Lehtësoni kollitjen në mënyrë natyrale

Periskopi.com Shëndeti

Kur ndieni acarimin e fytit, shkoni në kuzhinën tuaj që në mënyrë të lehtë të përgatisni një ilaç shumë natyral. Disa ilaçe mund të dëmtojnë, në veçanti fëmijët, prandaj ndonjëherë është më mirë që në mënyrë të pavarur të përgatisni ilaç natyral, i cili do të ndihmojë.

Megjithatë, mos i injoroni kurrë këshillat e mjekëve.

Shurupi nga mjalti, qepa dhe hudhra

Përzieni gjysmë filxhani mjaltë dhe gjysmë filxhani ujë. Shtoni qepën dhe hudhrën e prerë imët. Shtoni sherbelën, qepën, rigonin. Lëreni përzierjen të qëndrojë gjatë natës. Përzierjen filtro-jeni, ruajeni në frigorifer dhe përdoreni si shurup.

Mjalti, qepa dhe hudhra kanë veçori të shkëlqyeshme antimikrobiale. Mjalti vepron në mënyrë relaksuese dhe të dobishme, ashtu që do të qetësojë fytin dhe kollën. Mos e zieni përzierjen për të mos humbur veçoritë shëruese. Sherbela dhe rigoni do të nxisin efikasitetin e ilaçit.

Nëse nuk mund të prisni që përzieja të qëndrojë gjatë natës, le të qëndrojë të paktën 10 minuta, derisa qepa të zbutet, shkruan femina. Edhe pse do to humbë veçoritë e veta antimikrobiale, ajo ende do të mbetet efikase, ndërsa ju do ta ndieni lehtësimin para se të shkoni në shtrat.

Shurupi i rrepës

Përzini një lugë rrepë të prerë me një çerek filxhani me mjaltë. Lëreni të qëndrojë disa minuta, dhe pastaj përzierjen përdoreni si shurup për lehtësimin e kollës.

Rrepa nxit djersitjen, çka është e dobishme në shërimin e etheve. Kur përzihet me mjaltin do të fitoni përzierjen e cila është masë e shkëlqyeshme tek kolla, ngjirja e zërit, ftohja dhe gripi.

Rrepa po ashtu nxit tretjen dhe oreksin. Megjithatë mos e pini këtë shurup në sasi të mëdha për të mos shkaktuar irritimin e stomakut.

Pesë mënyra për të lehtësuar simptomat e gripit

Periskopi.com Shëndeti

Nëse vuani nga gripi, disa masa të thjeshta mund të funksionojnë shpejt dhe do ta ndjeni ndryshimin.

The Guardian jep pesë këshilla për t’ju ndihmuar të lehtësoni simptomat e kësaj gjendje gjithmonë të pakëndshme.

Gripi është një sëmundje infektive e sistemit primar të frymëmarrjes të shkaktuar nga një virus që transmetohet nga pikat në ajër të shkaktuara nga teshtitja ose kollitja e një personi të infektuar, dhe këto janë disa metoda që mund t’i ndihmoni vetes të gjendeni veten në situatën e sëmurjes nga gripi.

Pyesni për antiviralët

Nëse filloni të shfaqni simptoma të gripit, mund të pyesni mjekun tuaj për ilaçet pa recetë. Ka ilaçe që funksionojnë duke bllokuar një enzimë që ndihmon virusin të infektojë qelizat e reja. Këto ilaçe janë më efektive nëse merren brenda 48 orëve nga simptomat e para dhe mund të shkurtojnë kohëzgjatjen e gripit në ditë. Është veçanërisht e rëndësishme të kërkoni ilaçe antivirale nëse keni kushte të tilla si diabeti ose sëmundja e zemrës, të cilat rrisin rrezikun e komplikimeve.

Pushoni

Hulumtimet kanë treguar që sasia optimale e gjumit e mban sistemin imunitar të shëndetshëm dhe të rëndësishëm për aftësinë e trupit për të mbajtur një numër adekuat të qelizave të bardha të gjakut dhe luftuar infeksionin.

Mund të ju ndalojë gjithashtu që të merrni gripin në radhë të parë, pasi atëherë trupi do të jetë në gjendje të prodhojë më shumë antitrupa për t’iu përgjigjur imunizimit dhe t’ju mbrojë.

Kujdes çfarë konsumoni

Pavarësisht nëse është supë e nxehtë, ujë ose lëng frutash, shumë ekspertë besojnë se është e rëndësishme të pini të paktën tetë gota lëng prej 250 mililitrash në ditë gjatë gripit të rëndë.

Simptomat e zakonshme të gripit si djersitja dhe rrjedhja nga hunda rrisin sasinë e ujit që trupi juaj humbet, kështu që mbajtja mbrapa e marrjes së lëngjeve parandalon dehidratimin.

Ushqimet e pasura me vitaminë C, të tilla si kivi dhe specat jeshil, si dhe ato të pasura me beta-karoten antioksidues, siç janë karotat, patatet e ëmbla dhe kungull i njomë, mund të ndihmojnë në forcimin e sistemit tuaj imunitar.

Mbani temperaturën optimale dhe qëndroni në shtëpi

Mbajtja e trupit tuaj ngrohtë ndihmon atë të ruajë energjinë për një “luftë imune”. Ekspertët rekomandojnë të qëndroni në shtëpi dhe të mos shkoni në punë, të pushoni në mënyrë që të mos përhapni virusin te njerëzit e tjerë. Ai gjithashtu mund të zvogëlojë rrezikun e komplikimeve të tilla si pneumonia.

Merrni shtesa në konsultë me mjekun tuaj

Hulumtimet kanë treguar që disa shtojcave mund të zvogëlojnë si kohëzgjatjen ashtu edhe ashpërsinë e gripit duke rritur imunitetin, duke ulur mukozën e frymëmarrjes dhe duke penguar aftësinë e virusit për tu shumuar. Mos blini asnjë përgatitje vetë, por këshillohuni me mjekun tuaj.