Klopp me lëvdata për fizikun e Shaqirit: S’kam parë kurrë si ai

Periskopi.com Sporti

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, ka thënë se trupi i Xherdan Shaqirit është plotësisht i ndryshëm nga trupi i lojtarëve të tjerë që ai i ka parë, duke shtuar se muskujt e përfaqësuesit zviceran me origjinë nga Kosova janë të pabesueshëm.

Xherdan Shaqiri – i njohur edhe për trupin e tij të shkurtër, por me shumë muskuj – e ka luajtur një rol periferik në skuadrën e Liverpoolit këtë sezon, pasi që lëndimet e tij dhe forma e mirë e sulmuesve të tjerë të Liverpoolit ia kanë limituar atij minutat e lojës.

Ish-ylli i Stoke Cityt, i transferuar në Liverpool gjatë verës së vitit 2018, e ka shënuar një gol gjithsej nëntë paraqitjet e tij në të gjitha garat këtë sezon, përderisa në sezoni 2018/19 e kishte luajtur një rol më të rëndësishëm në skuadrën e Kloppit.

Së fundi, Shaqiri e ka pësuar edhe një lëndim tjetër muskulor dhe Kloppi ka bërë të ditur se, sipas të gjitha gjasave, ai do të mungojë në ndeshjen e së dielës kundër Shrewsbury Town, që luan në nivelin e tretë të futbollit në Angli, në kuadër të FA Cup.

Kloppi ka thënë se e kupton se Shaqiri mund të jetë i irrituar nga lëndimi i tij i fundit, që nuk është ndonjë lëndim serioz, mirëpo thotë se nuk do ta rrezikojë futbollistin deri sa ta gjejë një zgjidhje që ai të mos përballet më me këtë lëndim.

Deri më tani, lëndimet s’kanë qenë të mëdha, por kanë qenë të mjaftueshme për ta lënë atë jashtë ndeshjeve. Unë mund ta imagjinoj që për të ka qenë shumë irrituese, por s’ka qenë mirë as për ne”.

“Ne po punojmë në këtë gjë. Nuk duam ta sjellim një situatë ku këto gjëra ndodhin vazhdimisht, por deri më tani nuk e kemi gjetur 100 për qind zgjidhjen e duhur. Kështu që, duhet të presim për ta parë”.

Trajneri i Liverpoolit pastaj vazhdoi duke i thënë disa fjalë inkurajimi për Shaqirin në një sezon që ka qenë i vështirë për të, duke sugjeruar me shaka se ndoshta trupi i tij mbresëlënës është përgjegjës për lëndimet.

“Nuk është në rregull, në asnjë mënyrë nuk është në rregull kjo gjë, por ndoshta ka arsye të ndryshme për lëndimet e tij”, shtoi Kloppi.

“Ai është një lojtar shumë i veçantë në disa aspekte të ndryshme. Trupi i tij është i ndryshëm nga kushdo tjetër që e kam parë, muskujt e tij janë të pabesueshëm”.

Gjatë ditëve të fundit është raportuar se Roma dhe Sevilla janë interesuar për ta transferuar 28-vjeçarin këtë muaj, mirëpo Liverpooli e ka bërë të qartë se nuk do ta lejojë largimin e tij të paktën para fundit të këtij sezoni.