angleze zbarkoi në stadiumin “Fadil Vokrri”.

Në shkrimin e kësaj gazete ku shkruante për mikpritjen e kosovarëve, aty shkruhej edhe për raportin e kosovarëve me komunitete në Kosovë.

Sidoqoftë, përkundër gjithë mikpritjes ndaj tifozëve anglezë të futbollit, nuk duhet të harrojmë se marrëdhënia e shqiptarëve të Kosovës me kombet ose grupet e tjera në vendin e tyre karakterizohet gjithashtu nga diskriminimi dhe disavantazhi, shkruan Deutsche Welle.

Ka video që qarkullojnë në rrjete në të cilat tifozët anglezë dhe kosovarë vëllazërojnë dhe këndojnë këngë kundër serbëve “Serbët janë bastardë!”.

Tutje kjo gazetë shkruan se “Kosovarët me origjinë serbe janë të varur nga Beogradi për arsim, sigurim shëndetësor dhe pensione. Sidoqoftë, politikanët kryesorë në Kosovë nuk janë të interesuar për paqen me Serbinë, e cila ende nuk e njeh pavarësinë e ish krahinës dhe mohon që Kosova, së bashku me shtetet e tjera, qasje në organizatat ndërkombëtare – për shembull, organizata e policisë Interpol. Kushdo që lëviz politikisht drejt grupit tjetër të popullsisë, quhet tradhtar, veçanërisht nga partitë më radikale në Serbi dhe Kosovë”.

Situata e romëve, një tjetër pakicë në Kosovë, është gjithashtu e pasigurt. Të afërmit janë në disavantazh në fusha të tilla si arsimi, shëndetësia dhe tregu i punës. Përsëri dhe përsëri Romët në Kosovë – ashtu si në shtetet e tjera të Ballkanit – janë viktima të sulmeve të dhunshme, ka shkruar gazeta gjermane.